دوچرخه برقی

تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی چیست؟

تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی چیست؟ با وارد شدن به دنیای دوچرخه برقی‌ها، شما با مدل‌های مختلفی از نظر ظاهر، موتور، باتری و… آشنا می‌شوید. حالا بحث، بحث انتخاب کردن است و باید بهترین انتخاب را برای خود انجام دهیم؛ یکی از سوالاتی که با گشت و گذار در مدل‌های مختلف دوچرخه برقی ممکن است برای ما پیش بیاید، این است که تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی چیست؟

ممکن است در برخی مدل‌ها ما موتور گازی را با دوچرخه برقی گازی اشتباه بگیریم که این مسئله می‌تواند ما را در مورد این مدل کنجکاو کند. اما از اصل اولیه دوچرخه نمی‌توان غافل شد؛ یعنی پدال زدن. اگر به دنبال تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

نگاهی کلی به تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی

با نگاهی کلی به دوچرخه‌های برقی می‌توان فهمید که به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دوچرخه‌هایی که قدرت حرکت خود را از پدال زدن شما می‌گیرند و دوچرخه‌هایی که از طریق دریچه گاز «مثل موتور گازی» به حرکت در می‌آیند. البته می‌توان گفت در این میان استثناهایی هم وجود دارد که در این مقاله بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

دوچرخه برقی با دسته گاز، کار خود را با تکیه بر دریچه گاز انجام می‌دهد. به این صورت که شما با فشار دادن یک دکمه یا پیچاندن دسته گاز می‌توانید دوچرخه را به حرکت در بیاورید. این در حالی است که در دوچرخه برقی پدالی شما هر چه بیشتر پدال بزنید، با سرعت و قدرت بیشتری به پرواز در می‌آیید! در ادامه به توضیحات بیشتری درباره تعریف‌ها و تفاوت‌های دوچرخه برقی پدالی و دسته گازی می‌پردازیم.

نمونه‌ای از دوچرخه برقی با دسته گاز که شبیه به موتور طراحی شده است.

دوچرخه کمک پدالی چیست؟

کمک پدالی به حالتی از دوچرخه برقی می‌گویند که با استفاده از قدرت حاصل از پدال زدن شما موتور دوچرخه برقی شروع به کار افتادن می‌کند. خاصیت کمک پدالی برای راحت‌تر شدن هر چه تمام‌تر رکاب زدن شما روی دوچرخه برقی، طراحی شده است. دوچرخه کمک پدالی با تنظیماتی که دارد، این امکان را به شما می‌دهد که مسافت‌های طولانی را بدون خستگی زیاد طی کنید و سرعت دوچرخه سواری را به حد دلخواه خود برسانید.

دوچرخه برقی پدالی چگونه عمل می‌کند؟

با وجود استثناها و تفاوت‌های کوچکی که در بین برندهای مختلف دوچرخه برقی پدالی وجود دارد، می‌توان گفت که اصل اساسی همه دوچرخه‌های برقی پدالی این است که با پدال زدن فعال می‌شوند. شما با شروع پدال زدن قبل از اینکه میل لنگ به کار بیفتد، موتور برقی را به کار می‌اندازید.

پدال زدن در دوچرخه برقی شروع خوبی برای غلبه به سکون در قانون فیزیک است. مقدار نیرویی که در جریان است، در اکثر دوچرخه‌های برقی پدالی توسط یک رایانه کوچک قابل مشاهده است و با کلید مثبت و منفی می‌توان مقدار نیرو پدالی را تنظیم کرد. توصیه ما این است که در ابتدا با تنظیمات سرعت پایین شروع به حرکت کنید تا با عکس العمل سریع این دوچرخه‌ها مواجه نشوید.

نحوه استفاده از دوچرخه برقی پدالی برای افراد میانسال

شما با استفاده از دوچرخه برقی پدالی می‌توانید با رسیدن به سرعت متوسط، مقدار کمکی که از موتور دریافت می‌کنید، از صفر تا توان کامل موتور را تنظیم کنید. لازم به ذکر است که حداکثر توان موتور بستگی به قدرت موتور دارد که از 250 واتی شروع می‌شود و ممکن است تا بالای 1000 وات هم برسد.

به عنوان مثال دوچرخه برقی 250 واتی را می‌توان تا حدود یک ساعت پیوسته با کمک گرفتن از توان موتور در حالت متوسط به بالا، استفاده کرد. همچنین با بالاتر رفتن مقدار قدرت موتور، این مقدار زمان استفاده از نیروی موتور هم بالاتر خواهد رفت. هر چه تنظیم قدرت موتور بیشتر باشد، برد مسافتی کمتر خواهد بود.

برخی از دوچرخه‌های برقی جزئیات سفر را در نمایشگر نشان می‌دهند، مثل مسافت پیموده شده با کمک پدال زدن و همچنین مسافت طی شده با کمک ترکیبی پدال و قدرت موتور. به طور میانگین می‌توان گفت که در اکثر تنظیمات برای استفاده از قدرت موتور قبل از اینکه به شارژ مجدد باتری دوچرخه برقی خود نیاز پیدا کنید، می‌توانید انتظار مسافت 32 الی 64 کیلومتر سپری شده را داشته باشید.

شکل ساختاری دوچرخه برقی‌ها وابسته به نوع برند آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، ولی اکثر برندها برای آسان بودن استفاده از افزایش و کاهش قدرت موتور دارای کنترل‌کننده مثبت و منفی روی دسته‌ی دوچرخه برقی هستند تا بتوان به طور ایمن‌تری قدرت را در حین حرکت افزایش یا کاهش داد.

برای انتخاب دوچرخه برقی به فروشگاه‌هایی مراجعه کنید که تنوع در انتخاب شما زیاد باشد.

دوچرخه برقی با دسته گاز چیست؟

حالت دسته گاز یا دریچه گاز در دوچرخه برقی تا حدودی شبیه به شکل و عملکرد موتور سیکلت یا اسکوتر برقی است، زیرا وقتی که فرمان می‌دهید، موتور درگیر می‌شود و نیرو را تامین کرده و در نهایت دوچرخه را رو به جلو هدایت می‌کند. موتور دریچه گاز بدون نیاز به پدال زدن، نیاز دوچرخه را برای به حرکت درآمدن تامین می‌کند.

اگر علاقه‌مند به خاصیت کروز در اتومبیل هستید، دوچرخه برقی دسته گاز می‌تواند برای شما جالب باشد و راحتی را برای شما فراهم کند. از دیگر خواص دریچه گاز که به صورت ترکیبی با پدال زدن هم می‌تواند استفاده شود، این است که شما به هنگام رانندگی می‌توانید با خیال راحت از کنار وسایل و افراد عبور کنید یا برای بالا رفتن از سربالایی یا تپه شتاب بگیرید.

نحوه کارکرد دوچرخه برقی با دسته گاز چگونه است؟

با توجه به بازار تقاضا برای دوچرخه برقی می‌توان گفت یکی از تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی این است که دوچرخه برقی دریچه گازی می‌تواند تداعی موتور سیکلت را در ذهن مخاطب ایجاد کند تا دوچرخه، اما این دلیل بر خوب یا بد بودن این سری دوچرخه برقی نیست.

جدا از شباهت ممکن به موتور گازی، حقیقتی که در مورد دوچرخه برقی با دسته گاز وجود دارد، این است که سیستم پیچیده‌ای برای حرکت ندارد و فقط با فشردن یک دکمه الکتریکی کوچک می‌توان حرکت را شروع کرد.

راهنمای راندن دوچرخه برقی با دسته گاز برای افراد بالای 35 سال

فشردن دریچه گاز در دوچرخه برقی مثل فشار دادن پدال گاز در ماشین است که برای حرکت کردن و شتاب دادن به وسیله نقلیه، نیازی به عمل خاص دیگری نیست. این دکمه می‌تواند همراه با پدال زدن یا بدون پدال زدن به کار خود ادامه دهد و وسیله را جابجا کند.

با توجه به نظر مصرف‌کنندگان اروپایی بنا به دلایلی برای استفاده از دوچرخه برقی، سری کمک پدالی را انتخاب می‌کنند و یکی از دلایل می‌تواند از این جهت باشد که با تبدیل شدن دوچرخه برقی به پدال گازی در برخی کشورها مصرف کننده نیاز به تصدیق یا گواهینامه پیدا می‌کند.

به طور معمول دکمه استفاده از دریچه گاز در کنار دسته دوچرخه برقی نصب می‌شود.

با خاصیت دسته گاز یا دریچه گاز دوچرخه برقی بیشتر آشنا شوید

همانطور که اشاره شد، کارکرد دوچرخه دسته گاز شبیه موتور و اسکوتر برقی است و موتور شما را به حرکت وادار می‌کند. این در حالی است که موتور سیکلت‌ها برای حرکت توسط موتور نیاز به تعویض دنده دارند یا در موتور گازی آن نحوه حرکت حتما باید با سوخت و ساز همراه باشد؛ در صورتی که در دوچرخه برقی می‌توان به چند حالت زیر وسیله را بدون تولید آلاینده به حرکت در آورد.

دکمه تقویت یا Boost: در این حالت شما با استفاده از فشار دادن دکمه یا چرخاندن دسته موتور، مکانیزمی را فعال کنید که با قدرت کامل موتور دوچرخه برقی شروع به کار کردن کند و این قدرت را به چرخ‌ها انتقال دهد که به اصطلاح قدرت 0 یا 100 را به شما ارائه می‌دهد؛ بدون دخالت حتی ذره‌ای پدال زدن!

دکمه مثبت و منفی: با استفاده از دکمه + و – در حال حرکت از قدرت دریچه گاز استفاده کرده و آن را کم و زیاد کنید. به این کم و زیاد شدن قدرت دسته گاز به اصطلاح مدلاسیون هم گفته می‌شود.

ماشه: با فشردن یا کشیدن یک ماشه به روی فرمان دوچرخه برقی شما می‌توانید از قدرت دریچه گاز به میزان دلخواهتان استفاده کنید؛ مثل استفاده از پدال گاز در راندن اتومبیل.

استفاده از دوچرخه برقی پدال گاز را بیشتر بشناسید

قوانین وضع شده مربوط به استانداردهای دوچرخه برقی دریچه گاز، در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. در کشور ما ایران تا به امروز قوانین خاصی در مورد عبور و مرور با دوچرخه‌های برقی وضع و اعلام نشده است، ولی برای بهتر شناختن دوچرخه برقی پدال گازی در ادامه به قوانین و استاندارهای کشور آمریکا می‌پردازیم که این مبحث را بهتر درک کنیم.

در ایالات متحده آمریکا سیستم دریچه گازی که بتواند مستقل از پدال زدن کار کند، قانونی شناخته می‌شود و در دسته بندی دوچرخه‌های کلاس 2 و کلاس 3 قرار می‌گیرند. دوچرخه‌های کلاس 2 جزو دسته دوچرخه برقی‌هایی هستند که به عنوان کم سرعت دریچه گازی شناخته می‌شوند که بعد از حدود یک ساعت استفاده معادل 32 کیلومتر توان آن به صفر می‌رسد و باید از رکاب زدن معمولی برای حرکت کردن استفاده کنید.

این قانون در اروپا و بریتانیا کمی متفاوت است. در کشورهای اروپایی دوچرخه‌های الکتریکی که فقط از دریچه گاز در آن استفاده شده است، غیر قانونی حساب می‌شود. در اروپا اگر دوچرخه برقی پدال گاز دارید و می‌خواهید در مکان‌های عمومی استفاده کنید، به طور قانونی شما نیازمند رعایت کردن مواردی مثل کلاه ایمنی، پلاک و سند مالکیت وسیله نقلیه همانند یک خودرو یا موتور سیکلت هستید.

لازم به ذکر است مواردی مثل بیمه نامه و تاییدیه از ادارات دولتی هم شامل یکی از تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی داخل اروپا است.

با همه این تفاسیر می‌توان گفت که استفاده از دوچرخه برقی پدال گازی برای افرادی که قادر به پدال زدن زیاد نیستند یا به هر دلیلی پدال زدن را دوست ندارند، استفاده از دوچرخه برقی دریچه گاز می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

 دوچرخه برقی مناسب برای پست و بلندی‌ها می‌تواند دوچرخه برقی کمک پدالی با ترکیب دریچه گاز باشد.

مزایای استفاده از دوچرخه برقی پدال گازی

در بررسی تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی، به مزایای نوع پدالی گازی می‌پردازیم. سرعت خوب و پاسخگویی سریع‌تر سیستم دریچه گاز می‌تواند باعث شود این مدل نسبت به مدل‌های دیگر دوچرخه برقی، حرفی برای گفتن داشته باشد. برای رفت و آمد در جاده‌های روستایی و مرکز‌های ترافیکی شلوغ و پر رفت و آمد این دوچرخه‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند و به سرعت شما را از تقاطع‌ها و چراغ‌ها بگذرانند.

برای عبور و مرور در اطراف شهر هم می‌توانید از گزینه تقویت یا همان Boost استفاده کنید و در مواقعی که کار ضروری یا اورژانسی دارید، سریع‌تر به مقصد برسید. علاوه بر این می‌توان گفت این سری دوچرخه‌ها برای افرادی که شرایط پزشکی دارند و پدال زدن برای آن‌ها سخت است یا افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، می‌تواند مناسب باشد.

با معایب دوچرخه برقی پدال گازی آشنا شوید

در استفاده از دوچرخه برقی پدال گازی باید به این نکته توجه داشت که به دلیل متکی بودن حرکت دوچرخه برقی به دریچه گاز و در مواردی موتور هاب روی چرخ، جای مانور دادن زیادی برای مصرف کننده در ترافیک شهری یا بیرون شهر، باقی نمی‌گذارد.

این سری در مقایسه با سری موتور میانی یا کمک پدالی دوچرخه برقی می‌تواند کمی ناکارآمدتر باشد. در سیستم دوچرخه برقی پدال گازی چرخ دنده ثابت است و قابلیت تنظیم در شرایط مختلف را ندارد و به ندرت پیش می‌آید که برای سرعت گرفتن و تپه نوردی عالی به نظر برسند!

موتور هاب در اکثر دوچرخه برقی با دسته گاز استفاده می‌شود.

با دوچرخه برقی پدالی و موارد استفاده آن بیشتر آشنا شوید

به دوچرخه‌ برقی کمک پدالی مدل pedelec نیز گفته می‌شود و حرکت دوچرخه را وابسته به پدال زدن شما می‌کند. این نوع دوچرخه برقی در کشورهای اروپایی، به خصوص کشورهایی که سنت دوچرخه سواری هنوز در بین مردم آن‌ها زنده است، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است.

همانطور که تا به اینجا متوجه شده‌اید، پدال زدن رکن اساسی قدرت و حرکت در سری دوچرخه برقی پدالی یا pedelec است. همچنین شما قادر خواهید بود که پدال زدن با قدرت موتور را متوقف کرده و از پدال زدن عادی استفاده کنید. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که پدال زدن در دوچرخه برقی با خاموش کردن برق دستگاه، می‌تواند به مراتب سخت‌تر از دوچرخه معمولی باشد، زیرا با توجه به وزن قطعات دوچرخه برقی شما باید فشار بیشتری را برای حرکت کردن، وارد کنید.

حسگر یا سنسور گشتاور در دوچرخه برقی

برای سنجیدن میزان قدرت پدال زدن سوارکار روی دوچرخه برقی، سیستم‌هایی وجود دارد که به اسم حسگر سنسور گشتاور یا دور موتور در جهان شناخته می‌شوند. این سنسور در اکثر وسایل نقلیه موتوردار موجود هستند. اطلاعاتی که این سنسور دریافت و پرداخت می‌کند، برای تامین انرژی موتور و کمک به سوارکار جهت تبدیل انرژی الکتریکی استفاده می‌شود.

از جمله حسگرهای گشتاور معروف در مکانیزم دوچرخه برقی می‌توان به تولیدات برند‌هایی مثل بوش، بروس، شیمائو و یاماها اشاره کرد.

برای افراد بالای 40 سال دوچرخه برقی پدالی بهتر است یا مدل دسته گاز؟ تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی

قوانین مربوط به دوچرخه برقی پدالی

طبق قوانین ایالات متحده و کانادا، دوچرخه برقی که فقط کمک پدال داشته باشد، در دسته بندی کلاس 1 یا کلاس 3 قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که به دلیل محدودیت سرعت مجاز با استفاده از پدال می‌توان تا سرعت 32 تا 45 کیلومتر بر ساعت حرکت کرد، ولی قانون در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت عمل کند.

با توجه به اینکه دوچرخه برقی پدالی به طور معمول دارای دریچه گاز نیز است، در کشورهای اروپایی تنها زمانی می‌توان از دریچه گاز استفاده کرد که در حین استفاده از قدرت کمک پدالی دوچرخه برقی انجام شود.

مزایا و معایب دوچرخه برقی پدالی شامل چه مواردی است؟

با توجه به تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی که تا به اینجا اشاره شد، هر کدام از این دو نوع دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که با توجه به نیاز مصرف‌کننده تولید می‌شوند و در بازار به فروش می‌رسند. در اینجا به مزایا و عیب‌های دوچرخه برقی پدالی می‌پردازیم.

مزایای دوچرخه برقی پدالی

اگر شما جزو دسته افرادی هستید که به دوچرخه سواری سنتی علاقه‌ دارید، دوچرخه برقی پدالی با کیفیت می‌تواند حس خوبی را در شما ایجاد کند. خاصیت کمک پدال یا pedelec برای مصرف کننده این است که فرد می‌تواند روی پدال زدن خود تمرکز کند و مجبور نیست که قدرت دریچه گاز را در یک موقعیت خاص نگه دارد.

به دلیل موتور میانی بودن اکثر دوچرخه‌های کمک پدالی، این دوچرخه می‌تواند وزن موتور را در مرکز نگه دارد و باعث حفظ تعادل دوچرخه در دوچرخه سواری شود. این مدل دوچرخه برقی به همراه سنسور گشتاور را می‌توان به عنوان بهترین نوع خود در بالا رفتن از تپه‌های بزرگ دانست.

مسافت‌هایی که شما با استفاده از دوچرخه پدالی طی می‌کنید، می‌تواند بسیار بیشتر از طول مسافت طی شده با دوچرخه برقی با دسته گاز باشد.

معایب دوچرخه برقی پدالی

اگر شما در شهر جزو مصرف‌کنندگان دوچرخه برقی پدالی هستید، باید گفت که در ترافیک‌ها و مکان‌های شلوغی عملکرد کندتری نسبت به دوچرخه‌های دریچه گازی یا دسته گاز داشته باشید. وابستگی به میزان قدرت پدال زدن شما و عدم قطعیت قدرت وارد شده به پدال می‌تواند در تصمیم گیری حرکت در مسیر شما بسیار تاثیرگذار باشد.

دوچرخه برقی مناسب برای سنین و سلیقه‌های مختلف است. تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی

برای افراد بالای 40 سال دوچرخه برقی پدالی بهتر است یا مدل دسته گاز؟

جواب دادن به این سوال می‌تواند بستگی به خود شخص داشته باشد. همانطور که در بالا تمام جوانب و تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی را در نظر گرفتیم، می‌توان گفت تفاوت‌های مشخصی بین این دو مدل وجود دارد.

افرادی که به هر دلیلی قادر به پدال زدن نیستند، به سمت دوچرخه برقی پدالی علاقه نشان می‌دهند و افرادی که تجربه کردن دوچرخه سواری را دوست دارند و می‌خواهند تحرک و ورزش را در کنار ماجراجویی و سواری خوب داشته باشند، دوچرخه برقی پدالی را برای خود در نظر می‌گیرند.

موقعیت مکانی شما هم می‌تواند در انتخاب دوچرخه برقی مناسب برای شما تاثیرگذار باشد. برای مثال اگر در اروپا هستید، شما برای استفاده بی دردسر دوچرخه برقی باید از دوچرخه برقی کمک پدالی استفاده کنید. با همه این تفاسیر پیشنهاد ما برای شما این است که برای تجربه هر چه بهتر سواری با دوچرخه برقی در داخل یا بیرون شهر، دوچرخه‌ای را انتخاب کنید که ترکیبی از دوچرخه برقی پدالی و دسته گاز باشد.

یعنی اگر معادل استاندارد آمریکایی را در نظر بگیریم، دوچرخه‌ای را انتخاب کنیم که هم در کلاس 2 و هم در کلاس 3 سری دوچرخه‌های برقی باشد.

سخن پایانی

انتخاب دوچرخه برقی مناسب برای هر فرد نیازمند این است که تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی به خوبی درک شود و نسبت به خصوصیات آن آگاهی ایجاد شود. کاری که در این مقاله سعی بر انجام آن برای شما شد تا با در اختیار قرار دادن عملکرد، خصوصیات و تفاوت‌های دو مدل از پر فروش‌ترین‌های بازار دوچرخه برقی، اطلاعات لازم را کسب کنید.

تفاوت‌های دوچرخه برقی با دسته گاز و دوچرخه برقی پدالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا