دوچرخه برقی

راهنمای انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی

با توجه به نقش منبع برقی در دستگاه نقلیه یعنی باتری، شما با انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی قادر خواهید بود مسافت‌های طولانی را بدون نیاز به شارژ کردن باتری در کوتاه مدت و از این قبیل مشکلات طی کنید، اما در بازار فروش فقط یک نوع باتری وجود دارد؟

انتخاب کردن باتری مناسب برای دوچرخه برقی شما می‌تواند وابسته به شرایط مختلفی باشد که شما را سردرگم کند. در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم که به دور از هر اطلاعات ناقص در زمینه باتری دوچرخه برقی، باتری مناسب خود را پیدا کنید؛ پس با ما همراه باشید.

در مورد انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی بیشتر بدانید

همانطور که می‌دانید، باتری در سیستم دوچرخه برقی، نقش مهمی را ایفا می‌کند. طی چند سال اخیر صنعت باتری‌سازی پیشرفت‌های خوبی را به خود دیده است و تنوع در فروش باتری‌ها نیز به وجود آمده است. در نتیجه انتخاب باتری مناسب شما که در راه شما را اذیت نکند و در مسافت‌های کوتاه نیاز به شارژ کردن مجدد نداشته باشد، کمی نیازمند اطلاعات است که در ادامه ما این اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

باتری مناسب دوچرخه برقی افراد بالای 40 سال چیست؟

باتری‌های دوچرخه برقی سرب اسیدی یا SLA

باتری‌های سرب اسیدی یا SLA نسبت به مدل‌های دیگر تا حدودی ارزان‌تر هستند و از نظر زیست محیطی، بازیافت راحت‌تری دارند. با این وجود آنها برای مصرف کنندگانی که از دوچرخه برقی استفاده‌های مداوم و به اصطلاح خشنی دارند، کمی ظریف است و نیاز به مراقبت دارد!

اگر شما روزانه از دوچرخه برقی استفاده دارید، این نوع باتری‌ها نمی‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند. با این همه باتری‌های‌ SLA به چند دلیل ارزان هستند. یکی به دلیل وزن آن است که در مقایسه با باتری آهن نیکلی یا NiMh دو برابر وزن دارد و دارای وزن سه برابری نسبت به باتری‌های لیتیومی است. دوم اینکه عمر باتری SLA نصف باتری نیکلی هیبریدی و لیتیومی است.

در اینجا توجه شما را به نکته‌ای درباره انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی جلب می‌کنم و آن هم این است که اگر در تبلیغات، یک دوچرخه برقی با قیمت پایین‌تر از حد معمول در بازار نشان داده شد، مطمئن باشید که روی دوچرخه، باتری سرب اسیدی SLA سوار است. در کل می‌توان گفت اگر از دوچرخه برقی به عنوان وسیله سرگرمی یا اسباب بازی استفاده می‌کنید، این نوع باتری برای شما مناسب خواهد بود.

باتری دوچرخه برقی نیکل کادمیوم یا NiCd

یکی از موارد قابل توجه در مورد باتری‌های NiCd این است که نسبت به باتری سرب اسیدی ظرفیت و گنجایش دو برابری دارد. با این‌حال قیمت باتری نیکل کادمیوم، گران است و از لحاظ زیست محیطی هم عنصر سازنده آن یعنی کادمیوم یک آلاینده محسوب می‌شود و بازیافت سختی دارد.

ولی از طرف دیگر باتری‌های NiCd یا نیکل کادمیوم بیشتر از باتری اسیدی «SLA» عمر می‌کند. با توجه به موارد ذکر شده، می‌توان گفت که باتری نیکل کادمیوم با داشتن قیمت بالا و داشتن بازیافت دشوار از جمله انتخاب‌های خوبی برای نوع باتری نیستند.

جایگیری باتری دوچرخه برقی زیر قفسه دوچرخه خواهد بود.

باتری دوچرخه برقی نیکل فلز هیبریدی «NiMh»

می‌توان گفت باتری‌های نیکل فلز هیبریدی تا حدودی کارآمدتر از باتری‌های NiCd بوده و به همان اندازه گران‌تر نیز هستند! بر اساس گزارش مصرف کنندگان این نوع باتری نسبت به هم‌‌خانواده خود یعنی باتری NiCd یا نیکل کادمیوم در اثر استفاده در یک محدوده، بازدهی و بهبود برق کمتری دارد. ولی دوام بیشتر باتری NiMh و بازیافت راحت این نقص را جبران کرده است.

با توجه به مواردی که درباره انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی مختلف ذکر شد، دلیلی بر بد بودن این مدل باتری‌ها برای مصرف کننده وجود ندارد و کارآیی باتری‌های نیکلی و اسیدی تنها به یک دلیل پایین آمده و آن هم وجود باتری به نام «لیتیومی» در بازار است.

باتری مناسب دوچرخه برقی افراد بالای 40 سال چیست؟

باتری‌های لیتیومی که در بازار با اسم لیتیوم یونی یا علامت اختصاری Li-ion شناخته می‌شوند، چند سال است که در صنعت دوچرخه سازی به عنوان باتری پیش فرض در ساخت و تولید استفاده می‌شود و بیش از 90 درصد سیستم دوچرخه برقی‌های بازار از این مدل باتری استفاده می‌کنند.

لازم است بدانید که فقط یک مدل باتری لیتیومی وجود ندارد و انواع مختلفی دارند که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. باتری لیتیومی نسبت به بقیه باتری‌ها بیشتر عمر کرده و علاوه بر این انرژی بیشتری نیز تولید می‌کنند.

می‌توان گفت که مانند هر چیز خوبی که یک نقطه‌ منفی هم دارد، این مدل باتری یک ایراد بارز دارد و آن هم قیمت بالای این کالا است که حالا حالاها قصد ارزان‌تر شدن ندارد! در ادامه به انواع این باتری می‌پردازیم.

نحوه درست شارژ کردن باتری دوچرخه برقی یک عامل مهم در حفظ باتری این وسیله است.

باتری لیتیوم یونی پلیمر «Li-pol»

این مدل باتری به نسبت جدید از جمله باتری‌های لیتیومی است که به دلیل نبودن مایع در آن، نیاز به محفظه‌ سنگین ندارد. به همین دلیل انتظار می‌رود که این‌گونه باتری‌ها در برابر شارژ بیش از حد، استفاده از شارژ به مقدار زیاد آسیب پذیری کم‌تری داشته باشد؛ به طور کلی می‌توان گفت که این مدل باتری برای انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی، جزو بهترین‌ها است.

باتری لیتیوم کبالت یا LCO

در اینجا باتری را به شما معرفی می‌کنیم که از جمله باتری‌های لیتیومی محسوب می‌شود که با وجود تازه بودن آن طرفداران مخصوص به خود را در بازار پیدا کرده است. برای مثال در سری دوچرخه‌های optibike از این مدل باتری استفاده شده است و باید در بازار امتحان‌های بیشتری را پس بدهد که به عنوان بهترین باتری لیتیومی شناخته شود.

باتری لیتیوم منگنز در دوچرخه برقی «LiMg204»

محصول جدید دیگری در عرصه باتری‌های لیتیومی وجود دارد که در خودروهای برند معروف نیسان ژاپن هم از این باتری استفاده می‌شود. نام این محصول باتری لیتیوم منگنز یا LiMg204 است که به ادعای برخی بهترین نوع باتری لیتیومی است؛ این نظر می‌تواند به خاطر عمر طولانی و قدرت زیاد آن در سری باتری‌های لیتیومی باشد.

پر و خالی کردن باتری با استفاده کردن دستگاه، از رازهای افزایش طول عمر باتری است.

راه حل انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی

همان‌طور که تا به اینجای مقاله خواندیم، نظرها و اطلاعات مختلفی برای پیدا کردن بهترین نوع باتری دوچرخه برقی وجود دارد. اما با بررسی فاکتورهای مختلف در زمینه انتخاب باتری مناسب برای دوچرخه‌های برقی می‌توان به این نتیجه رسید که باتری لیتیومی منگنز یا LiMg204 برای دوچرخه برقی می‌تواند مناسب‌ترین باتری باشد. این می‌تواند به دلیل ایمن‌تر بودن و سازگارتر بودن این دستگاه‌ها با محیط زیست باشد.

در اینجا به مطلبی درباره باتری لیتیومی منگنز اشاره می‌کنیم که دانستن آن خالی از لطف نیست:

«همانطور که تا به حال در مورد باتری‌های وسیله نقلیه دیدیم و خواندیم، به این نکته رسیدیم که شیمی چقدر می‌تواند به صنعت حمل و نقل به خصوص دوچرخه برقی کمک کند. لیتیوم منگنز ولتاژ سلولی بالاتری نسبت به مواد شیمیایی مبتنی بر کبالت تولید می‌کند و همچنین مزایای دیگری نیز دارد؛ از جمله هزینه کمتر و تولید انرژی در دمای بالاتر.

شیمی ماده منگنز پایدارتر از شیمی مواد دیگر باتری‌ها است؛ در نتیجه به ذات ایمن‌تر است. این ماده در جهان بیشتر از ماده‌ای مثل کبالت یافت می‌شود و خطر کمتری هم برای محیط زیست دارد.»

در جاده‌های برخی کشورها محل‌هایی برای شارژ کردن باتری دوچرخه برقی وجود دارد.

نکاتی در مورد انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی

در بین باتری‌های لیتیومی با خصوصیات مختلف، باید نسبت به میزانی که برای استفاده از دوچرخه برقی در نظر داریم، دست به انتخاب بزنیم که در ادامه چند مورد را درباره شرایط انتخاب باتری لیتیومی مختلف را بررسی می‌کنیم:

  • باتری لیتیومی یونی: اگر ایمنی را در نظر دارید و میزان مسافت حرکت در مسیر ثابت است.
  • باتری لیتیوم کبالت: اگر چگالی انرژی بالاتر برای شما مهم است.
  • باتری لیتیومی منگنز: اگر عملکرد باتری در کنار ایمنی حائز اهمیت است.
  • باتری لیتیومی یونی پلیمر: اگر شکل ظاهر و ابعاد و اندازه مناسب برایتان اهمیت دارد.

چگونه از باتری لیتیومی دوچرخه برقی بهترین استفاده را کنیم؟

با همه این تفاسیر، مهم نیست انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی را داشته‌اید یا از قبل انتخاب کرده‌اید؛ یک قانون کلی در نحوه استفاده از باتری مناسب شما یعنی باتری لیتیومی وجود دارد که آن هم این است «همیشه آن را شارژ شده نگه دارید.»

شاید از قدیمی‌ترها در زمینه برق و باتری شنیده باشید که می‌گویند: «بهترین استفاده از باتری این است که پر و خالی شود». باید گفت که به این حرف قدیمی‌ترها می‌توان اعتماد کرد؛ زیرا راز طول عمر زیاد باتری در این یک جمله نهفته است.

همیشه شارژ نگه داشتن باتری به این معنا نیست که اگر از یک چهارم ظرفیت باتری خود استفاده کرده‌اید و با  70 تا 80 درصد شارژ باتری، مجدد آن را شارژ کنید. زیرا با این کار شما یک چرخه کامل پر و خالی را از دست می‌دهید.

در مواقعی هم که شارژ باتری رو به اتمام است، نباید زیاد به آن فشار آورد و در صورت امکان یک شارژر یدکی همیشه همراه داشته باشید. در واقع می‌توان گفت که یکی از نکات بسیار مهم در حفظ و نگهداری باتری دوچرخه برقی، کاهش سیکل‌های تخلیه عمیق باتری است.

نکات مهم برای جلوگیری از خواب باتری

در بین مردم باور غلطی درباره نحوه استفاده از باتری و انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی وجود دارد و آن هم این است که شما می‌توانید با 30 الی 50 درصد استفاده از باتری عمر آن را دو برابر کنید! در اصل یکی از نکاتی که در حفظ طول عمر باتری و جلوگیری از خوابیدن باتری وجود دارد، این است که در زمستان یا هر فصل دیگری که از دوچرخه برقی استفاده نمی‌کنید، ورزش کنید.

این روش به آن معنا است که در طول هفته با استفاده نکردن از باتری می‌توان سبب شد که شارژ باتری از بین برود و در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت، باتری دیگر کار نکند و احتیاج به شوک دادن داشته باشد. راه حل دیگری هم در این مورد وجود دارد و آن هم این است که در صورت استفاده نکردن از شارژ وسیله، هفته‌ای یک مرتبه به مدت 30 دقیقه دستگاه را شارژ کنید تا شارژ خالی شده جبران شود.

سخنی هست که می‌گوید باتری مثل فرزند آدم است؛ قبل از اینکه به مرحله ناراحتی روحی و افسردگی برسد، او را تشویق و حمایت کنید. باتری هم همینطور است. باید قبل از اینکه از کار بیفتد و تخلیه کامل شارژ باتری انجام شود، به شارژ کردن آن بپردازید.

برخی از باتری دوچرخه برقی می‌تواند به صورت مخفی در بدنه دوچرخه جایگذاری شود.

چگونه باتری دوچرخه برقی خود را شارژ کنیم؟

مسئله‌ای که سریع‌تر از هر کار دیگری باتری شما را از بین می‌برد، نگه داشتن باتری دوچرخه برقی در دمای بالا است. اگر هوای بیرون خانه یا پارکینگ شما 26 درجه گرم است و شما دوچرخه برقی خود را شارژ کامل کرده‌اید، آن را به داخل خانه که خنک‌تر است، منتقل کرده و سعی داشته باشید باتری را در اسرع وقت خالی کرده و باتری خود را در حد ممکن در دمای داخل اتاق شارژ کنید.

با انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی، به خرید شارژر مناسب هم دقت کنید. هر چه سرعت شارژ کردن کندتر باشد، بهتر است. به طور مثال اگر باتری 14 آمپری دارید، یک شارژر 2 آمپری دوچرخه شما را در 7 ساعت شارژ کامل می‌کند که زمان خوبی است. از خرید شارژرهایی که باتری دوچرخه برقی شما را کمتر از 2 ساعت شارژ می‌کند، خودداری کنید.

نتیجه گیری

برای اینکه راه درستی را در انتخاب باتری مناسب دوچرخه برقی را در پیش بگیریم، معیارها و فیلترهای مختلفی وجود دارد که در قسمتی از این مقاله به آن اشاره شد. به علاوه مقدار بودجه در نظر گرفته شده برای خرید دوچرخه برقی، شرایط نگهداری، میزان مصرف ماهانه و دسترسی به برندهای مختلف می‌تواند از دیگر عواملی باشد که در خرید و انتخاب باتری دوچرخه برقی مناسب برای شما می‌تواند اثرگذار باشد.

در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما را در انتخاب بهترین نوع باتری همراهی کنیم و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا