دوچرخه برقی

نحوه عملکرد دوچرخه برقی چگونه است؟

امروزه یکی از نوآوری‌های صنعت دوچرخه سازی و حمل و نقل، در تولیدات دوچرخه برقی صورت گرفته است، اما به راستی این دوچرخه‌ها چگونه به وجود آمده اند و نحوه عملکرد دوچرخه برقی به چه صورت است؟ شکی نیست که باید مهندسی جالبی داشته باشند که این همه طرفدار در سراسر دنیا پیدا کرده است.

با به وجود آمدن دوچرخه‌های برقی‌، دیگر سن و سال نقش کمتری را در استفاده از دوچرخه ایفا می‌کند. چرا که با تلفیق برق و قدرت عضله، می‌توان به سمت و سوهای مختلف رفت و ماجراجویی کرد. آیا شما هم در مورد دوچرخه برقی‌ها کنجکاو هستید؟ پس پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

نگاهی مختصر به نحوه عملکرد دوچرخه برقی

فناوری دوچرخه‌های برقی در این چند ساله دچار تغییر و تحول بسیاری شده است. از تولیدات موتورهای برقی گرفته تا دوچرخه‌های برقی هیبریدی و دوچرخه برقی‌های بالای 1000 وات قدرت موتور. با این همه بعضی وقت‌ها زمانی که اسم دوچرخه برقی به گوش مخاطب می‌رسد، اولین تصویری که به ذهنش می‌آید، ممکن است یک اسکوتر برقی یا موتور سیکلت برقی باشد!

از این تصاویر ذهنی دور شوید و یک دوچرخه معمولی را تصور کنید که چند قطعه مختلف مثل موتور، باتری و سیستم کنترل به آن اضافه شده است؛ موارد ذکر شده پایه و اساس تمامی دوچرخه برقی ها است.

نمونه‌ای از دکمه تنظیمات استفاده از دریچه گاز برای حرکت رو به جلو و عقب.

نحوه صحیح کار با دوچرخه برقی برای افراد میانسال چگونه باید باشد؟

نحوه پدال زدن و فرمان دوچرخه برقی مشابه دوچرخه معمولی است و تفاوتی ندارد. قطعه الکتریکی که در دوچرخه برقی جایگذاری می‌شود، به منظور بهبود عملکرد نیروی انسانی است، نه روشی برای جایگزینی آن! به این صورت در نظر بگیرید که راحتی و کیفیت قطعات در دوچرخه برقی به اندازه دوچرخه‌های معمولی دارای اهمیت است، ولی در کنار آن فاکتورهای دیگری وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

موتور

قدرت موتور در دوچرخه‌های برقی دارای انواع مختلفی است که  مهم‌ترین عامل سرعت در وسیله نقلیه شناخته می‌شود. موتور دوچرخه برقی از قدرت 200 وات شروع می‌شود و تا 1000 وات و حتی بیشتر از آن هم می‌رسد.

قدرت موتور دوچرخه برقی در کشورهای مختلف، می‌تواند متفاوت باشد؛ به طور مثال محدودیت قدرت موتور قانونی در آمریکا تا 750 وات است.

موتور در دوچرخه برقی مثل موتور ماشین است، یعنی همان مقدار که در موتور ماشین میزان اسب بخار بالا می‌رود و روی سرعت و قدرت ماشین تاثیرگذار است، همان اندازه هم با بالا رفتن ولتاژ موتور دوچرخه برقی امتیاز شتاب و قدرت آن بالاتر خواهد رفت؛ در نتیجه نحوه عملکرد دوچرخه برقی بهبود می‌یابد.

در موتور دوچرخه برقی با بالاتر رفتن قدرت، از میزان ظرفیت باتری هم بیشتر استفاده می‌شود. در نتیجه یک موتور 750 واتی، باتری را نسبت به موتور 250 واتی زودتر تخلیه می‌کند که بتواند وزن بیشتری را به راحتی و با قدرت حمل کند.

موتور هاب

از جمله موتورهای محبوب در سری دوچرخه‌های برقی «موتور هاب» است. این مدل موتور دوچرخه برقی به طور معمول در چرخ عقب قرار می‌گیرد و عملکرد آن با درگیر شدن موتور با چرخ‌ها و حرکت رو به جلو صورت می‌پذیرد.

اگر چه سیستم این موتور به خوبی عمل می‌کند، ولی از نظر نحوه عملکرد دوچرخه برقی دچار نقص‌هایی نیز است. از آنجایی که این موتور روی چرخ‌ها به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد و چرخ دنده را درگیر نمی‌کند، کارایی خود را در پیمودن تپه‌ها و پستی و بلندی‌ها به طور شایسته از دست می‌دهد. تصور اینکه در طی مسیر به نسبت طولانی با یک دنده در حال حرکت هستید، برای برخی خیلی خوشایند نیست.

موتور هاب به همراه چراغ و نمایشگر دوچرخه برقی

باتری

از آنجایی که باتری مخزن تامین کننده انرژی برای حرکت دوچرخه است و به صورت همه جانبه در دوچرخه تاثیر می‌گذارد، انتخاب و وجود آن بسیار ضروری است. باتری‌هایی که در بازار وسیله نقلیه به خصوص دوچرخه برقی ارائه می‌شوند، زیر مجموعه یکی از عنوان‌های زیر قرار می‌گیرد.

باتری سرب اسیدی یا SLA

زمانی باتری مشترک استفاده شده در اسکوترها و دوچرخه‌های برقی، باتری SLA بود. این در حالی است که هنوز اکثر اسکوترهای برقی از این نوع باتری استفاده می‌کنند و دوچرخه‌های برقی برای حفظ تعادل و ایجاد وزن کمتر روی دوچرخه برقی از باتری‌های مخصوص دیگری بهره می‌برند. از جمله مزایای این دوچرخه می‌توان به ارزان بودن آن اشاره کرد. در ادامه به صورت لیست به معایب این مدل باتری می‌پردازیم:

 • سنگین و حجیم بودن
 • طول مسافت کمی را پشتیبانی می‌کند.
 • طول عمر به نسبت پایینی دارد.
 • نیاز به نگهداری بیشتری دارد و پس از هر بار استفاده حتما باید شارژ شود.

باتری لیتیومی

باتری لیتیومی جدیدترین فناوری در نوع باتری است. این نوع باتری طول عمر 2 الی 3 برابر باتری‌های SLA دارد. باتری لیتیومی که وزن سبکی هم دارند، نیاز به تعمیر و نگهداری یا انجام کار خاصی در نحوه عملکرد دوچرخه برقی ندارند.

مزایای این مدل باتری
 • وزن سبک که سقف وزن باتری لیتیومی می‌تواند تا حدود 2 کیلوگرم باشد.
 • طول مسافت خوبی را پشتیبانی می‌کند که می‌توان با کمک پدال تا 64 کیلومتر و حرکت با دریچه گاز را تا 32 کیلومتر را برق رسانی کند.
 • طول عمر خوب؛ چیزی در حدود 3 سال «وابسته به مقدار مصرف می‌تواند متغیر باشد».
معایب باتری لیتیومی
 • گران بودن از نظر قیمتی

کنترل کننده

دستگاه کنترل‌ کننده در سبک‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. کنترل کننده‌ها برای سهولت در استفاده و نحوه عملکرد دوچرخه برقی روی فرمان دوچرخه کار می‌شود. به طور کلی کنترل کننده‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند؛ کنترل ‌کننده‌های مربوط به پدال دوچرخه و کنترل کننده‌های مربوط به دریچه گاز.

سیستم کنترل پدال، به هنگام فشار وارد کردن به روی پدال فعال می‌شود و باعث به جریان افتادن کمک الکتریکی به پدال می‌شود. کنترل کننده‌ها به همراه یک نمایشگر روی فرمان به فرد کمک می‌کنند که مقدار کمک دریافتی توسط موتور را تنظیم کند.

کنترل کننده‌های تنظیم دریچه گاز هم به صورت قابل تنظیم توسط فرد سوار بر دوچرخه برقی در دسترس است. مدل‌های تنظیم کننده دریچه گاز یا به صورت پیچی است یا به صورت دکمه‌ای که در هر دو صورت امکانی را برای شما فراهم می‌کند که نیازی به رکاب زدن نداشته باشید.

نمونه نمایشگر کنترل کننده به همراه سوکت‌های آن.

نحوه کار با دوچرخه برقی را بیشتر بشناسیم

دوچرخه‌های برقی طوری طراحی شده‌اند که کار با این وسیله بسیار آسان باشد. به عنوان شخصی که با نحوه عملکرد دوچرخه برقی آشنا است، سه حالت در راندن این وسیله وجود دارد که در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

پدال زدن خالی

نکته قابل توجهی که در مورد دوچرخه برقی وجود دارد، این است که در هر زمانی که شما بخواهید، می‌توانید به عنوان دوچرخه معمولی از آن استفاده کنید و کمک برقی نگیرید. در این حالت هیچ قدرت اضافی توسط موتور تولید نمی‌شود و دوچرخه مثل یک دوچرخه معمولی با 3 دنده تا 8 دنده به حرکت خود ادامه می‌دهد.

کمک پدال یا کمک برقی

در این حالت می‌توانید که قدرت پدال زدن را با قدرت الکتریکی دوچرخه ترکیب کنید تا سرعت و قدرت بیشتری در حرکت داشته باشید. زمانی که شما از طریق دکمه کنترل کننده کمک برقی را روشن می‌کنید، موتور در هنگام پدال زدن نیروی مورد نیاز شما را تامین می‌کند.

حالت کمک پدال در سه سطح مختلف صورت می‌پذیرد:

 • کم «30 درصد»
 • متوسط «60 درصد»
 • زیاد «100 درصد»

این درصدها به راحتی نشان می‌دهند که موتور در حال تامین چه مقدار نیرو برای دوچرخه برقی است؛ با فشردن دکمه‌های کنترل کننده نیروی کمکی در سه سطح مختلف تغییر حالت می‌دهد یا به اصطلاح سوئیچ می‌کند.

استفاده از برق

این نحوه عملکرد در دوچرخه برقی باعث می‌شود تنها کاری که لازم است توسط شما انجام شود، نشستن و لذت بردن باشد! زیرا موتور دوچرخه کار حرکت دادن دوچرخه را برای شما انجام می‌دهد؛ برای انجام این کار فقط کافی است که با فشردن دکمه یا پیچاندن دسته، نیرو را به چرخ برسانید.

در این حالت شما با محدودیت سرعت به خصوص خود همراه خواهید بود. برای مثال محدودیت سرعت با استفاده از موتور برقی تنها، در ایالات متحده آمریکا تا حداکثر سرعت 32 کیلومتر بر ساعت است.

برای راندن دوچرخه برقی باید گواهینامه داشت؟

همانطور که مطلع هستید، تا به امروز در کشور ایران قانونی مبتنی بر داشتن گواهینامه راندن دوچرخه برقی برای شناخت نحوه عملکرد دوچرخه برقی و محدودیت قدرت دوچرخه، وجود ندارد. زیرا این محصول در خیلی از کشورهای جهان، یک پدیده و محصول نو ظهور است.

برای مثال در آمریکا مختصر قانونی در مورد دوچرخه‌های برقی وجود دارد، مثل حداکثر سرعت تا 30 کیلومتر بر ساعت حالت استفاده از برق دوچرخه برقی یا حداکثر قدرت موتور تا 750 وات برای دوچرخه الکترونیکی.

دوچرخه برقی چگونه حرکت می‌کند؟

همانطور که در مورد نحوه عملکرد دوچرخه برقی گفته شد، موتور این دستگاه به دو صورت قرار می‌گیرد؛ یا در وسط بدنه دوچرخه یا در چرخ که به طور معمول چرخ عقب محل قرارگیری آن است. زمانی که شما رکاب می‌زنید، یک حسگر یا سنسور، میزان قدرت وارد شده را اندازه‌گیری می‌کند و آن را با توان خروجی موتور مطابقت می‌دهد.

انرژی برای حرکت کردن توسط باتری تامین می‌شود که این باتری‌ها در دو مدل ثابت و قابل تعویض در بازار فروش وجود دارند که باید بعد از مدتی شارژ یا در صورت نیاز، تعویض شود.

برای تنظیم قدرت مورد نیاز برای پدال زدن از کنترل کننده استفاده می‌کنیم.

نتیجه گیری

با اشاره به نحوه عملکرد دوچرخه برقی و قابلیت اجزای آن می‌توان به شناخت از دوچرخه برقی رسید. شناخت از دوچرخه برقی در تسلط و اطمینان ما برای استفاده از این وسیله نقلیه، بالاتر خواهد رفت. در این مقاله سعی داشتیم که شما را بیشتر با این وسیله نقلیه جالب آشنا کنیم تا بتوانید علاوه بر آگاهی، استفاده بهتری از این محصول داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا