دوچرخه برقی

خرید کدام بهتر است؟ موتور یا دوچرخه برقی؟

افراد کدام گزینه را به عنوان وسیله حمل و نقل راحت انتخاب می­کنند؟ موتور یا دوچرخه برقی؟ در ادامه برای پاسخ به این سوال به مقایسه میان این دو وسیله حمل و نقل می­پردازیم.

اما قبل از آن لازم است بدانیم که موتورسیکلت به طور کامل از سوخت نیرو استفاده می­کند، در حالی که دوچرخه برقی دارای سیستم محرکی است که موتور آن با باتری که امکان شارژ شدن دارد، قابل کنترل است.

برای استفاده از موتور سیکلت احتیاج به هیچ تلاش فیزیکی نیست و این وسیله از طریق موتور خود به حرکت در می‌آید. اما استفاده از دوچرخه برقی نیاز به رکاب زدن دارد که موتور آن زمان­هایی که دوچرخه سوار خسته می­شود، نقش کمکی را ایفا می­کند.

سوال دیگری که در ذهن به وجود می­آید، این است که برای افراد میانسال خرید موتور بهتر است یا دوچرخه برقی؟ با توجه به این موضوع که افراد در میانسالی دچار کم تحرکی زیادی می­شوند، لذا پاسخ به این سوال می­تواند این باشد که افراد میانسال بهتر است از دوچرخه برقی استفاده کنند که هم کالری لازم را بسوزانند و هم انرژی زیادی صرف نکنند. به عبارتی استفاده از دوچرخه برای این افراد خطر کمتری دارد، علاوه بر آن هنگام دوچرخه برقی سواری نیز اذیت نمی­شوند. اما تصمیم نهایی استفاده از دوچرخه برقی یا موتور با خود افراد است.

تفاوت­های موتورسیکلت و دوچرخه برقی چیست؟

با افزایش دوچرخه برقی در بازار محبوبیت آن هر روز در حال افزایش است، پس طبیعی است اگر بخواهید آن را با موتور سیکلت مقایسه کنید. برای انتخاب موتور یا دوچرخه برقی، لازم است ابتدا تفاوت­های بین این دو را بدانیم.

کلیدی­ترین تفاوت بین دوچرخه و موتور این است که در راندن دوچرخه برقی مثل دوچرخه­های معمولی رکاب می­زنید و در نهایت موتور هنگام خستگی به شما کمک می­کند. در صورتی که هنگام استفاده از موتور سیکلت نیازی به پدال زدن نیست و همه حرکات آن به واسطه دریچه گاز قابل کنترل است. در ادامه برخی دیگر از تفاوت­های دوچرخه و موتور را مورد بررسی قرار می­دهیم.

خرید کدام بهتر است؟ موتور یا دوچرخه برقی؟

الزامات قانونی

برای انتخاب موتور یا دوچرخه برقی لازم است الزامات قانونی که هر کدام از رانندگان باید رعایت کنند را نیز مورد بررسی قرار دهیم. واضح است که هر کدام از آن­ها از نظر کاربرد، قانون­های متفاوتی دارند. موتورسیکلت چه برقی و چه بنزینی، شامل مالیات جاده و بیمه می­شود.

علاوه بر آن رانندگان موتورسیکلت حتما باید گواهینامه رانندگی داشته باشند، در غیر این صورت استفاده از موتور غیرقانونی محسوب می­شود. اما در مورد دوچرخه برقی محدودیتی وجود ندارد، به عبارتی برای دوچرخه سواری نیازی به گواهینامه رانندگی نیست، علاوه بر آن ثبت نام خاص و بیمه یا مالیاتی نیز شامل دوچرخه سواری نمی­شود. از نظر قانونی با دوچرخه برقی مثل دوچرخه معمولی رفتار می­شود.

از لحاظ پوشش لباس نیز بین موتورسوار و دوچرخه سوار تفاوت­هایی وجود دارد. به طوری که موتورسواران موظف هستند همیشه از کلاه ایمنی استفاده کنند و لباس­هایی با حفاظت بیشتر برای این افراد توصیه می­شود، زیرا امکان آسیب دیدگی بیشتری در موتور سواری نسبت به دوچرخه برقی سواری وجود دارد. اما در دوچرخه برقی سواری کلاه ایمنی اجباری نیست، بلکه توصیه می­شود که این افراد از کلاه ایمنی استفاده کنند.

علاوه بر آن امکان پوشش هر لباسی را دارند و مثل موتور سواری نیازی به پوشیدن لباس­های محافظ که دست و پا گیر هستند، ندارند. در صورتی که قصد دارید دوچرخه را به محل­­های شلوغ ببرید، توصیه می­شود از لباس­های ایمنی استفاده کنید.

فردی که با پوشیدن کلاه ایمنی خود را از خطرات تصادف با موتور سیکلت ایمن کرده است.

سرعت

واضح است که با دوچرخه برقی سواری به هیچ عنوان نمی­توان با موتور سوار از لحاظ سرعت رقابت کرد. علت این موضوع این است که وقتی دوچرخه برقی به سرعت 25 کیلومتر در ساعت می ­رسد، برق دوچرخه متوقف می­شود که این عامل سرعت دوچرخه برقی را محدود می­کند.

در صورتی که موتور سیکلت این محدودیت را ندارد و از نظر قانونی امکان رانندگی با سرعت بالاتر وجود خواهد داشت. اگر شما عاشق سرعت هستید، پس در پاسخ به پرسش انتخاب موتور یا دوچرخه برقی، می­توانید موتور را انتخاب کنید. البته در ادامه متوجه خواهید شد که سرعت لزوما باعث زود رسیدن به مقصد نمی­شود.

سرعت موتور سیکلت نسبت به دوچرخه برقی بیشتر است.

رفت و آمد

در پاسخ به این سوال که برای افراد میانسال خرید موتور بهتر است یا دوچرخه برقی، بهترین پیشنهاد برای افراد میانسال دوچرخه برقی است، زیرا امنیت بالاتری نسبت به موتورسیکلت دارد و اینکه این وسیله نقلیه می­تواند به عنوان وسیله­ای برای رفت و آمدی راحت­تر برای این افراد باشد.  

دوچرخه برقی علاوه بر تبدیل شدن به وسیله حمل و نقل، قابل اعتمادتر از موتور سیکلت است و برای شهرهای شلوغ که ممکن است ساعت­ها در ترافیک بمانید، گزینه بسیار مناسبی به شمار می­آید. علاوه بر آن مسیرهایی مناسب دوچرخه سواری در برخی پارک­ها نیز وجود دارد. به همین جهت با انتخاب دوچرخه برقی، گزینه­های سفر بیشتری خواهید داشت و مهم­تر از آن اینکه راندن با سرعت بالا لزوما بهترین روش رفت و آمد نیست. 

از مزیت­های دیگر دوچرخه برقی نسبت به موتور می­توان به نیاز نداشتن دوچرخه به فضای پارکینگ اشاره کرد. برخی از فضاهای باز جایی برای قفل دوچرخه در نظر گرفته­اند. علاوه بر آن برخی دوچرخه­ها امکان تا شدن نیز دارند که امکان حمل آن­ها با قطار و اتوبوس ممکن خواهد شد.

زوجی که در حال استفاده از دوچرخه برقی برای حمل و نقل و لذت بردن از مسیر هستند.

تعمیر و نگهداری

برای انتخاب موتور یا دوچرخه برقی، توجه به تعمیر و نگهداری آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دوچرخه برقی تعمیر و نگهداری راحت­تری نسبت به موتورسیکلت دارد. در صورتی که موتورسیکلت دارای سیستم خنک کننده و روغن است که به مراقبت بیشتری نیاز دارد، اما دوچرخه فاقد این سیستم است، به همین دلیل تعمیر موتور هزینه بیشتری را شامل می­شود. در مقایسه هزینه می­توان به سوخت موتور نیز اشاره کرد، اما دوچرخه به سوخت نیازی ندارد و همیشه آماده برای استفاده است.

تعمیر و نگهداری موتور سیکلت نسبت به دوچرخه برقی هزینه بیشتری دارد.

ورزش کنید

با توجه به اینکه در استفاده از دوچرخه برقی نیاز به پدال زدن وجود دارد، افراد می­توانند از این موضوع به عنوان ورزش استفاده کنند. البته کمک موتور برای پدال زدن را نباید فراموش کرد که این موضوع باعث می­شود فرد علاوه بر ورزش از دوچرخه برقی سواری خود نیز لذت ببرد. این موضوع مزیتی محسوب می­شود که موتور سیکلت قادر به انجام آن نیست. در انتخاب موتور یا دوچرخه برقی باید گفت که دوچرخه برقی نسبت به موتور در بین مردم استفاده بیشتری دارد و به عنوان نوعی ورزش حرفه­ای از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار است.

کدام گزینه بهتر است، موتور یا دوچرخه برقی؟

با بررسی و مقایسه بین دوچرخه برقی و موتور سیکلت، پاسخ واضح خواهد بود، به طوری که در سبک زندگی شما نهفته شده است. اگر می­خواهید از مکان­های شلوغ با سرعت و به راحتی عبور کنید، بهترین انتخاب برای شما موتور سیکلت است. در صورتی که قصد دارید سفرهای کوتاه با سبک زندگی سالم و سرمایه­گذاری اقتصادی را انتخاب کنید، بهترین انتخاب برای شما دوچرخه­های برقی خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله به مقایسه بین دوچرخه برقی و موتور سیکلت پرداختیم تا به پاسخ سوال خود برسیم که کدام انتخاب مناسب­تر است؟ موتور یا دوچرخه برقی؟ با توجه به بررسی و مقایسه این دو، متوجه شدیم دوچرخه برقی نسبت به موتور سیکلت مزایای بیشتری دارد. علاوه بر آن در بین افراد جامعه از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

توجه به این موضوع که استفاده از دوچرخه برقی نوعی ورزش محسوب می­شود نیز دارای اهمیت بسیاری است.

با در نظر گرفتن همه عوامل ذکر شده، امکان گرفتن تصمیمی مناسب در مورد انتخاب بهترین گزینه وجود دارد که این انتخاب به طور معمول طبق نیاز افراد صورت می­گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا