دوچرخه برقی

هر آنچه که باید درباره تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه بدانید

در این مقاله قصد داریم برخی از تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه را مورد بررسی قرار دهیم.

می­توان گفت اطلاعات کمی در مورد دوچرخه­های اولیه موجود است، اما آنچه مشخص است، این است که مردم در آغاز قرن نوزدهم از دوچرخه استفاده می­کردند. برخی افراد قدمت دوچرخه را به دهه 1400 میلادی ربط می­دهند. طبق گفته مسئولین بین المللی دوچرخه در سال 1490 میلادی امتیاز طراحی دوچرخه به لئوناردو داوینچی اعطا شد که دلیل بر قدمت دیرین دوچرخه است.

اولین دوچرخه توسط چه کسی ساخته شد؟

در اوایل دهه 1800 میلادی فردی به ­نام کارل فریهر فون درایس وسیله نقلیه­ای با چرخ جلوی قابل فرمان یا به عبارتی دوچرخه اولیه را طراحی کرد. این دوچرخه شامل صندلی روکش­دار و تکیه­گاه بود که به او اجازه تعادل و هدایت آن را می­داد. این وسیله بعدها در بین افراد بسیار محبوب شد. اما بعد از آن ساخت دوچرخه در سال 1863 میلادی پیشرفت کرد، به­ طوری که پدال به دوچرخه نیز اضافه شد. مردم با استفاده از پدال دوچرخه را با پاهای خود به جلو حرکت می­دادند.

در اواخر دهه 1800 میلادی در ایالات متحده افراد به دنبال طراحی دوچرخه­ای ایمن­تر بودند. زیرا مدل­های دوچرخه دوره­های قبل بسیار پر­خطر بودند و اغلب سوارکاران حرفه­ای، آکروبات­ها، ورزشکاران و برخی افراد شجاع که طرفدار دوچرخه سواری بودند، از آن استفاده می­کردند. بعد از گذشت زمان، دوچرخه­های ایمن شبیه به دوچرخه­های امروزی طراحی و ساخته شد. به طوری که دوچرخه به وسیله حمل و نقل عمومی تبدیل شد که در دسترس اکثر افراد قرار گرفت.

بررسی تاریخچه برند جاینت

Giant Manufacturing Co. Ltd.  معمولاً با نام جاینت شناخته می­شود. جاینت تولید­کننده دوچرخه تایوانی است که در جهان به عنوان بزرگترین طراح و سازنده دوچرخه شناخته می­شود. این برند در کشورهای تایوان، هلند، چین و مجارستان نیز دارای تاسیسات تولیدی است.

در بررسی تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه، جاینت جزو برندهایی با قدمت نسبتا زیاد محسوب می­شود. این برند در سال 1972 میلادی در داجیا، شهرستان تایچونگ در تایوان به واسطه پادشاه لیو و چند تن از دوستانش تاسیس شد. در سال 1972 میلادی مدیر اجرایی جاینت به نام تونی لو با شوین مذاکره­ای کردند که باعث پیشرفت زیادی در کار شد. جاینت کار تولید خود را به عنوان OEM  یا همان سازنده قطعات اصلی به صورت انحصاری با نام­های تجاری دیگر به عنوان برچسبی خصوصی به فروش رساند.

با توجه به تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه و پیشرفت در زمینه دوچرخه سازی و افزایش فروش آن در ایالات متحده، پس از اعتصاب کارگران کارخانه شوین در شیکاگو در سال 1980 میلادی جاینت به تامین کننده اصلی قطعات دوچرخه تبدیل شد و بیش از دو سوم دوچرخه­های این شرکت آمریکایی را تا اواسط دهه 1980 میلادی تولید کرد که 75 درصد فروش جاینت به شمار می­رفت.

پادشاه لیو به همراه مدیر عامل جاینت، تونی لو در زمان تأسیس کارخانه.

هنگامی که شوین به دنبال قرارداد جدیدی بود، در سال 1987 میلادی تصمیم به بستن قرارداد با شرکت دوچرخه ­سازی در چین برای تولید دوچرخه در شنژن را گرفت. در همان حین جاینت تحت ریاست بیل آستین، معاون بازاریابی سابق در برند شوین دوچرخه­های خود را برای رقابت تاسیس کرد که به سرعت در حال پیشرفت بود.

در سال 1984 میلادی جاینت سرمایه­گذاری مشترکی را با آندریس گاسترا تولید­کننده دوچرخه هلندی کوگامیاتا راه­اندازی کرد که به «اروپا غول پیکر معروف» بود. در سال 1992 میلادی جاینت با فروش سهام گاسترا سهامدار کامل اروپا غول پیکر شد.

پیشرفت جاینت تا جایی بود که در سال 2018 میلادی در بیش از 50 کشور 12000 فروشگاه خرده­فروشی داشت که مقصد بیشتر کالاهای آن اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن و تایوان بود. جاینت توانست توسط این کار به درآمد بالایی برسد.

اولین دوچرخه برند جاینت در تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه.

بررسی تاریخچه برند معروف ترک

ریچارد برک و بیویل هاگ دوچرخه ترک را در سال 1976 میلادی در انباری خانه خود واقع در واترلو، ویسکانسین تاسیس می­کردند، اما گمان نمی­کردند روزی برسد که تولیدشان در آسیا رونق زیادی پیدا کند. آن­ها قصد داشتند با پیشرفت مدل­های جاده­ای دوچرخه دهه­های 1970 میلادی در ایالات متحده سرمایه­گذاری کنند. 

حدود 40 سال بعد، در صورتی که اکثر تولیدات دوچرخه به خارج کشور منتقل می­شدند، ترک توانست بخشی از ساخت خود را برای ایالات متحده حفظ کند.

بعد از بررسی تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه می­توان گفت که شرکت دوچرخه­سازی ترک بزرگترین شرکت در ایالات متحده محسوب می­شود. این شرکت دوچرخه­هایی با سبک کودک تا سبک­های جاده­ای و کوهستانی را به صورت حرفه­ای طراحی و ساخته است. شرکت ترک تاکنون جزو بزرگترین تولید­کننده­های خودرو­های دوچرخه در ایالات متحده است که تقریبا نیمی از محصولات خود را در ایالات متحده تولید می­کند.

جیم کولگرو مهندس ارشد تولید کامپوزیت در شرکت ترک می­گوید: این شرکت در سال جاری قصد ساختن 20000 تا 25000 دوچرخه در ویسکانسین را دارد که شاید به نظر زیاد نباشد. اما باید در نظر گرفت که سال گذشته این شرکت حدود 56000 دوچرخه در داخل کشور ساخت که بسیار قابل توجه بوده است.

 تولید دوچرخه داخلی زیر نظر شرکت­های کوچک­تری مثل واترفورد، پرسیژن و سیکز خواهد بود که سالانه حدود 2000 دوچرخه را در کارخانه­ای قدیمی تولید می­کنند.

با وجود تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه ساخت دوچرخه توسط شرکت ترک در آمریکا، تنها یک درصد از دوچرخه­های ساخت ایالات متحده را تشکیل می­دهد. با این حال کولگرو معتقد است که تولید داخلی فرصتی برای کنترل بیشتر تولید ایجاد می­کند.

عکس قدیمی از دوچرخه برند ترک.

 بررسی تاریخچه برند اسکات

با بررسی تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه، برند اسکات نیز برند قابل توجهی به نظر می­رسد. در سال 1958 میلادی فردی به نام آیداهو که مهندس و اسکی باز بود، توانست چوب اسکی از جنس آلومینیوم را بسازد. این چوب اسکی در مقایسه با چوب­های ساخته شده دیگر از بامبو یا فولاد بسیار مطلوب بود. طی این موفقیت شرکت اسکات شروع به تولید لوازم ورزشی کرد که در سال 1970 میلادی برای استفاده از موتورهای کراس اولین عینک محافظ را فروخت که این موضوع طرفداران زیادی در پی داشت.

در سال 1978 میلادی این شرکت فعالیت­های خود را به اروپا گسترش داد و دفتر خود را در فریبورگ یکی از ایالات واقع در سوئیس تاسیس کرد. اسکات مهم­ترین نوآوری تاریخ دوچرخه سواری را در سال 1989 میلادی به بازار معرفی کرد. این نوآوری آیرودینامیک با گیره بود که به­طور استراتژیک توسط گرگ ­لموند آمریکایی در سال 1989 میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

با توجه به تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه اسکات در سال 1991 میلادی اولین چنگال تعلیق خود را به نام Unishock تولید کرد و سال بعد از آن اولین دوچرخه کوهستانی با سیستم تعلیق کامل را برای عموم به نمایش گذاشت. سبک­ترین قاب دوچرخه جاده­ای Team Issue 2001 با وزن 895 گرم است که توسط اسکات ساخته شده است.

اسکات در سال 2011 میلادی خط تولید دوچرخه برقی و دوچرخه اسپرت را راه اندازی کرد و سال بعد آن­ها با مدل‌های خط سرمایه گذاری برقی جایگزین شدند. در سال 2015 میلادی شرکت کره­ای یونگ اون 1/50 درصد از سهام این شرکت را در اختیار گرفت و مالک قبلی آن 9/49 درصد آن را همچنان حفظ کرد.

بررسی تاریخچه برند بیانچی

با بررسی تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه، دوچرخه­های برند بیانچی یکی از قدیمی­ترین دوچرخه­های بازار محسوب می­شود. ادواردو بیانچی در سال 1885 میلادی در صورتی که جوانی 21 ساله بود، کار خود را در مغازه­ای کوچک در میلان به عنوان تولیدکننده دوچرخه آغاز کرد. خلق و خوی عمیق نوآورانه ادواردو او را از همه سازندگان متمایز می­کرد.

کاهش قطر چرخ جلو و متعادل کردن شکاف حرکت با استفاده از زنجیر اولین ایده او بود که به 125 سال پیش مربوط می­شود. پس از آن با ایده پایین آوردن ارتفاع پدال­ها ایمنی در دوچرخه به وجود آمد. به عبارتی اولین دوچرخه مدرن و ایمن توسط این برند ساخته شد.

از مزایای اصلی این دوچرخه این بود که نیازی به حرکات آکروباتیک نبود و آن را به وسیله­ حمل و نقل جدیدی تبدیل کرد. بعد از آن ادواردو وسیله نقلیه مشابهی طراحی کرد که قطر چرخ آن را بیشتر کاهش داد و هر دو چرخ عقب و جلو به یک اندازه بودند. ایتالیا بعد از سال­ها توانست توسط ادواردو که به او آهنگر کوچک نیز گفته می­شد، سازنده­ دوچرخه­ای عالی برای خود در تمام قرن مشخص کند.

دوچرخه کلاسیک برند بیانچی.

ادواردو توانست کارگاه خود را توسط فردی به نام برتانی به جایی بزرگ­تر منتقل کند. او در سال 1888 میلادی در محل جدید خود اولین دوچرخه با لاستیک را تولید کرد که اختراع اخیر دامپزشک اسکاتلندی دانلوپ بود.

در سال 1895 میلادی ادواردو به واسطه ملکه مارگارت به دادگاهی در ویلا رئال در مونزا دعوت شد. طبق شنیده­های ملکه مارگارت در مورد تولید دوچرخه توسط بیانچی، مشتاق بود که نحوه تولید آن را بیاموزد. بیانچی با نوآوری و اشتیاق دوچرخه را برای ملکه ساخت. ملکه با توجه به ذوق ادواردو به ورزش فرصت عالی برای آزمایش دوچرخه را با شرکت در مسابقات به او داد.

طی بررسی تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه، ادواردو بیانچی اولین دوچرخه­ دارای گیربکس را نیز در سال 1901 میلادی ارائه کرد. در سال 1913 میلادی بیانچی سیستم ترمز را نیز اختراع کرد. بیانچی در سال 1914 میلادی به تولید کننده خارق العاده دوچرخه مبدل گشت که تولید او به ارقام 45000 دوچرخه، 1500 موتور سیکلت و 1000 خودرو رسیده بود.

کلام آخر

تاریخچه برندهای تولیدکننده دوچرخه برای اولین بار به اروپا مربوط می­شود. در دهه 1860 میلادی مدل ایمنی برای دوچرخه­هایی با چرخ­های بلند در سراسر کشور گسترش پیدا کرد. میزان امنیت آن طوری نبود که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند، بلکه فقط مناسب افراد حرفه­ای بود.

با بررسی تاریخچه برندهای دوچرخه از جمله تاریخچه برند اسکات و غیره در این مقاله متوجه شدیم که دوچرخه دارای قدمت بسیاری است. با پیشرفت علم دوچرخه دارای امنیت کامل شده است که آن را به وسیله­ای مناسب برای حمل و نقل و ورزش تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا