دوچرخه برقی

نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری که باید رعایت شوند

برای بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری ابتدا باید بدانیم دوچرخه برقی چیست و چگونه کار می­کند؟ دوچرخه‌های برقی مجهز به موتوری برقی هستند که با فعال کردن پدال کمکی به دوچرخه ‌سوار حین دوچرخه سواری کمک می­کند.

دوچرخه­‌های برقی مزایای زیادی برای سلامتی افراد، به­‌خصوص افرادی که در محدوده سنی 40 سال به بالا هستند، دارد. دوچرخه سوار می‌­تواند از سلامت جسمی گرفته تا سلامت روان و مزیت­های معاشرت خوب برخوردار شود. طیف گسترده‌­ای از مزایای سلامتی دوچرخه برقی موجود است، اما این موضوع دلیل بر بی­خطر بودن آن نیست. لذا بدون رعایت اقدامات احتیاطی مناسب، دوچرخه­‌های برقی می‌توانند فاجعه به ­بار آورند.

بنابراین به دوچرخه سواران توصیه می­شود که از وسایل حفاظتی استفاده کنند. در نهایت این دوچرخه مانند هر ماشین دیگری نیازمند به نگهداری و مراقبت منظم است. در ادامه به بررسی نگهداری از دوچرخه برقی و نکاتی که قبل از دوچرخه سواری لازم است رعایت شود، می­پردازیم.

دوچرخه­‌های برقی برای چه کسانی هستند؟

قبل از این­که نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری را بدانید، بهتر است بررسی کنید که چه کسانی از دوچرخه برقی استفاده می­کنند.

دوچرخه برقی برای همه افراد مناسب است. امروزه افراد بیشتری در سرتاسر جهان به خرید دوچرخه برقی روی آورده‌اند. در طول سال­ها مدل­های مختلفی برای انواع دوچرخه­‌سواران ساخته شده است. اگر دوچرخه سواری را دوست دارید، اما سخت و غیر ممکن به‌­نظر می‌­آید، وقت آن رسیده که دوچرخه برقی را امتحان کنید.

  • افرادی که به‌­دنبال رانندگی کمتری با ماشین هستند، دوچرخه برقی رفت و آمد آن­ها را به محل کارشان آسان می­کند.
  • دوچرخه‌های برقی نیز برای افراد با محدوده سنی 40 سال به بالا مناسب است که قصد دارند تناسب اندام داشته باشند و بیشتر ورزش کنند، اما با این حال، کمی کمک لازم دارند.
  • دوچرخه­‌های برقی برای افرادی که مشکل تحرک دارند و دوچرخه­‌های معمولی کار آن­ها را دردناک یا دشوار می­کند نیز گزینه مناسبی است.
  • دوچرخه‌های برقی برای دوچرخه‌سواران کوهستانی و جاده‌ای که می‌خواهند مسیر دورتر و طولانی‌تری را رکاب بزنند و از ورزش خود لذت ببرند نیز مناسب است.

در مجموع اگر تا به‌­حال قصد دوچرخه سواری داشتید، دوچرخه برقی گزینه­‌ای است که طرفداران زیادی دارد.

افراد بالای 40 سال که در حال استفاده از دوچرخه برقی هستند و نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری

5  نکته که قبل از دوچرخه سواری باید بررسی کنید

بسیار مهم است که قبل از شروع دوچرخه سواری، نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری مورد بررسی قرار بگیرند. چیزی که افراد از دوچرخه برقی خود می‌­خواهند، این است که هنگامی که در مسیر محل کار یا جاده­ای پر پیچ و خم دوچرخه سواری می­کنند و کیلومتر­ها از خانه دورتر هستند، نمایشگر دوچرخه برقی یا ترمزها از کار نیفتند یا گرفتار پنچر شدن لاستیک­های دوچرخه برقی نشوند.

با بررسی راهنمای استفاده از دوچرخه برقی سواری قبل از دوچرخه سواری، می­توان اطمینان حاصل کرد که با خیال راحت، برای مدت طولانی‌­تری می­توان دوچرخه سواری کرد و از سواری لذت برد.

در اینجا به بررسی چند نکته کلیدی قبل از دوچرخه‌سواری برقی می­پردازیم. در صورتی که با بررسی­‌های لازم متوجه هرگونه نقص برقی یا نشتی باتری شدید، لطفاً سعی در تعمیر آن نکنید و آن را به نزدیک­ترین تعمیرگاه ببرید که به شما در تعمیر آن کمک کنند.

1- بررسی لاستیک

یکی از نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری بررسی لاستیک است. فشار دادن تایرها ساده­ترین راه برای بررسی باد آن­ها است. اگر لاستیک­ها را می­توان به‌­راحتی فشار داد، یعنی باد آن­ها کم است و لاستیک­ها باید پمپ شوند.

برای این کار بهتر است از پمپ لاستیک استفاده کنید که دارای فشارسنج است که بتوانید باد مورد نیاز لاستیک را که توسط سازنده تعیین شده است، تشخیص دهید. محدوده فشار به‌­طور معمول روی لاستیک­ها درج می­شود، در این­ صورت نیازی به حدس زدن یا تماس با نمایندگی برای پیدا کردن آن را ندارید.

لاستیک­هایی که برای دوچرخه سواری در جاده­ استفاده می­شوند، معمولا نازک­تر هستند. بنابراین محدوده فشار بالاتری دارند، در حالی­که لاستیک­های ضخیم­تر عمدتاً برای کوهستان قابل استفاده هستند که در این­ صورت محدوده فشار کمتری دارند.

اگر فرد برای حمل فرزندش یا حمل بار دوچرخه برقی را مورد استفاده قرار دهد، باید محدوده فشار بالاتری را تنظیم کند. به این معنی که لاستیک هوای بیشتری لازم دارد. باد لاستیک­ها را طوری تنظیم کنید که وزن بار یا کودک همراه باعث پنچر شدن آن نشود و بتوانید از دوچرخه سواری خود لذت ببرید.

عمر باتری و برد موتور با وجود لاستیک‌های پنچر شده روی دوچرخه‌های برقی یا آن‌هایی که فشار کم دارند، تحت تأثیر قرار می‌گیرند، زیرا برای حرکت دادن دوچرخه باید سخت­تر کار کرد که این موضوع باعث فشار به دوچرخه برقی می­شود.

همچنین تشخیص دیرهنگام پنچری کار را سخت‌تر می‌کند، زیرا موتور هنگام رکاب زدن به فرد کمک می‌کند، در نهایت فرد متوجه پنجری نمی­شود و تفاوت زیادی احساس نمی‌کند. در صورتی­که در دوچرخه‌های معمولی، به­سرعت متوجه پنچری خواهد شد که باعث می­شود فرد با شدت بیشتری رکاب بزند. به همین علت است که بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری حائز اهمیت می‌شود.

با این حال اگر متوجه شدید که لاستیک شما پنچر شده است، باید فوراً دوچرخه سواری را متوقف کنید، زیرا ممکن است به رینگ چرخ آسیب برساند.

بررسی لاستیک­های دوچرخه برقی بسیار مهم است.

2- بررسی ترمز

کار کردن و درستی ترمز نکته بسیار مهمی است. زیرا باعث ایمنی دوچرخه برقی می­شود و امکان لذت بردن از سواری را به دوچرخه سوار می­دهد.

قبل از راه افتادن دوچرخه برقی، نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری را باید بررسی کرد. در بررسی ترمز، فرد باید ترمزها را فشار دهد که متوجه شود که کار می­کنند، شاید مجبور شود برای این کار مسافتی کوتاه را با دوچرخه طی کند، سپس ترمز­های جلو و عقب را باید فشار دهد که متوجه شود که ترمزها به‌طور کامل دوچرخه برقی را متوقف می­کنند.

همچنین فرد باید لنت­های ترمز را بررسی کند که گل یا کثیفی نداشته باشند، زیرا بر نحوه عملکرد دوچرخه تأثیر بسزایی دارد. برای اینکه فرد دچار حادثه نشود، نیاز است که ترمزها را چک کند، به­‌خصوص اگر بار یا کودکی را حمل می‌کند.

فردی که در حال بررسی ترمزهای دوچرخه برقی خود است.

3- بررسی باتری

سوال مهمی که در بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری پیش می‌­آید، این است که آیا شارژ کافی در باتری خود برای سفر پیش رو دارید؟

همه افراد چه در حال خرید، چه در حال رفت و آمد به محل کار یا قدم زدن در خیابان باشند، در حالت عادی توجه می­کنند که آیا آب کافی همراه خود دارند یا خیر. همان­طور که آب برای همه افراد ضروری است، باتری نیز برای دوچرخه برقی موردی ضروری­ محسوب می‌شود.

با توجه به وزن دوچرخه­‌های برقی، دوچرخه سواری بدون کمک موتور سخت­تر می­شود، به خصوص اگر در حال عبور از تپه‌­ها و جاده‌­های ناهموار باشید.

عمر باتری انواع دوچرخه­‌های برقی متفاوت است، اما توصیه می­شود که با باتری کاملا شارژ شده اقدام به دوچرخه سواری کنید. بهترین روش برای شارژ دوچرخه برقی این است که شب قبل از استفاده، آن را شارژ کنید یا اینکه پس از تکمیل شارژ از آن استفاده کنید.

اگر باتری دوچرخه برقی قابل جدا شدن است، مطمئن شوید که آن را به­‌درستی وصل کردید و نگرانی بابت شل شدن آن با تمام نقاط تماس وجود ندارد. در غیر این­صورت امکان قطع شدن به‌وجود می‌آید که باعث ناراحتی شما هنگام دوچرخه برقی سواری می­شود.

فردی که در حال جای­گذاری مناسب باتری دوچرخه برقی خود است.

4- چک کردن آهنربا/کابل

بررسی کابل‌ها در دوچرخه‌های برقی تقریبا غیرممکن است، زیرا اکثر آنها داخلی هستند. به‌­جای آن می­توانید برای بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری دقت کنید که آهنربا نسبت به سنسور در محل مناسبی قرار گرفته باشد.

به عنوان مثال، در دوچرخه­‌های برقی بوش خطی کوچک روی سنسور است که آهنربا باید با آن ردیف شود.

بعضی از دوچرخه برقی­‌ها هستند که کابل­های آن­ها از بیرون دیده می­شوند، در این­صورت می­توانید سیم کشی را بررسی کنید و مطمئن شوید که کابل­ها تمیز هستند و آب باقی مانده یا فرسودگی روی آن وجود ندارد، درغیر این صورت باعث می­شود که دوچرخه برقی به‌­درستی کار نکند یا در مواقعی ممکن است با شوک الکتریکی به فرد آسیب وارد کند.

اگر متوجه هر نوع مشکلی در کابل­ها شدید، دوچرخه برقی خود را برای تعمیر به نمایندگی آن یا نزدیک‌ترین تعمیرگاه ببرید، زیرا تعمیر برق توسط فرد عادی شوخی نیست و خطراتی به­­‌همراه دارد.

عدم بررسی آهن­ربا و کابل­های دوچرخه برقی امری خطرناک است.

5-  چک کردن موتور

یکی از مهم­ترین دلایلی که مردم دوچرخه برقی می­خرند، کمک موتور آن است. خرید این نوع دوچرخه و نکات مهم برای افراد بالای 40 سال پیش از استفاده از دوچرخه برقی بسیار مهم است. مخصوصاً برای افرادی که به تازگی قصد دوچرخه سواری دارند یا دوچرخه سوارانی که به لحاظ وضعیت جسمی خود با دوچرخه معمولی مشکل دارند، بسیار مفید است.

به همین دلیل بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری برای عملکرد موتور مهم است. می‌توانید این کار را با دوچرخه‌سواری برقی در جلوی خانه یا در فضایی باز انجام دهید که ببینید قبل از شروع سفر آیا موتور کار می‌کند؟ در صورتی که موتور کار نکرد، شارژ باتری را بررسی کنید یا توجه کنید که اصلا باتری به درستی در جای خود قرار گرفته است.

اگر همه چیز را بررسی کردید و دوچرخه برقی باز کار نکرد، با نمایندگی آن یا نزدیک‌ترین تعمیرگاه تماس بگیرید که این موضوع توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد و تعمیر شود.

موتور دوچرخه برقی مهم­ترین قسمت آن محسوب می­شود.

راهنمای استفاده از دوچرخه برقی برای افراد 40 سال به بالا

از آنجایی که دوچرخه‌­های برقی برای افرادی با محدوده سنی 40 سال به بالا به وسیله حمل و نقل تبدیل شده است، توجه به نکات ایمنی دوچرخه سواری نیز بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه 7 نکته ایمنی برای رانندگی ایمن مورد بررسی قرار می­گیرد که مطمئن شوید اوقاتی امن و سرگرم کننده با دوچرخه برقی خود سپری می­کنید.

1- همیشه از قوانین و مقررات محلی پیروی کنید

قوانین دوچرخه برقی در محله­‌های مختلف متفاوت است. قبل از سوار شدن حتما نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری و قوانین آن را در محله مورد نظر خود بررسی کنید.

2- از کلاه ایمنی استفاده کنید

هر موقع که اقدام به دوچرخه برقی سواری می­کنید، از داشتن کلاه ایمنی خود و همراهانتان مطمئن شوید. استفاده از کلاه ایمنی می­تواند از آسیب دیدگی سر جلوگیری کند.

افراد دوچرخه سواری که کلاه ایمنی بر سر دارند.

 

3- روی دید و ارتباطات تاکید کنید

هنگام دوچرخه سواری اطمینان حاصل کنید که اتومبیل­ها، دوچرخه سواران دیگر و عابران پیاده شما را ببینند. این نکته بسیار مهمی است، زیرا مانع ایجاد تصادف و حادثه­‌های دیگر می­شود. طراحی قابلیت دید دوچرخه با ویژگی­هایی مانند چراغ LED با شدت بالا، چراغ عقب یکپارچه با چراغ ترمز، بازتابنده­‌ها و زنگ مورد توجه قرار گرفته است. توجه به پوشیدن لباس­های رنگ روشن برای جلب توجه و دیده شدن دوچرخه سوار، حرکتی جالب است که می­تواند به افزایش دید عابرین پیاده، خودروها و سایر وسایل نقلیه کمک کند.

درک علائم رایج و حسن نیت نیز می‌تواند به دوچرخه­‌سوار کمک کند که جاده یا مسیر دوچرخه‌سواری را با خیال راحت با دیگران سهیم شود. صدا زدن در سمت چپ یا زنگ زدن زنگ هشدار در مسیر­های مخصوص دوچرخه‌سواری برای هشدار دادن به افراد نیز مهم است.

هنگام دوچرخه سواری در جاده‌ها، استفاده از حرکات دستی مناسب تضمین می‌کند که حتی اگر صدای رانندگان یا دوچرخه سواران دیگر صدای زنگ یا خود فرد را نشنوند، فرد می­تواند با آن­ها ارتباط برقرار کند. راهنمای سیگنال­های دستی اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه برای یادگیری علائم اولیه مناسب است.

4- بر سرعت خود نظارت کنید

وجود باد پشت سر فرد در هنگام دوچرخه سواری برقی برای افراد بسیار سرگرم کننده است. این موضوع باعث وسوسه شدن افراد تازه کار برای تجربه هیجان در سریع­ترین حالت می­شود. لذا توصیه می­شود افراد تازه­‌کار با تنظیم سرعت کم دوچرخه سواری خود را شروع کنند.

هنگامی که به بررسی نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری پرداختید و آماده برای دوچرخه سواری هستید، از دریچه گاز دوچرخه خود استفاده کنید که دوچرخه برقی حرکت کند، بخصوص زمانی که افراد بار سنگین یا همراه دارند. می‌توانید از پدال کمکی هنگام رکاب زدن نیز استفاده کنید.

دوچرخه برقی Flyer™ eBikes  دارای 5 سطح کمک پدال است. فرد می­تواند سطح کمک پدال با 500 وات قدرت اضافی و سرعت خود را روی صفحه LCD کنترل کند. مهم است که هنگام استفاده از دوچرخه برقی فرد کمک پدال را حس کند. در صورت نیاز فرد می­تواند به تدریج سطح کمک پدال خود را افزایش دهد.

5-  زودتر ترمز کنید

افراد برای آشنایی از سیستم ترمز خود باید سرعت و پدال کمکی در دوچرخه برقی را درک کنند. در سطوح پایین‌ نیز کمک پدال باعث می‌شود دوچرخه­‌های برقی سرعت بیشتری نسبت به دوچرخه­های معمولی داشته باشند. این امر زمان ترمز­گیری زودتری نسبت به دوچرخه سواری معمولی دارد.

به­‌عنوان مثال، دوچرخه­های برقی Flyer™ دارای سیستم ترمز اهرمی Tektro برای توقف ایمن و قدرتمند هستند.

کلید قطع خودکار موتور باعث می­شود که وقتی فرد ترمز می­کند، موتور به­‌طور خودکار متوقف ­شود. در صورت استفاده بلند مدت، فرد از قدرت نسبی ترمز آگاه می­شود و می­تواند امن‌­ترین زمان ترمزگیری را به مرور ارزیابی کند.

6-. هنگام سوار و پیاده شدن احتیاط کنید

در حالی که آماده سوار شدن به دوچرخه برقی هستید، رعایت نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری ضروری است. به لطف قاب پله‌­ای و پایه محکم دوچرخه برقی همچنان مهم است که افراد هنگام سوار یا پیاده شدن از آن احتیاط کنند، زیرا این دوچرخه نسبت به دوچرخه معمولی سنگین­تر است که ممکن است برای برخی افراد هنگام شروع یا پایان دوچرخه سواری سرعت آن نیاز به تنظیم داشته باشد. لذا افراد باید در زمینی صاف نسبت به سوار و پیاده شدن دوچرخه برقی اقدام کنند.

فردی که در حال سوار شدن با احتیاط کامل بر دوچرخه برقی خود است.

7-  از عناصر آگاه باشید

لازم است افراد برای رعایت نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری همیشه مراقب محیط اطراف خود باشند. افراد باید به‌­طور مداوم مسیر خود را از ناهمواری­ها مانند ترک، چاله، سنگ­ریزه یا کثیفی­های سست مدام بررسی به‌­عمل آورند که بتوانند حوادث را پیش­بینی کرده و از آنها جلوگیری کنند.

حتما قبل از رفتن به دوچرخه سواری پیش بینی هوا را بررسی کنند، بهتر است به دلیل احتمال خطرات بیشتر در هوای مرطوب یا در شب افراد دوچرخه سواری نکرده و هرگز در برف یا یخبندان از دوچرخه استفاده نکنند.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، دوچرخه سواران با رعایت نکات مهم پیش از دوچرخه برقی سواری و حفظ ایمنی می­توانند دوچرخه سواری مطمئنی داشته باشند. این امر کمک می­کند که در حین ورزش و تندرستی از آن لذت ببرند.

خوشبختانه هم­پوشانی­‌های زیادی بین دوچرخه­‌های برقی و بررسی­های ایمنی در جاده یا مسیر دوچرخه سواری با دوچرخه سواران عادی وجود دارد. بنابراین طبق گفته­‌های این مقاله، افراد نمی‌توانند هر اتفاقی که در دوچرخه‌سواری رخ می‌دهد را پیش‌بینی کنند.

برای این منظور، بررسی دوچرخه برقی توسط دوچرخه سوار  قبل از خروج بهتر تضمین می‌کند که تقریبا با هیچ غافلگیری مواجه نشود. بنابراین به جای 10 کیلومتر دوچرخه سواری و مواجه شدن با مشکلات، فرد می­تواند در گاراژ خود با مشکل احتمالی مواجه شود و جهت رفع آن اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا