دوچرخه برقی

چرا دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز هستند؟

چرا دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز هستند؟ برای علاقه‌مندان سرعت و هیجان، داشتن یک دوچرخه برقی پرقدرت و پرشتاب می‌تواند بسیار رضایت بخش باشد. اما دوچرخه‌های برقی هم مانند هر وسیله نقلیه دیگری، قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد.

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر بیشترین پول را هم برای تهیه دوچرخه‌های برقی خرج کنید، نهایت در سرعت آن تفاوتی ایجاد نمی‌کند؟ دوچرخه‌های برقی جزو بهترین وسایل برای رفت و آمد هستند که می‌توانند پر سرعت عمل کرده و برای ما حس راحتی و سرگرمی را ایجاد کنند.

چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر موتور دوچرخه برقی به سوار خود قدرت بیشتر از حد مجاز را بدهد؟ اگر به دنبال جواب سوال‌های خود در زمینه سرعت مجاز دوچرخه‌های برقی و قوانین مربوط به این موضوع هستید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را از دست ندهید.

دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز و غیر مجاز کدام هستند؟

با توجه به بازار دوچرخه‌های برقی و انواعی که در دنیا عرضه می‌شود، می‌توان آن‌ها را به سه دسته‌بندی زیر تقسیم کرد.

کلاس 1: دوچرخه پدالی معمولی در سطح شهر جزو این زیر دسته قرار می‌گیرد و حداکثر سرعت مجاز برای این کلاس، 32 کیلومتر بر ساعت است؛ عملکرد قدرت برقی این سری، فقط با پدال زدن به چرخ‌ها انتقال داده می‌شود. این سری از دوچرخه‌ها دارای سرعت مناسب دوچرخه برقی برای افراد میانسال هستند.

کلاس 2: دوچرخه دریچه گازی، در این سری از دوچرخه‌ها می‌توانید با استفاده از دریچه گازی این دوچرخه تا سرعت 32 کیلومتر بر ساعت رو به جلو حرکت کنید.

کلاس 3: دوچرخه‌های پدالی تیون «Tune» و تنظیم شده، در این کلاس دوچرخه برقی قرار می‌گیرند. سرعت این دوچرخه‌ها می‌تواند تا 45 کیلومتر بر ساعت هم باشد. این سری برخلاف دوچرخه برقی کلاس 1 و 2، می‌توانند از استاندارهای غیر متعارف شهری برای ساخت آن استفاده کنند. سری کلاس 3 دوچرخه‌های برقی بیشتر برای بیرون شهر و کوهنوردی استفاده می‌شوند؛ در ادامه به توضیحات کامل‌تری درباره دو مدل سری 2 و 3 خواهیم پرداخت.

دوچرخه‌های کلاس 3 از جمله دوچرخه‌های مناسب برای سفر جاده‌ای هستند.

کلاس دو «2»

همه دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز، دریچه گاز دارند و دوچرخه‌های برقی که در سری کلاس دو قرار می‌گیرند، به دو صورت در بازار موجود هستند؛ یک سری مدل گازی موتوری یا پیچی، یک سری هم مدل گازی فشاری یا دکمه‌ای.

هنگامی که فقط از دریچه گاز استفاده می‌شود، دیگر نیازی به رکاب زدن نیست «مثل موتور سیکلت»؛ این عمل محدودیت سرعت به وجود می‌آورد که دوچرخه‌های برقی کلاس دو تا 32 کیلومتر بر ساعت مجاز به حرکت هستند. این سری دوچرخه‌های برقی، برای افرادی مناسب هستند که در اوقات فراغت خود به گشت و گذار در شهر می‌پردازند یا آخر هفته‌ها برای رفتن به محل‌های نزدیک خانه نیاز به وسیله نقلیه مناسب دارند.  

کلاس سه «3»

برای دوستداران و علاقه‌مندان دوچرخه برقی، استفاده از کلاس سه این دوچرخه‌ها می‌تواند بسیار خوشایند باشد. به طور معمول، افرادی که بسیار علاقه به این نوع دارند، از دسته افرادی هستند که رکاب زدن را هم در کنار این فعالیت دوست دارند.

جالب است بدانید که با ترکیب پدال و گاز در این سری، می‌توانید سرعت خود را به 45 کیلومتر بر ساعت برسانید. زمانی که پدال زدن را متوقف کنید، سرعت شما به طور خودکار به 32 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و اگر مجدد شروع به رکاب زدن کنید، سرعت شما دوباره بالاتر خواهد رفت.

بعضی از دوچرخه‌های سوپرفست می‌توانند از سرعت مجاز دوچرخه برقی برای افراد بالای 40 سال، پیشروی کنند.

دوچرخه‌های ما فوق سریع یا سوپر فست «Super Fast» را بیشتر بشناسید

قانون حد مجاز سرعت برای دوچرخه برقی در هر کشور یا قاره‌ای می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در کشور ایالات متحده آمریکا سقف سرعت مجاز برای دوچرخه‌های برقی، 30 کلیومتر بر ساعت است. این قانون در اروپا به صورت دیگری اعمال می‌شود، یعنی سقف سرعت مجاز برای رانندگی «البته با گواهینامه در برخی کشورها» با دوچرخه برقی 25 کیلومتر بر ساعت است.

قانون سرعت مجاز در آمریکا برای سری دوچرخه‌های کلاس 3، به نام S-pedelecs متفاوت است. به دلیل اینکه این دوچرخه‌ها مخصوص افرادی است که مسافت‌های طولانی و بین شهری را پیمایش می‌کنند، سقف سرعت مجاز برای این سری دوچرخه‌ها با کمک پدال، 45 کلیومتر بر ساعت است.

طراحی این سری دوچرخه‌های سوپرفست از نظر ظاهر بسیار شبیه دوچرخه برقی معمولی است، ولی از نظر قدرت و سرعت، قوی‌تر از دوچرخه برقی‌های معمولی با محدوده سرعت تا 30 کیلومتر بر ساعت است. لازم به ذکر است به طور قانونی و معمول، دوچرخه‌های برقی که بیشتر از 45 کیلومتر بر ساعت قابلیت افزایش سرعت دارند، جزو دسته‌بندی دوچرخه برقی‌ها قرار نمی‌گیرند و تجربه لذت‌بخش دوچرخه سواری را منتقل نمی‌کنند.

با انواع دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز پر سرعت آشنا شوید

دوچرخه‌های مافوق سرعت یا سوپرفست که به صورت قانونی عرضه می‌شوند، در سه دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند.

قابل تنظیم و تیون «Tune»

در برخی از دوچرخه برقی‌های قدیمی‌تر، روی چرخ عقب آهن‌ربایی وجود داشت که با چرخاندن آن می‌توانست تشخیص سرعت را غیر فعال کرد. سازندگان و دوستداران این صنعت به زودی متوجه این ضعف در طراحی شدند و دوچرخه‌های جدیدتر را به نوعی طراحی کردند که به این راحتی قابل دستکاری نباشد.

طراحی جدید شامل اضافه کردن قطعه‌ای بود که به طور قانونی روی دوچرخه‌های برقی نصب می‌شد. این قطعه که برای کنترل کردن سرعت در دوچرخه‌های برقی استفاده می‌شود، به اسم تراشه یا چیپست کنترل سرعت شناخته می‌شود.

وجود دوچرخه‌های پرسرعت در بازار قانونی به این معنا نیست که می‌توان در همه جا از آن استفاده کرد. همچنین، قانونی بودن این نوع از دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز، دلیلی بر امنیت کامل این وسایل نقیله برای افراد نخواهد بود؛ به خصوص برای افراد بالای 40 سال.

دوچرخه‌های تا سقف سرعت 32 کیلومتر بر ساعت، می‌توانند در پیست‌های دوچرخه سواری هم استفاده شوند.

مدل‌های خارج از استاندارد شهری

بر خلاف تبلیغ برخی از شرکت‌های فروش دوچرخه برقی سوپر فست و فروشندگان این عرصه، این دوچرخه می‌تواند برای رفت و آمد افراد محدودیت ایجاد کند. یعنی خریداران این مدل دوچرخه‌ها قادر نخواهند بود که در همه اماکن شهری از این وسیله استفاده کنند که برای این موضوع در قوانین عبور و مرور ایران، قانون و جریمه به خصوصی وجود ندارد؛ مگر اینکه این وسیله‌ها تبدیل به موتور سواری شوند!

کیت‌های تقویتی «هاب موتور»

این نوع کیت‌های تقویتی که به طور معمول از موتور های هاب در آن استفاده می‌شود، قابلیت این را دارند که با توجه به مجزا بودن این موتور و قابلیت نصب آن روی دوچرخه معمولی، سرعت دوچرخه را به حداکثر توان مکانیکی خود برساند. از این رو، نصب این کیت‌ها خارج از استاندارد و دور از قانون هر کشور، می‌تواند از رده دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز خارج شود.

دوچرخه سواری مشغول سفر خارج از محدوده شهری با دوچرخه برقی که بسیار جذاب است.

خطرات عبور از محدوده سرعت مجاز دوچرخه برقی برای افراد بالای 40 سال

سرعت غیر مجاز در عبور و مرور می‌تواند به راحتی کشنده باشد. حالا که بحث دوچرخه برقی در میان است، به دلیل عدم وجود محفظه و ارتباط مستقیم راننده با محیط بیرونی این خطر می‌تواند دو چندان شود!

در مورد دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز که نهایت سرعت آن 30 کیلومتر بر ساعت است، تهدید به خصوصی وجود ندارد. اما در مورد دوچرخه‌های تیون شده «Tuning» که سرعت دوچرخه برقی در برخی مدل‌های آن می‌تواند به 100 کیلومتر بر ساعت هم برسد، باید بسیار مواظب بود و تهدیدات آن را در نظر گرفت.

یکی از اجزایی که می‌تواند در دوچرخه برقی منجر به خطر زیادی شود، وزن باتری در صورت بروز تصادف است. وزن و جرم باتری دوچرخه، می‌تواند در صورت بروز تصادف با سرعت بالا، منجر به خسارت‌های بسیاری شود. سرعت زیاد در دوچرخه برقی بیشتر از اینکه خطر تصادف را برای خود فرد داشته باشد، می‌تواند منجر به تصادف دیگران شود!

رانندگان وسایل نقلیه در راه به صورت کلی، توقع سرعت زیاد را از یک دوچرخه سوار ندارند، ولی وقتی که با دوچرخه‌های سوپر فست مواجه می‌شوند، اطلاعات آن‌ها به کلی دگرگون خواهد شد. حرکت با سرعت زیاد در اطراف وسایل نقلیه دیگر باعث عکس‌العمل‌های نادرست و غیر قابل پیش‌بینی توسط دیگر رانندگان خواهد شد و به همین راحتی این مسئله می‌تواند باعث تصادف و وقوع فاجعه شود.

خرابی قطعات در صورت وارد شدن انرژی زیاد توسط موتورهای تنظیم شده به قطعاتی که در دوچرخه گنجایش آن را ندارند هم می‌تواند از خطرات استفاده غیر استاندارد از این نوع وسایل برقی باشد؛ به همین دلیل است که فرم‌ها و قطعات دوچرخه برقی به طور تخصصی توسط کمپانی‌ها ساخته می‌شوند.

در برخی شهرهای جهان دوچرخه‌های برقی به صورت اجاره‌ای برای حمل و نقل در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

محدوده سرعت مجاز برای دوچرخه‌های برقی

در مورد قوانین وضع شده برای دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز، هر کشوری مقررات مخصوص به عبور و مرور یا فرهنگ ترافیک خود را دارد. برای بهتر توضیح دادن این موضوع، به سراغ قوانین تعیین شده توسط سازمان فدرال آمریکا می‌رویم.

قانون وضع شده فدرال در رابطه با دوچرخه برقی می‌خواهد که این وسیله را از دیگر وسایل نقلیه متمایز کند و به طور کلی سه اصل برای این قانون وجود دارد که به این صورت درآمده است:

  • پدال‌های دوچرخه برقی باید در حرکت دوچرخه کاربردی باشد.
  • قدرت برق مجاز دوچرخه برقی حداکثر تا 750 وات است.
  • حداکثر سرعت مجاز برای استفاده از دوچرخه برقی 32 کیلومتر بر ساعت است.

اما در لابه‌لای این سه اصل قوانینی هم وجود دارد، برای مثال در شرایطی می‌توانید از سرعت 32 کیلومتر بر ساعت با دوچرخه برقی عبور کنید که این سرعت تنها با کمک موتور به وجود نیامده باشد. اگر قصد دارید که در داخل شهر برای عبور و مرور روزانه خود از دوچرخه استفاده کنید، بهترین انتخاب برای شما دوچرخه برقی‌هایی هستند که حداکثر 32 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

در صورتی که برای غیر از استفاده داخل شهری از دوچرخه‌های سوپر فست استفاده کنید، دچار تخطی از قانون می‌شوید و جریمه خواهید شد؛ لازم به ذکر است که استفاده از دوچرخه‌های سوپر فست هم شرایط مربوط به خود را دارد که باید آن را هم رعایت کرد.

اگر فکر می‌کنید که سرعت 32 کیلومتر بر ساعت برای دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز، بسیار کم است، توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم! در اروپا حد مجاز سرعت برای دوچرخه‌های برقی 24 کیلومتر بر ساعت است، ولی این را هم در نظر داشته باشید که متوسط سرعت با دوچرخه برقی برای هر فرد حدود 19.3 کیلومتر بر ساعت است؛ بنابراین، 32 کیلومتر بر ساعت می‌تواند سرعت معقولی برای حداکثر سرعت رفت و آمد باشد.

نتیجه گیری

انتخاب دوچرخه برقی برای هر فرد، می‌تواند متناسب با شرایط و نوع استفاده هر فرد گوناگون باشد. مسئله استفاده از دوچرخه برقی در کشور ایران می‌تواند پر رنگ‌تر از وضعیت موجود باشد؛ بخشی از این کم رنگی را هم می‌توان به علاقه و دسترسی زیاد مردم به وسایل نقلیه شخصی یا موتور گازی ربط داد.

در این مقاله سعی کردیم که مدل‌های مختلف دوچرخه‌های برقی دارای محدوده سرعت مجاز را خدمت شما معرفی کنیم و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم که سرعت و استانداردهای سرعت را در این زمینه بیشتر بشناسید.

 

   

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا