دوچرخه برقی

راهنما برای راندن دوچرخه برقی در باران

تصور کنید سوار بر دوچرخه برقی شده‌اید و به مقصد رسیده‌اید و حالا بر خلاف انتظار شما، آسمان شروع به باریدن کرده است! شما باید مسیری که آمده‌اید را با دوچرخه برقی برگردید. در اینجا این مسئله مطرح می‌شود که آیا راندن دوچرخه برقی در باران باعث خرابی این دستگاه می‌شود یا خیر؟

گاهی ممکن است که شما مجبور به استفاده از دوچرخه برقی در هوای بارانی شده باشید، داشتن اطلاعات کافی در مورد احتمالات پیش رو می‌تواند سفر شما را ایمن کرده و از رخ دادن اتفاقات ناخوشایند برای شما جلوگیری کند. اگر به دنبال پیشگیری قبل از وقوع حادثه در مورد استفاده از دوچرخه برقی در باران هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

چالش راندن دوچرخه برقی در باران

برای دوستداران دوچرخه برقی و در کل دوچرخه سواری در روز، ممکن است اتفاقات مختلفی در زمینه آب و هوایی رخ بدهد. جاده لغزنده، باد و طوفان، دید کم نسبت به راه به خصوص در هوای بارانی از جمله این اتفاق‌ها و چالش‌ها است. با همه این اتفاقات، به احتمال چند قطره باران سد راه شما برای گشت و گذار در طبیعت یا مسیر شما نخواهد شد و شما به دل جاده خواهید زد!

بعضی وقت‌ها هم حادثه خبر نمی‌کند؛ یعنی زمان حرکت شما هوا بسیار صاف و آفتابی است و خبری از حتی تکه ابری هم نیست، ولی زمانی که به مقصد می‌رسید، هوا دگرگون می‌شود. آن‌جا است که شما می‌توانید با رعایت نکات ساده، راه خود را هموارتر کنید.

قبل از شروع سفر خود با دوچرخه، نکات ایمنی را بررسی کنید.

نکات ایمنی برای راندن دوچرخه برقی در باران

رعایت یک سری نکات قبل از حرکت با دوچرخه برقی، می‌تواند از چالش‌های پیش روی شما کم کرده و لذت شما را از سفر دو چندان کند؛ در ادامه به بخشی از این توضیحات می‌پردازیم.

استفاده از گلگیر

بر خلاف باور بعضی همانطور که دوچرخه‌های معمولی در برابر باران مقاوم هستند، الکتریکی بودن دوچرخه‌های برقی دلیلی برای خرابی آن در مقابل باران نیست. باتری دوچرخه‌های برقی به دلیل برخورد با قطره‌های باران از بین نمی‌رود، ولی این به آن معنا نیست که شما می‌توانید دوچرخه خود را کامل در آب قرار دهید!

شما می‌توانید تنها با نصب گلگیر روی دوچرخه برقی از خیس شدن بیشتر خودتان، وسایل و خود دوچرخه جلوگیری کنید.

خودتان را عایق کنید

خشک ماندن بدن و لباس‌های شما از شروط لازم برای ادامه دادن بهتر سفر با دوچرخه برقی است. این در حالی است که شما برای خشک ماندن در هوای بارانی باید چند وسیله را به همراه داشته باشید.

  • کلاه دوچرخه سواری: کلاه دوچرخه سواری لبه‌دار برای ایجاد دید کافی و محافظت از سر در هوای بارانی.
  • دستکش با کیفیت: دستکش برای جلوگیری از سرما و راحتی برای گرفتن فرمان دوچرخه.
  • کت یا بارانی مناسب: بارانی مناسب که بین عرق کردن بدن و گرم نگه داشتن در برابر سرما تعادل ایجاد کند.
  • کفش و شلوار بارانی: این دو مورد هم به راحتی سواری شما در راندن دوچرخه برقی در باران اضافه می‌کند.

وسایلتان را عایق کنید

فرض اینکه باران می‌تواند وسایل همراه شما را خیس کند، آزاردهنده خواهد بود. حال اگر این وسایل برای شما مهم و عزیز باشند که دیگر جای خود دارد. مثل لپ تاپ شخصی، کتاب مورد علاقه، وسیله امانت گرفته از شخصی که اگر اتفاقی برای این‌ها بیفتد، می‌تواند حال شما را بسیار دگرگون کند.

برای اینکه مسئله‌ای مثل باران که گاهی قابل پیش‌بینی یا در مواقعی غیر قابل انتظار باشد، به شما لطمه‌ای وارد نکند و بالعکس بتواند برای شما لذت بخش باشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از حرکت یا بعد از آن وسایل را داخل کوله پشتی یا کیف کمری ضد آب قرار دهید؛ راه حل دیگر این است که وسایل خود را داخل چند کیسه بگذارید و بعد داخل کوله قرار دهید که روی زین یا سبد دوچرخه خود قابل جایگیری است.

اگر قصد حمل دوچرخه با ماشین را دارید، روی باتری را بپوشانید.

از چراغ استفاده کنید

وقتی شما برای رفت و آمد یا سفر خود دوچرخه برقی را انتخاب می‌کنید، یعنی شما خود را در معرض وسایل نقلیه دیگر مثل وانت، اتوبوس، ماشین سواری، کامیون، موتور و… قرار می‌دهید. همانطور که می‌دانید، در هوای بارانی، دید راننده بسیار محدود می‌شود؛ در برخی شهرها در جاده‌ها حضور اسکوتر سوارها و اسکیت ‌سوارها هم می‌تواند چالش برانگیز باشد.

این مسئله برای افرادی که از وسایل نقلیه کوچک‌تر از سایر مثل موتور یا دوچرخه استفاده می‌کنند، خطرساز است. می‌توان گفت که در مواقعی قانون، دوچرخه سوار را ملزوم به داشتن چراغ در هوای بارانی یا هوای تاریک می‌کند.

استاندارد محدوده روشنایی چراغ‌ها در دوچرخه به این صورت است که نور این چراغ‌ها باید از حدود 150 متری دیده شود. این قانون هم مربوط به چراغ عقب و هم مربوط به چراغ جلو است؛ به علاوه این موارد، شما می‌توانید از چراغ چشمک زن به روی کلاه، زین، سبد یا دسته دوچرخه هم استفاده کنید.

باد لاستیک خود را تنظیم کنید

تنظیم بودن باد لاستیک می‌تواند از عوامل مهم در حفظ تعادل به هنگام راندن دوچرخه برقی در باران یا آب و هوای مختلف باشد. به این صورت که هر چه باد لاستیک شما کمتر باشد، دوچرخه تماس بیشتری با کف جاده برقرار می‌کند و می‌تواند کنترل بهتری از وسیله نقلیه به شما بدهد.

دیر رسیدن بهتر از ناقص رسیدن است!

دوچرخه سواری در باران و حس کردن قطرات خنک به روی پوست بدن، می‌تواند بسیار نشاط‌آور باشد. برای برخی هم تلاش برای پدال زدن و فعالیت سریع‌تر و سخت‌تر با دوچرخه برقی باعث گرم شدن بدن می‌شود که می‌تواند از سرما جلوگیری کند. ولی تند رفتن بیش از حد مجاز در هنگام دوچرخه سواری می‌تواند خطر آفرین باشد.

ایجاد دید کم در هوای بارانی و جاده مرطوب و لغزنده ممکن است مدت زمان واکنش شما را کاهش دهد. از این رو، استفاده از دوچرخه‌های برقی که سرعت و شتاب بیشتری نسبت به مدل معمولی دارد، می‌تواند عکس العمل شما را در رانندگی به چالش بکشد.

پس با این تفاسیر، کمی بیشتر وقت بگذارید و زمانی که در حال راندن دوچرخه برقی در باران هستید، با احتیاط بیشتری در جاده و خیابان حرکت کنید.

از نکات قابل توجه راندن دوچرخه برقی در باران برای افراد میانسال، داشتن بارانی و تجهیزات کامل است.

به موقع ترمز بگیرید

طبیعی است که آب و هوای بارانی باعث می‌شود که قدرت ترمزها کاهش پیدا کند و این به دلیل وجود قطرات آب در کف جاده یا خیابان است؛ به خصوص در زمان‌های شروع بارندگی که به اصطلاح رانندگان جاده «صابونی» می‌شود.

هدف از اضافه کردن موتور برقی به دوچرخه‌ها این است که منبع قوی‌تری نسبت به مدل معمولی آن برای تجربه یک سواری دل‌نشین به مصرف‌کننده داده شود. شخص راننده می‌تواند به راه‌های مختلف از قدرت این موتور استفاده کند، مثل پدال زدن با قدرت تمام، ترکیب قدرت و موتور دستگاه و استفاده کامل از موتور. این روش‌ها وابسته به نیاز دوچرخه سوار می‌تواند تغییر کند.

این قدرت الکتریکی در دوچرخه‌های برقی به طور طبیعی عملکرد سیستم ترمز متفاوتی نسبت به مدل‌های معمولی خواهد داشت. با توجه به توضیحات داده شده در مورد ترمز دوچرخه‌های برقی، این سیستم می‌تواند سیستم‌های ترمز قوی‌تری از ترمز رینگی باشد، مثل ترمز دیسکی.

سیستم ترمز دیسکی عملکرد به نسبت خوبی در باران دارد و می‌تواند در آب و هوای بارانی بسیار خوب عمل کند. اما با وجود این سیستم کنترل و کاهش سرعت هم شما باید در ترمزگیری به هنگام راندن دوچرخه برقی در باران کمی زود هنگام‌تر و با احتیاط بیشتری عمل کنید و این نکته را به خاطر داشته باشید که «در هوای بارانی به هنگام نیاز، زود ترمز بگیرید».

زنگ دوچرخه از جمله لوازم جانبی برای دوچرخه برقی محسوب می‌شود.

هنگام سواری خم نشوید

تجربه سواری با دوچرخه‌های برقی، می‌تواند بسیار دلچسب باشد. از آنجایی که این وسایل نقلیه قدرت اضافی به حرکت ما اضافه می‌کند، می‌تواند حس قدرت و حرفه‌ای بودن به ما دست بدهد!

در اینجا به عنوان یک راهنما راندن دوچرخه برقی برای افراد بالای 40 سال، از شما خواهشمند هستیم که سر پیچ‌های خیابان یا جاده، به خصوص در آب و هوای بارانی به احساسات خود مسلط شوید و نکات ایمنی لازم برای پیچیدن به چپ و راست را رعایت کنید و مانند حرفه‌ای‌ها به اطراف خم نشوید!

برای رعایت نکات لازم جهت پیچیدن، ابتدا به گوشه بیایید و ترمز کنید و خط ذهنی یا واقعی را جهت ادامه دادن مسیر خود انتخاب کنید و سپس بپیچید؛ تا جایی که امکان آن وجود دارد، سطح لاستیک خود را با کف جاده حفظ کنید.

به دنبال نقاط لغزنده باشید

در زمان بارش باران، مواد نفتی استفاده شده در جاده به سطح می‌آید و می‌تواند با ترکیب آب، راه را غیر قابل پیش‌بینی کند؛ بنابراین هنگام دوچرخه سواری در شرایط خاص مثل آب و هوای بارانی، به دنبال نقاط لغزنده باشید.

بهتر این است که تا حد امکان از هر چه چاله یا گودال آب فاصله بگیرید و به خصوص مراقب چاله‌هایی که روی سطح آن شکل رنگین کمان ایجاد شده است، باشید؛ زیرا این رنگ می‌تواند حاصل ترکیب مواد لغزنده نفتی با آب باشد.

از عبور به روی خطوط رنگ شده در جاده و خیابان هم خودداری کنید، چرا که این خطوط در هنگام بارش باران لغزنده می‌شوند. همچنین در این شرایط سطوح فلزی و آهنی مثل یخ عمل می‌کنند و می‌توانند بسیار لغزنده باشند؛ پس از عبور به روی این موارد خودداری کنید.

در نهایت وجود زباله در کف خیابان و جاده می‌تواند ایجاد لغزندگی کند. در کل می‌توان گفت که از سطوحی دوچرخه را برانید که قابل رویت باشند.

کلاه ایمنی مخصوص دوچرخه سواری که هنگام فعالیت با این دستگاه لازم است.

مواردی که در حین راندن دوچرخه برقی در باران باید رعایت شود

تا به اینجای مقاله نکاتی برای حفظ ایمنی دوچرخه و شخص دوچرخه سوار ارائه داده شد. اما در اینجا به بایدها و نبایدهایی می‌پردازیم که به هنگام مواجه شدن با شرایط آب و هوایی نامناسب، رعایت آن خالی از لطف نخواهد بود.

در جایی که دوچرخه تا موتور به زیر آب می رود، سوار نشوید

باتری دوچرخه برقی با قرار گرفتن در معرض آب زیاد که ناشی از بارش بسیار شدید است، می‌تواند در طولانی مدت، باتری دوچرخه برقی شما را مستعد اتصال برقی کند.

با احتیاط دوچرخه را برانید

با احتیاط راندن دوچرخه برقی در سرعت مطمئن، می‌تواند کنترل کامل را در دستان شما قرار دهد. رعایت این نکته علاوه بر رفع لغزندگی سطح و دید محدود در راه، می‌تواند شما را از وجود اشیا غیر منتظره در جاده‌ها آگاه کند.

با دنده سنگین حرکت کنید!

شما باید بنا به شرایط جاده و آب و هوا، دنده مناسب برای حرکت و ادامه مسیر را در ذهن خود داشته باشید و مانند یک کنترل‌کننده سرعت یا کروز کنترل عمل کنید.

 باتری و نمایشگر را بپوشانید

اگر در حین سفر با وسیله نقلیه شخصی هستید و دوچرخه برقی را به پشت ماشین بسته‌اید، باتری و در صورت داشتن نمایشگر، صفحه نمایشگر را بپوشانید، زیرا نمایشگرها و باتری‌ها از وسایل در معرض خطر نفوذ رطوبت هستند.

این عمل را می‌توانید با کاورهای سفارشی برای دوچرخه برقی‌ها انجام دهید یا به صورت دستی نوعی کاور را روی دستگاه خود بیندازید؛ لازم به ذکر است که در برخی مدل‌های دوچرخه برقی، باتری از قسمت پنل خود جدا می‌شود و قابل حمل است.        

در معرض آب باران قرار گرفتن دوچرخه برقی‌ها، باعث از کار افتادن آن نمی‌شود.

نکته‌ای برای دوچرخه‌های برقی بعد از طی کردن مسیر بارانی

حتما شنیده‌اید که تمیز نگه داشتن وسیله برقی می‌تواند عمر دستگاه شما را دو برابر کند. این جمله به طور معمول از شعارهای تعمیرکاران وسایل برقی و موتوری است که من به شما این اطمینان را می‌دهم که به هنگام نوشتن این مطالب، مشغول تعمیر موتور نیستم!

بعد از سواری در دل جاده و خیابان بارانی و لذت بردن از راندن دوچرخه برقی در باران، چند دقیقه وقت بگذارید و دوچرخه خود را تمیز و خشک کنید. استفاده از دوچرخه می‌تواند یک روش بسیار مقرون به صرفه، کارآمد و سریع باشد. سوارکاری با دوچرخه برقی یک تجربه دل‌نشین است. از این رو، برای استفاده هر چه بهتر و بیشتر از این خدماتی که دوچرخه برقی به شما می‌دهد، به طور طبیعی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

صرف کردن زمان برای تمیز کردن دوچرخه بعد از استفاده آن در روز بارانی و یک سواری خیس، می‌تواند به طور قابل مشاهده‌ای طول عمر دستگاه را در دراز مدت افزایش دهد.

نتیجه گیری

مسئله حفظ و نگهداری از وسایل الکتریکی و برقی، از جمله نکات مهمی است که در مواقع به خصوص مثل راندن دوچرخه برقی در باران، دارای اهمیت بسیار است. در این مقاله سعی بر این داشتیم تا با ارائه نکاتی که در بعضی موارد می‌تواند بسیار ساده باشد، در حفظ سلامت دوچرخه برقی و شخص شما مفید و تاثیرگذار واقع شویم.

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا