دوچرخه برقی

درباره تاریخچه دوچرخه سواری و دوچرخه برقی بدانید

دوچرخه یکی از راحت‌ترین وسایل حمل و نقل در جهان به شمار می‌رود که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. تاریخچه دوچرخه و پیدایش آن به قرن 19 میلادی بر می‌گردد، ولی به سختی می‌توان مخترع مشخصی را برای آن در نظر گرفت.

امروزه شکل مدرن دوچرخه به صورت دوچرخه‌های برقی در بازار به چشم می‌خورند. محصولاتی که چون زیر مجموعه‌ای از دوچرخه محسوب می‌شوند، علاوه بر داشتن مزایای بی‌شمار معایب دوچرخه را نیز ندارند. دوچرخه‌های برقی که بسیار کاربردی محسوب می‌شوند، توانسته‌اند با ایجاد اصلاحات طیف وسیع‌تری از کاربران را به خود جذب کنند.

در این مقاله علاوه بر پرداختن به تاریخچه جذاب دوچرخه سواری و دوچرخه برقی به معرفی انواع دوچرخه خواهیم پرداخت، به این امید که هر فرد بتواند با داشتن اطلاعات کافی برای تهیه دوچرخه مورد نظر و متناسب با نیاز خود اقدام کند.

تاریخچه دوچرخه را بشناسید

دوچرخه‌های اولیه از جنس چوب و در سال 1820 میلادی توسط یک فرد آلمانی که Baron Karl von Drais نام داشت، اختراع شدند. حدود 20 سال بعد نمونه تکامل یافته دوچرخه در اسکاتلند از جنس فلز ساخته شد. Kirkpatrick MacMillan که یک آهنگر اسکاتلندی بود، این وسیله نقلیه را از جنس آهن ساخت و از شکل قدیم چوبی آن کمی فاصله داد.

در سال 1860Pierre Michaux با افزودن پدال به دوچرخه توانست شکل کاربردی‌تر این وسیله را به بازار عرضه کند. این شهروند فرانسوی با اضافه کردن پدال و ارتباط آن به چرخ جلو دوچرخه گامی بزرگ در صنعت دوچرخه سازی و حمل و نقل برداشت. در سال 1890 با اتصال زنجیر و پدال به چرخ عقب که به شکل و شمایل امروزی بسیار شبیه است، این وسیله به تولید انبوه رسید. با ساخت و تولید این وسیله کاربردی حمل و نقل شکل جدیدی به خود گرفت که از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه بود و همین امر سبب پیدایش تاریخچه دوچرخه و اهمیت استفاده از آن شد.

در گذشته که تنها اسب به همراه درشکه و کالسکه وسیله حمل و نقل افراد محسوب می‌شدند، بسیاری از افراد طبقه متوسط و پایین جامعه برای ایاب و ذهاب خود دچار مشکل بودند. پیدایش این وسیله از لحاظ اقتصادی تحول عظیمی در نظام جامعه پدید آورد. اگر چه که دوچرخه‌های امروزی به شکل بسیار پیشرفته و دارای امکانات ویژه‌ای هستند که سبب افزایش قیمت آن‌ها شده است، ولی همچنان نسبت به سایر وسایل نقلیه قیمت مناسب‌تری دارند و دوستدار محیط زیست هستند.

آشنایی با انواع دوچرخه

پس از بررسی تاریخچه دوچرخه که شکل ساده‌ای داشت، بسیاری از افراد سعی کردند این وسیله را متناسب با نیاز خود کمی تغییر دهند و شکل کاربردی‌تری به آن ببخشند. همین موضوع سبب پیدایش انواع دوچرخه شده است. دوچرخه‌های شهری، کوهستان، دوچرخه نمایشی، دوچرخه بچگانه، دوچرخه جاده، ساحلی و مهم‌ترین آن‌ها دوچرخه برقی از زیر مجموعه‌های این وسیله کاربردی و پر طرفدار محسوب می‌شوند که در ادامه به شرح هر کدام خواهیم پرداخت.

دوچرخه شهری

این مدل دوچرخه به دلیل وزن و جنس بدنه آن که از آلومینیوم، کربن یا آهن ساخته شده‌‌اند برای کاربرد درون شهری مناسب هستند. دوچرخه‌های شهری به صورت تک دنده و چند دنده به بازار عرضه شده‌اند که تعداد دنده‌های آن مستقیما روی قیمت این وسیله نقلیه تاثیر خواهد گذاشت. با بررسی تاریخچه دوچرخه به کاربرد این نوع از دوچرخه‌های سبک در سطح شهر پی خواهیم برد.

زن دوچرخه سوار با استفاده از دوچرخه شهری برای رسیدگی به امور روزانه خود دردسر رفت و آمد و ترافیک را در سطح شهر نخواهد داشت.

استفاده از دوچرخه‌های شهری علاوه بر اینکه امکان ورزش را در حین فعالیت‌های روزانه به کاربر هدیه می‌دهد، می‌تواند تا حد زیادی در صرفه جویی زمان کاربر موثر واقع شود، چرا که تقریبا تمامی افراد زمان زیادی را در ترافیک برای رسیدن به محل کار یا درس خود صرف می‌کنند. همچنین افرادی که از دوچرخه برای امور روزانه خود بهره می‌برند، نگران جای پارک و پر بودن ظرفیت پارکینگ نخواهند بود. آن‌ها می‌توانند به راحتی وسیله نقلیه خود را تا ورودی محل مورد نظر همراه داشته باشند یا در محل‌های مخصوص پارک دوچرخه بدون نگرانی آن را رها کنند.

دوچرخه کوهستان

افرادی که به صورت تفریحی و گذراندن اوقات فراغت خود به دوچرخه سواری در کوه می‌پردازند، می‌توانند از انواع معمولی ارزان قیمت دوچرخه کوهستان تهیه کرده و استفاده کنند. چرا که این مدل دوچرخه خود به زیر شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی منحصر به فردی را دارا هستند و همین موضوع سبب تفاوت در قیمت آن‌ها خواهد شد. با کمی جست و جو در تاریخچه دوچرخه انواع دوچرخه کوهستان را می‌توان شناخت.

دوچرخه کوهستان trail، دوچرخه کراس کانتری «cross-country»، دوچرخه کراس کانتری اسپرت، دوچرخه Downhill، دوچرخه all mountain، دوچرخه کوهستان اندورو «Enduru» و دوچرخه فت بایک «fat bike» از جمله زیر مجموعه‌های دسته دوچرخه کوهستان به شمار می‌روند که کاربران بنا به لزوم می‌توانند از آن‌ها بهره مند شوند.

مردی سوار بر دوچرخه حرفه‌ای کوهستان از مسیرهای سخت و صعب العبور به راحتی و بدون نگرانی امکان گذر خواهد داشت. تاریخچه دوچرخه

دوچرخه کوهستان trail: این مدل دوچرخه به دلیل طراحی بی‌نظیر آن یکی از کارآمدترین دوچرخه‌های کوهستانی محسوب می‌شود، چرا که امکان استفاده در مسیرهای سر بالایی و سر پایینی را برای کاربر به راحتی فراهم می‌آورد. ترکیب خصوصیات دوچرخه‌های اندورو و کراس کانتری، دوچرخه کوهستان trail را پدید آورده است و می‌توان از آن به عنوان یکی از محبوب‌ترین دوچرخه‌ها در تاریخچه دوچرخه نام برد.

دوچرخه کراس کانتری «cross-country»: اگر چه این مدل دوچرخه دو حالت حرفه‌ای و عادی را شامل می‌شود، ولی به هیچ وجه برای شروع دوچرخه سواری توصیه نمی‌شود. دوچرخه کراس کانتری «cross-country» تماما برای مسابقات طراحی و ساخته شده‌اند. وزن سبک این مدل دوچرخه آن را برای مسیرهای صعب العبور و سر بالایی کاربردی‌تر جلوه می‌دهد. مدل حرفه‌ای این دوچرخه به گونه‌ای طراحی شده است که برای عبور از مسیرهای سنگلاخی، برفی، گل‌آلود و … هیچ‌گونه مشکلی ندارند.

دوچرخه‌های کانتری اسپرت: دوچرخه‌های کانتری اسپرت به دلیل وزن سبک انتخاب مناسبی برای آن دسته از افرادی است که به گذراندن اوقات فراغت در طبیعت علاقه‌مند هستند. این مدل دوچرخه بر عکس مدل کراس کانتری، تنها برای افراد حرفه‌ای ساخته نشده است و استفاده عمومی خواهد داشت.

دوچرخه Downhill: اگر چه عدم کاربردی بودن این وسیله در سر بالایی‌ها یکی از معایب آن به شمار می‌رود، ولی می‌توان اذعان داشت که در تاریخچه دوچرخه تجربه پرواز تنها به وسیله این دوچرخه امکان پذیر خواهد بود. این مدل دوچرخه برای افراد حرفه‌ای طراحی شده است و باید برای استفاده از آن تجهیزات کامل ایمنی را به همراه داشت. کلاه ایمنی، عینک، بازوبند، زانوبند و … از جمله این لوازم جانبی خواهند بود.

ترشح آدرنالین بالا در هنگام استفاده از دوچرخه Downhill سبب محبوبیت آن در میان افراد حرفه‌ای شده است

دوچرخه all mountain: برای استفاده در مسیرهای پر از مانع و مسیرهای فنی طراحی شده ساخته شده‌‌اند. این دوچرخه را می‌توان مدلی دیگر از دوچرخه اندورو نیز معرفی کرد، با این تفاوت که کاربرد عمومی دارد و برای مسابقات طراحی نشده‌‌اند.

دوچرخه کوهستان اندورو «Enduru»: این مدل دوچرخه برای مسابقات دوچرخه‌سواری در کوهستان در مسیرهای سرازیری ساخته شده است و برای مسیرهای سربالایی کاربردی نخواهد نداشت.

دوچرخه فت بایک «fat bike»: دوچرخه فت بایک «fat bike» همانطور که از نام آن پیداست، به دلیل طراحی منحصر به فرد و پهن‌تر لاستیک‌های آن ایجاد تعادل را راحت‌تر خواهد کرد.

دوچرخه نمایشی

در تاریخچه دوچرخه، انواع نمایشی کاربرد خاص داشتند و برای عموم مردم قابل استفاده نبودند. زین پایین این دوچرخه برای اجرای راحت‌تر حرکات آکروباتیک طراحی شده است. همچنین سایز تایرهای آن با مدل‌های معمولی و کاربردی کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد.

استفاده از کلاه ایمنی برای کودکان در هنگام دوچرخه سواری لازم و ضروری است.

دوچرخه جاده‌ای

این مدل دوچرخه به دوچرخه کورسی نیز معروف است که به دلیل کاربرد آن در مسابقات و ایجاد تناسب اندام در بدن دارای طرفداران بی‌شماری است. در تاریخچه دوچرخه این مدل از محبوب‌ترین مدل‌ها به شمار می‌رود. دوچرخه‌های برقی که به شکل امروزی وارد بازار شده‌‌اند، توانسته‌اند جایگاه این مدل وسیله نقلیه را اگر چه برای کاربرد عادی تصاحب کنند.

دوچرخه کورسی یا جاده‌ای به دلیل باریک بودن چرخ‌ها سرعت بالاتری دارند و برای حمل بار سنگین به هیچ وجه مناسب نیستند.

دوچرخه ساحلی

این مدل دوچرخه نیز دارای پهن‌ترین لاستیک‌ها در تاریخچه دوچرخه است. طراحی این مدل تایر به دلیل فرو نرفتن در سطح ماسه‌ای ساحل آن را بسیار کاربردی جلوه می‌دهد.

دوچرخه برقی

دوچرخه برقی که نوع مدرن دوچرخه محسوب می‌شود، دارای مزایای بی‌شماری است که توانسته با وجود کوتاه بودن تاریخچه دوچرخه برقی طرفداران بسیاری را در همه سنین به خود جذب کند.

مزایای استفاده از دوچرخه که به آن پرداختیم، بر هیچ کس پوشیده نیست؛ ولی با افزایش سن و کم شدن سطح انرژی رکاب زدن در مسیرهای طولانی کمی خسته کننده به نظر می‌رسد. دوچرخه برقی برای افرادی که تمایل به ترک کردن این وسیله نقلیه جذاب ندارند، بسیار کارآمد و مفید خواهد بود.

مرد در حال استفاده از دوچرخه برقی در اطراف شهر برای گذران اوقات فراغت خود به شکل سالم است.

با بررسی تاریخچه دوچرخه برقی می‌توان دریافت که در سال‌های بسیار دور و در اواخر قرن 19 اولین دوچرخه‌های برقی تولید شده‌اند، ولی دوچرخه برقی به شکل امروزی و بسیار کاربردی در اوایل قرن 21 میلادی رونق یافت.

آسیب‌های جسمانی کم‌تر در طول استفاده از دوچرخه برقی و همچنین کالری سوزی که مهم‌ترین دلیل استفاده از دوچرخه به شمار می‌رود، موجب شد دوچرخه برقی به وسیله نقلیه کاربردی در جوامع امروزی تبدیل شود. استفاده از این دوچرخه‌های مدرن برای تفریح خارج از شهر حتی برای افراد میانسال و سالمند تداعی کننده ایام کودکی و نوجوانی بوده و لذتبخش خواهد بود.

ممکن است پس از آشنایی با نسل جدید دوچرخه این سوال در ذهن افراد مطرح شود که استفاده از دوچرخه برقی برای میانسالان از چه زمانی شروع شد؟ اگرچه استفاده از دوچرخه برقی شامل سن و سال خاصی نمی‌شود، ولی افراد بالای 35 سال به دلیل مشغله روزانه زیاد و اهمیت سلامتی آن‌ها در سال‌های اخیر به این وسیله نقلیه روی آوردند. پس از تحقیقات صورت گرفته و کسب رضایتمندی کاربران می‌توان ادعا کرد که استفاده از دوچرخه برقی حتی به بهبود روحیه افراد کمک شایانی کرده است.

کلام آخر

جوامع امروزی با رشد جمعیت و افزایش تعداد خودروهای شخصی با آلودگی و ترافیک‌های سرسام آور دست و پنجه نرم می‌کنند. تمامی این موارد آسیب‌های جسمی و روانی را برای افراد در پی خواهد داشت. مسئولین در شهرهای بزرگ دنیا به فکر چاره‌ای برای رهایی از این وضعیت بوده و هستند. با توجه به تاریخچه دوچرخه و  تاریخچه دوچرخه برقی به وضوح می‌توان دریافت که افراد بنا به دلایل زیادی استفاده از انواع دوچرخه را بر وسایل حمل و نقل عمومی ترجیح می‌دهند.

شهرهای بزرگ و کشورهای جهان اول همواره به دو هدف می‌اندیشند، رفع نیازهای خود و نجات کره زمین که مادر تمامی انسان‌ها به شمار می‌رود. هر فرد در جهان هستی برای ادای دین خود به این مادر مهربان باید تلاش کند و حداقل وظیفه ممکنی که بر دوش هر انسانی سنگینی خواهد کرد، آسیب رسانی کمتر به محیط اطراف خواهد بود. استفاده از دوچرخه سنتی یا دوچرخه برقی یکی از ساده‌ترین روش‌های نجات طبیعت محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا