دوچرخه برقی

چه سایز موتوری برای دوچرخه برقی مناسب است؟

بهترین سایز موتور برای دوچرخه برقی چیست؟ این از سوالات متداولی است که اکثر خریداران دوچرخه برقی به آن می‌پردازند. چه سایزی بهتر است؟ کدام سریع‌تر می‌رود؟ چقدر تفاوت قیمت دارد؟ و… این موارد از دسته سوال‌هایی هستند که ممکن است در ذهن مخاطب ایجاد شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید دوچرخه برقی، این را در نظر بگیرید که بعد از خرید دوچرخه برقی کی و کجا می‌خواهم از آن استفاده کنم؟ جواب دادن به این سوال راه را برای شما تا حدود خیلی زیاد، روشن می‌کند.

اما دانستن اینکه با دوچرخه خود به کجا خواهید رفت، چندان اهمیت زیادی در مورد اطلاعات شما در زمینه قدرت موتور مناسب برای شخص شما ندارد. برای واضح‌تر شدن این موضوع شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

بررسی سایز موتور برای دوچرخه برقی

همانطور که در ماشین‌ها قدرت موتور می‌تواند بسیار گزینه تاثیرگذاری باشد، این گزینه به همان اندازه هم در مشخصات و کاربرد دوچرخه برقی، موثر است. ولی برخلاف امپراطوری ماشین‌های مختلف مسابقه‌ای، دریفت، درگ و لوکس، تفاوت چندانی در ظاهر دوچرخه برقی بسیار پر قدرت و معمولی نیست.

فرق اصلی فقط در دل موتور نهفته است. برای شکافتن این موضوع نگاهی می‌اندازیم به قدرت موتور دوچرخه‌های برقی مختلف رایج در سطح جهان. به طور کلی قدرت موتورهای برقی را می‌توان به 250 وات، 350 وات، 400 وات و 500 تقسیم کرد. این مدل‌ها از رایج‌ترین مدل‌های موتور دوچرخه الکتریکی هستند که در بازار قانونی وجود دارد.

در بین این مدل‌ها می‌توان به مدل 750 واتی اشاره کرد که در کشوری مثل آمریکا، سقف استاندارد و قانونی سایز موتور برای دوچرخه برقی است. حالا در بین این همه کدام دوچرخه برقی برای شما مناسب است؟ جواب دادن به این سوال می‌تواند چالش برانگیز باشد.

دوچرخه برقی با سایز موتور بالای 250 وات مناسب برای کوهنوردی‌های طولانی مدت است.

سایز موتور مناسب برای تفریح شهری

اگر شما جزو مصرف‌کنندگان دوچرخه برقی به صورت تفریحی هستید و از دوچرخه الکتریکی برای کارهایی مثل گشتن در محله‌های اطراف، گشت و گذار با دوستان، رفتن به فروشگاه یا سوپرمارکت و برگشتن از آنجا هستید، به شما دوچرخه برقی 250 واتی پیشنهاد می‌شود.

بیایید با فرمول دیگری محاسبه کنیم، اگر رفت و آمد شما در شعاع حدود 16 تا 24 کیلومتری محل سکونت شما خلاص می‌شود، گزینه دوچرخه 250 واتی برای شما مناسب خواهد بود.

حداکثر سرعت شما در چنین دوچرخه‌هایی می‌تواند تا 32 الی 40 کلیومتر بر ساعت افزایش پیدا کند که سرعت‌های بالا در این سایز موتور دوچرخه برقی، به طور کامل بستگی به قدرت فردی شما در پدال زدن دارد. لازم به ذکر است که با استفاده از گاز خالی دوچرخه 250 واتی سرعت شما تا 24 کیلومتر بر ساعت، افزایش پیدا می‌کند.

اگر با خواندن این مقاله تا به این لحظه متوجه شده‌اید که نیازهای شما خلاصه در حد و حدود ذکر شده است، گرفتن سایز موتور برای دوچرخه برقی بالای 250 وات تنها خرج کردن پول اضافه خواهد بود.

دوچرخه برقی نخرید اگر…

اگر برای شما ورزش کردن با دوچرخه معمولی بسیار مفیدتر و لذت بخش‌تر خواهد بود و در کل فقط به دنبال ورزش کردن هستید، دوچرخه معمولی ورزشی بخرید! اما با این همه نمی‌توان از حس کاوشگری گذشت. ماجراجویی در دشت و کوه و کوهپایه‌ها که ممکن است شما را وادار به پیمودن 30، 40 تا 60 کیلومتر در اطراف و داخل طبیعت کند. در این صورت ما به شما دوچرخه‌های 500 واتی برقی را توصیه می‌کنیم.

در کل می‌توان گفت که دوچرخه‌های برقی 350 تا 500 واتی برای داشتن یک گشت و گذار حسابی در طبیعت مناسب حال شما خواهد بود.

نکاتی در رابطه با سایز موتور برای دوچرخه برقی 500 واتی

با توجه به مسافت‌هایی که تا الان مطرح شد، اگر می‌خواهید تا 16 کیلومتر بیشتر از شعاع دوچرخه 250 واتی به راحتی پیش روی کنید یا اینکه سریع‌تر به مقصد خود در شهر یا بیرون شهر برسید، دوچرخه‌های 500 وات و 400 وات به شما پیشنهاد می‌شود.

این سری دوچرخه‌ها قابلیت این را دارد که با گاز خالی به سرعت 32 کیلومتر بر ساعت برسید. همچنین، با اضافه کردن قدرت حاصل از کمی پدال زدن می‌توانید سرعت خود را به راحتی تا 48 کیلومتر بر ساعت برسانید. اگر می‌خواهید سریع به محل کار خود برسید و زمان کم نیارید، دوچرخه برقی 500 و400 واتی برای شما پیشنهاد عالی خواهد بود.

با استفاده از سایز موتور مناسب در دوچرخه برقی می‌توانید به دل طبیعت بروید و به استراحت و آرامش بپردازید.

مقایسه سایز موتور برای دوچرخه برقی

با جمع‌بندی نکات و توضیحات ما درباره دوچرخه‌های 250 واتی و 500 واتی می‌توان به این نکته رسید که اگر به دنبال فعالیت بدنی هستید و می‌خواهید بیشتر از عضلات خود کار بکشید، از دوچرخه‌های برقی با سایز موتور پایین‌تر استفاده کنید. با اینکه به نخریدن دوچرخه برقی برای ورزش کردن اشاره شد، ولی مرحله‌ای دیگر از ورزش وجود دارد که با کاوش و گردش در تپه‌ها و طبیعت همراه خواهد بود.

در اینجا فرض کنید که قصد رفتن به تپه‌ها یا برکه یا آبشار اطراف شهر را دارید و می‌خواهید در راه رفت تا حدودی هم ورزش کرده باشید، دوچرخه 250 واتی اینجا برای شما مناسب است. چرا که شما در راه رفت ورزش خود را کرده‌اید و با کمی پدال زدن و گاز دادن به گشت و گذار در طبیعت پرداخته‌اید؛ لازم به ذکر است که وزن دوچرخه برقی 250 واتی کمتر از 500 واتی است و شما را در راه کمتر خسته می‌کند.

 حالا کمی خسته شده‌اید و در این مرحله با گاز دادن تا رسیدن به خانه «بدون پدال زدن» زحمت زیادی را نمی‌کشید.

برای افراد جوان‌تری که می‌خواهند به سراغ دوچرخه سواری در کوهستان و تپه‌های بلند بروند، داشتن دوچرخه برقی 250 واتی می‌تواند خسته‌کننده باشد و در شرایط سخت، مشکل‌ساز شود. بنابراین، سایز موتور برای دوچرخه برقی مناسب برای این افراد 500 وات یا 750 وات موتور وسط است. این قدرت موتور به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که تپه‌ها را به راحتی بالا بروند.

اگر قصد این را دارید که در دوچرخه سواری به شیب زدن و آفرود در کوه‌ها و تپه‌ها بپردازید، دوچرخه‌های 500 واتی به بالا برای شما مناسب خواهند بود.

دوچرخه برقی مناسب با تجهیزات کامل، برای افراد حرفه‌ای می‌تواند در فصل سرما هم قابل استفاده باشد.

سایز موتور برای دوچرخه برقی به چه عواملی بستگی دارد؟

جواب این سوال برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. این به آن معنا است که اندازه موتور دوچرخه برقی به نوع سواری که شما قرار است انجام دهید، بستگی دارد. برای درک بهتر این موضوع در ادامه با ذکر چند مثال، مسئله را بیشتر باز خواهیم کرد.

فرض کنید در یک فضای شهرک مانند که می‌تواند مسکونی یا دانشگاهی و… باشد، شما نیاز به وسیله‌ای دارید که به ساختمان‌های مختلف بروید؛ در اینجا مسئله قدرت موتور برقی برای دوچرخه زیاد مطرح نیست. اگر چه جابه‌جایی شما بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد، ولی لزوما در این حالت نیازی به صرف هزینه یا قدرت بالا نیست.

حالت دوم به این صورت است که شما در شهر خود خیابان‌های عریض و باز دارید و رفت و آمد با دوچرخه برقی قدرتمند برای شما ممانعتی ندارد، به راحتی می‌توانید سرعت خود را تا 32 کیلومتر بر ساعت برسانید.

در کل اگر سایز موتور برای دوچرخه برقی شما در تردد داخل کوچه و خیابان باعث برخورد با عابر پیاده نخواهد شد، شما مجاز به استفاده از دوچرخه برقی 500 وات یا بیشتر از آن هستید. نکته‌ای که در آخر می‌توان گفت این است که دوچرخه‌های 250 واتی برای نیازهای تفریحی می‌تواند مناسب باشد و دوچرخه‌های 500 واتی برای کاوش و جستجو در کوه‌ها و تپه‌ها «آفرود» مناسب است.

قدرت کمتر برای مسافت‌های کوتاه و سواری معمولی

برای سفرهای گردشی و تفریحی کوتاه که مسافت کمتر از 16 تا 24 کیلومتر طی می‌شود، سایز موتور برای دوچرخه برقی مناسب بین 250 تا 350 وات خواهد بود که این مسئله باعث صرفه‌جویی در هزینه نیز می‌شود. با کمک پدال سرعت شما تا 32 الی 40 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. لازم است بدانید که سرعت این دوچرخه‌ها تنها با استفاده از دریچه گاز خالی تا 24 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

وات بالاتر برای مسافت طولانی و سواری خوب

اگر قصد سفرهای اکتشافی را دارید که در اکثر مواقع هم طولانی هستند و در روز به طور مرتب مسافتی بین 32 تا 64 کیلومتر را رفت و آمد می‌کنید، شما نیازمند قدرت و سرعت دوچرخه برقی 400 یا 500 واتی هستید.

در این مدل سرعت شما به طور معمول تا  45 کیلومتر بر ساعت می‌رسد که سرعت خوبی برای رسیدن به مقصد شما است! ولی قدرت این دوچرخه‌ها در پایان روزی که به اصطلاح حس و حال برای شما نمانده است، به داد شما می‌رسد که با قدرت دریچه گاز به خانه دوست داشتنی خود برسید. در مورد افرادی که نیاز به آفرود دارند هم به طور طبیعی به قدرت و سرعت این مدل دوچرخه‌ها نیاز پیدا خواهند کرد.

قانون سایز موتور برای دوچرخه برقی در کشورهای مختلف

در انتخاب دوچرخه برقی مناسب برای خود گاهی قانون، انتخاب‌های شما را محدود می‌کند. ولی این بستگی به آن دارد که شما در کدام کشور زندگی می‌کنید. در کشور ما ایران تا به امروز که قانون مشخصی برای دوچرخه‌های برقی مشخص نشده است. ولی در کشورهای دیگر این موضوع طور دیگری رقم می‌خورد.

در اتحادیه اروپا، ژاپن و چین محدودیت سایز موتور برای دوچرخه برقی 250 وات است! در کانادا موتورهای برقی رایج موتورهای 350 واتی هستند که فقط در هشت استان این کشور اجازه تردد دوچرخه برقی وجود دارد. در مورد هفت استان دیگر این ایالت می‌توان گفت که توان خروجی قدرت الکتریکی دوچرخه برقی به 500 وات محدود می‌شود.

در مورد ایالات متحده می‌توان گفت که در اکثر ایالت‌های آن سقف قدرت مجاز برای دوچرخه برقی 750 است. اما این قوانین در بریتانیا به شکل متفاوت‌تری وجود دارد. سقف قدرت دوچرخه برقی تک نفره 200 وات و برای دوچرخه برقی دو سر نشین 250 وات است. در زمینه قانون مصوبه در انگلستان می‌توان گفت در آینده با پیشرفت صنعت دوچرخه برقی در دنیا، می‌تواند تغییر کند!

دوچرخه برقی با قدرت موتور پایین می‌تواند سبک‌تر از دوچرخه‌های پر قدرت‌تر از خود باشد.

نتیجه گیری

از آن جایی که موتورها در دوچرخه برقی به عنوان قلب دستگاه شناخته می‌شوند، سایز موتور برای دوچرخه برقی می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای برای انتخاب دوچرخه برقی نیز داشته باشد. در این مقاله سعی شد تا در مورد اینکه قدرت موتورهای مختلف در دوچرخه برقی در چه مواردی می‌تواند تاثیرگذار باشد، توضیحات کامل و مفیدی را برای شما ارائه دهیم.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا