دوچرخه برقی

هر آنچه که باید درباره هزینه‌های دوچرخه برقی بدانید

درباره هزینه‌های دوچرخه برقی چه می دانید؟ ترافیک، سرعت دسترسی، هوای آلوده و … همگی دست به دست هم داده‌اند که بشر برای حمل و نقل خود به روش‌های بهتر روی بیاورد. ساخت و ابداع دوچرخه برقی در کنار تولید خودروهای برقی توانسته است انسان را به داشتن محیط زیست پاک‌تر امیدوار کند. با این وجود خودروهای برقی به کاهش ترافیک شهرها کمکی نکردند و البته هزینه بالای خرید آن‌ها نیز دلیل دیگری برای کشش افراد به سمت دوچرخه برقی تلقی می‌شود. چرا که هزینه‌های دوچرخه برقی در مقایسه با خرید اتومبیل‌های گران قیمت قابل چشم‌پوشی است.

دوچرخه سنتی نیز روش بسیار خوبی برای تحرک و کاهش آلودگی و ترافیک به شمار می‌رود، ولی استفاده از آن در طولانی مدت یا شیب‌های سنگین حتی برای جوانان نیز مشکل به نظر می‌رسد و موجب کاهش زمان استفاده آن‌ها خواهد شد. در ادامه به بررسی انواع دوچرخه برقی و هزینه‌های آن‌ها خواهیم پرداخت. امیدواریم مطالعه این مقاله برای انتخاب صحیح دوچرخه برقی راه‌گشای مناسبی برای شما باشد.

انواع دوچرخه برقی و هزینه‌های آنها

پیمودن مسافت بیشتر بدون احساس خستگی از مهم‌ترین مزایای دوچرخه برقی به شمار می‌رود. طی کردن مسیر کوهستانی، شهری و … سبب تفاوت توان مصرفی و البته هزینه‌های دوچرخه برقی خواهد شد.

دوچرخه برقی شهری

یکی از انواع پرطرفدار دوچرخه‌های الکتریکی، انواع شهری آن هستند. دوچرخه‌هایی با ظاهر زیبا و عملکردی مناسب که امکان پیمودن مسیرهای طولانی در شهر را بدون احساس خستگی از فعالیت و ترافیک به کاربران خواهد داد. از دیگر مزیت‌های دوچرخه برقی این است که نیازی به جای پارک ندارد و می‌توانید در هر مکانی آن را قرار دهید. صندلی‌های این مدل بسیار راحت است و به دلیل نگهداشتن بدن در حالت صاف امکان استفاده بدون خستگی را برای کاربر فراهم می‌کند.

هزینه‌هایی که برای دوچرخه برقیشهری صرف می‌شود، در مقایسه با انواع دیگر آن مناسب‌تر است، ولی باید همواره در نظر داشت که دوچرخه برقی نیز پس از مدتی استفاده نیاز به رسیدگی دارد. باتری‌های قابل تعویض اگرچه قیمت خرید اولیه را افزایش می‌دهند، ولی امکان استفاده دراز مدت از این وسیله نقلیه را فراهم می‌آورند.

دوچرخه برقی کوهستانی

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌های دوچرخه برقی لاستیک‌های آن به شمار می‌رود. لاستیک‌های مقاوم‌تر دوچرخه برقی کوهستانی قیمت بالاتری را برای دوچرخه سواران رقم خواهد زد، ولی باید توجه داشت سنگلاخ موجود در سطح جاده‌های کوهستانی استحکام بالایی از لاستیک و همچنین بدنه می‌طلبد. جنس بدنه نیز در این مدل از اهمیت بالایی برخوردار است که باید در عین سبکی و وزن کم‌تر برای حمل راحت‌تر مقاومت بالایی را نیز داشته باشد.

مرد در حال استفاده از دوچرخه برقی کوهستانی برای جلوگیری از خستگی در شیب‌های تند است.

دوچرخه برقی ساحلی

دوچرخه برقی ساحلی دارای لاستیک‌های پهن‌تری نسبت به سایر گروه‌ها هستند. دلیل طراحی این لاستیک جلوگیری از کاهش سرعت و فرو رفتن آن داخل ماسه ساحل است. با پرداخت هزینه‌هایی برای دوچرخه برقیساحلی می‌توان اوقات خوش و لذتبخشی را در کنار خانواده گذراند. استفاده از این مدل در شهرهای ساحلی معمول‌تر بوده و توانسته است کاربران زیادی را از تمامی گروه‌های سنی به خود جذب کند.

هزینه دوچرخه برقی با امکانات مناسب

هزینه‌های دوچرخه برقی به عوامل متعددی وابسته است. نوع موتور، باتری و جنس بدنه آن به طور مستقیم بر قیمت خرید تاثیر خواهد گذاشت. دوچرخه سواری که یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های دنیا به شمار می‌رود، می‌تواند بر روحیه افراد نیز اثرات مثبتی داشته باشد. سپری کردن لحظاتی خارج از منزل در حالی که بدن به سوخت و ساز مشغول است، می‌تواند حس شادابی را در افراد ایجاد کند.

دو دوچرخه برقی مدل ساحلی که در کنار دریا پارک شده‌اند و برای تفریح در ساحل گزینه بسیار خوبی هستند.

بدنه مقاوم

بدیهی است برای استفاده از دوچرخه برقی در جاده‌های کوهستانی، دوچرخه‌ای با بدنه مقاوم‌تر نیاز است که در طی مسیر دچار آسیب نشود. برخی بدنه دوچرخه‌های برقی تاشو هستند که امکان جابجایی و حمل و نقل با خودرو برای انتقال به منطقه مورد نظر خواهند داد. همچنین فضای کم اشغال شده توسط این مدل دوچرخه می‌تواند برای افرادی که با کمبود فضا در منزل مواجه هستند، مثمر ثمر باشد. چنانچه برای حمل بار به طور مثال خرید‌های روزانه نیز از این وسیله نقلیه استفاده می‌کنید، باید بدنه مقاوم‌تری را انتخاب کنید که چنین قابلتی را داشته باشد.

موتور

یکی از مهم‌ترین اجزای دوچرخه الکتریکی موتور بوده که تعیین کننده هزینه‌های دوچرخه برقی نیز است. مدل‌هایی که موتور آن‌ها روی چرخ جلویی قرار داده شده‌اند، مدل‌های مقرون به صرفه‌تری به شمار می‌روند و همچنین از آن‌ها در نمونه‌های تاشو به کار برده می‌شود.

تنها عیب این مدل دوچرخه را می‌توان تعادل کم‌تر به دلیل وزن اعمالی روی چرخ‌های جلو دانست و دقیقا همین شرایط برای موتورهای طراحی شده روی چرخ‌های عقبی نیز وجود خواهد داشت. دوچرخه‌های برقی با موتور میانی می‌توانند بهترین انتخاب برای ایجاد تعادل بیشتر باشند.

زوج میانسال با اطلاع از هزینه‌های دوچرخه برقی مناسب افراد بالای 40 سال و استفاده از دوچرخه برقی احساس شادابی می‌کنند.

سنسور تنظیم باد لاستیک

یکی ازدغدغه‌ها برای طی کردن مسیر مخصوصا مسیرهای کوهستانی و ناهموار پنچر یا کم باد شدن آن‌ها خواهد بود. علاوه بر دقت در انتخاب لاستیک مقاوم متناسب با کاربرد می‌توان دست به انتخاب مدلی زد که به صورت خودکار امکان تشخیص فشار باد لاستیک را داشته باشد و در مواقع ضروری به تنظیم آن بپردازد. ممکن است این مسئله در وهله اول چندان مهم جلوه نکند، ولی حقیقت امر این است که حمل دوچرخه پنچر شده یا کم باد از بالای کوه به پایین بسیار سخت خواهد بود.

صفحه نمایشگر

امکانات ویژه‌ای روی هر کدام از دوچرخه‌های الکتریکی تعبیه شده است که همگی بر هزینه‌های دوچرخه برقی تاثیر بسزایی دارد. در این میان برخی ویژگی‌ها قابل چشم‌پوشی خواهد بود و به همین دلیل اولویت بندی نیازها نقش مهمی در انتخاب محصول مورد نظر ایفا خواهد کرد. وجود صفحه نمایشگر به دلیل مشاهده و اعلام شارژ باقی مانده مصرفی باتری حائز اهمیت است.

دوچرخه سواری از معدود ورزش‌هایی محسوب می‌شود که حتی پس از پایان رکاب‌زنی نیز بدن را به کالری سوزی وادار می‌کند. همین امر سبب انتخاب دوچرخه برقی توسط علاقمندان به ورزش شده است.

زن دوچرخه سوار به لزوم کاربرد دوچرخه برقی در جامعه برای حفظ محیط زیست و سلامتی پی برده است.

باتری

یکی دیگر از موارد مورد توجه در هزینه‌های دوچرخه برقی و نوع باتری مصرفی طول عمر این قطعه به شمار می‌رود. بهتر است در ابتدای خرید از نوع قابل تعویض آن انتخاب شود که مشکلی برای سال‌های آتی رخ ندهد. همچنین لیتیوم یونی از انواع مرغوب‌تر باتری‌های دوچرخه برقی به شمار می‌روند که طول عمر بالاتری دارند. بدیهی است باتری این محصول کاربردی نیز همانند سایر لوازمی که از منبع باتری تغذیه می کنند، برای داشتن طول عمر بیشتر باید با کابل خود شارژ شوند و مدت زمان تعیین شده را برای شارژ آن‌ها رعایت کرد.

داشتن سطح‌های سختی متفاوت در دوچرخه برقی میزان مصرف باتری را تعیین خواهند کرد. انتخاب درجه سختی و میزان استفاده از پدال توسط کاربر قابل تغییر خواهد بود. بهتر است قبل از خرید لزوم استفاده از دوچرخه الکتریکی و محل کاربرد آن مورد بررسی قرار گیرد. به طور مثال استفاده در جاده‌های کوهستانی نیازمند باتری با ظرفیت بالاتری نسبت به خیابان‌های هموار شهری است. چنانچه محصولی با باتری مناسب خریداری شود، پشیمانی حاصل از خرید اشتباه دامن‌گیرتان نخواهد شد.

مردی برای استراحت دوچرخه برقی را کنار خود گذاشته و دغدغه‌ای بابت محل پارک ندارد.

نکات لازم برای مدیریت هزینه‌های دوچرخه برقی

هزینه‌های دوچرخه برقی مناسب افراد بالای 40 سال تفاوت چندانی با سایر گروه‌های سنی نخواهد داشت، چرا که آنها نیز همانند سایر افراد برای خرید نوع دلخواه و مصرفی آن باید اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی داشته باشند.

رعایت ایمنی از اولویت‌های اولیه و حیاتی برای استفاده از هر وسیله نقلیه‌ای به شمار می‌رود. چراغ‌های تعبیه شده در جلو و عقب دوچرخه‌های برقی به دلیل تامین نور کافی برای دید در شب از جمله مواردی است که عدم توجه به آن می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

خرید دوچرخه‌های الکتریکی با باتری قابل تعویض از نکاتی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. بهترین انتخاب برای این وسیله کاربردی انتخاب دوچرخه‌های برقی است که دارای گارانتی باشند. با این ویژگی می‌توان بدون نگرانی به تعمیر و نگهداری دوچرخه الکتریکی خود پرداخت.

کلام آخر

فارغ از هزینه‌های دوچرخه برقی یکی از مزیت‌های کاربردی این وسیله را می‌توان سهولت مصرف و حالت انتخابی آن دانست. به طور مثال در هنگام مراجعه به محل کار و دیدار کاری می‌توان بدون تعریق و با ظاهری آراسته به جلسه پرداخت و در هنگام بازگشت به منزل یا در روزهای غیرکاری به رکاب‌زنی و کالری سوزی با این وسیله به تناسب اندام رسید.

دوچرخه الکتریکی نیز همانند سایر وسایل نقلیه دارای امکانات خارق العاده‌ای است، ولی مدیریت هزینه سبب می‌شود برای انتخاب مدل متناسب با بودجه نیازهای شخصی اولویت‌بندی شده و سپس اقدامات لازم برای خرید، اعمال شوند.

دوچرخه سواری یکی از رشته‌های ورزشی محبوب در میان جوانان به شمار می‌رود و دوچرخه برقی توانسته است لحظات شیرین جوانی و سرزندگی را در افراد میانسال و مسن زنده نگهدارد. بسیاری از مخاطبان دوچرخه‌های الکتریکی، افراد بازنشسته هستند که علاوه بر تردد و تحرک خود به فکر گذران اوقات فراغت نیز هستند. با استفاده از این دوچرخه‌های برقی اوقاتی خوش بدون احساس خستگی و آسیب به اندام‌های آسیب دیده افراد سالخورده رقم خواهد خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا