دوچرخه برقی

با انواع موتورهای دوچرخه برقی آشنا شویم

آیا انواع موتورهای دوچرخه برقی موجود در بازار، برای ما مناسب هستند؟ اگر به این سوال پرداختید، احتمالا شما باید از خریداران و علاقه‌مندان دوچرخه‌ برقی باشید و در این‌باره هیجان‌ زده هستید. اما برای جلوگیری از حس عدم رضایت بعد خرید، ابتدا به شما پیشنهاد می‌کنیم که با فرق‌ مدل‌های مختلف دوچرخه برقی آشنا شوید.

با نگاهی به وضعیت جغرافیایی به جواب این سوال بپردازید که «با توجه به شرایط موجود، کدام دوچرخه برای من مناسب‌تر است؟». با نقد و بررسی مدل‌های مختلف در این مقاله سعی کردیم که راهنمای خوبی برای شما در زمینه انتخاب دوچرخه برقی باشیم.

نگاهی به موتور میانی یا موتور میل‌ لنگ

موتور‌هایی که امروزه به نام موتور میانی یا موتور میل لنگ در دوچرخه برقی می‌شناسیم، جزو موتورهای دوچرخه الکتریکی پیشرفته‌ای بودند که در دهه 1990 میلادی در ژاپن توسط شرکت پاناسونیک و یاماها توسعه یافتند.

همانطور که از نام آن پیدا است، این موتور در قسمت اتصال میل‌لنگ دوچرخه قرار می‌گیرد «مجموعه موتور میل لنگ شامل یک قسمت گرد است که انرژی حاصل از رکاب زدن شما را به زنجیر چرخ منتقل می‌کند و در نتیجه دوچرخه به حرکت درمی‌آید». موتور برقی نیروی مضاعف تولید شده که بیش از قدرت رکاب زدن شما است را به چرخ‌دنده‌ها انتقال می‌دهد.

با استفاده از دوچرخه برقی می‌توانیم به راحتی به دل طبیعت سفر نیم روزی داشته باشیم.

سفری از ژاپن تا اسپانیا و آلمان

فرمول توضیح داده شده می‌تواند خیلی جذاب‌تر از توصیف در چند کلمه باشد. طبق تجربیات شخصی برخی کاربران تبدیل انرژی با ترکیبی از محصول تولید کمپانی پاناسونیک و دوچرخه مسابقه‌ای از برند اسپانیاییBH  می‌تواند تجربه خوبی باشد؛ موتور 250 واتی معمولی، به همراه گیربکس هفت دنده با وزن حدودا 15 کیلوگرم «که شامل وزن موتور و باتری هم می‌شود که نسبتا وزن مناسب و سبکی دارد».

با این دوچرخه شما می‌توانید از تپه‌های بزرگ بالا بروید، در حالی که عرق روی بدن شما جاری نمی‌شود و البته با سرعت خوب. به علت وزن و قدرت مناسب در این مدل باید گاهی خود را کنترل کنید که زیاد تند نروید، چون دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است!

حالا که بحث سرعت و کیفیت در میان است، از محصولات آلمانی Haibike نباید غافل شد. سری که نسخه‌های مختلفی از جمله Haibike Xduro Trekking Pro را با تولیدات شرکت BOSCH به بازار عرضه کرده است.

این نسخه دارای 27 دنده به همراه موتور 350 وات موتور میانی است که قابلیت پیمودن تپه‌های شیب‌دار را به همراه دارد؛ در مورد سرعت این دستگاه می‌توان گفت که قابلیت رسیدن به حداکثر 32 کیلومتر بر ساعت را دارا است.

انواع موتورهای دوچرخه برقی موتور میانی و موتورهاب

دوچرخه برقی با موتور میانی یا موتور میل‌لنگ را می‌توان با شرایط و محیط‌های مختلف تنظیم کرد و به شما این امکان را می‌دهند که از چرخ‌ دنده‌های دوچرخه برای بالا آمدن از تپه‌ها یا حمل بار‌های سنگین، استفاده کنید. از این رو، همراه با دید گسترده می‌توان گفت که جزو بهترین موتور‌های برقی هستند.

معقول‌تر این است که اگر قصد زدن شیب‌های بیش از 17 درصد را دارید، بهتر است از دوچرخه‌های برقی با موتور میانی استفاده کنید.

قابل توجه عزیزانی که راحتی به همراه شکل و رنگ برای آن‌ها اهمیت بسزایی دارد، محصولی از کمپانی SHIMANO  ژاپن به نام Cube Elly Ride 400 هیبریدی به شما معرفی می‌شود که همراه با کیفیت و راحتی، سبک قدیمی و کلاسیک دوچرخه‌ها را رعایت کرده است؛ خانم‌ها و نوجوانان از جمله طرفداران این مدل از دوچرخه‌برقی موتور میانی هستند.

این مدل با استفاده از موتور برقی با قدرت 250 وات «که قدرت مناسبی هم هست» و مزیت دوچرخه برقی موتور میانی یعنی 10 دنده از سری چرخ‌دنده‌های Shimano Doere، می‌تواند برخلاف ظاهر لطیف از تپه‌ها به راحتی بالا برود و به اصطلاح شیب بزند!

از آنجایی که موتور میانی‌های اولیه بسیار گران‌ قیمت بودند، نیاز بازار نسبت به موتور‌های جایگزین کم‌کم شروع به ایجاد تقاضا کرد. چه عرضه‌ای بهتر از موتور جایگزین یعنی موتور هاب. این نوع موتور‌ها همانطور که از نامش پیدا است، «توپی چرخ» معمولا چرخ عقب، بسته می‌شود؛ این نوع موتورها در انواع موتورهای دوچرخه برقی حال حاضر از رایج‌ترین موتور‌های دوچرخه برقی هستند.

ساختار موتور هاب وابسته به حرکت یک دنده است. اگر چه موتور هاب قدرت زیادی دارد، ولی به دلیل ذکر شده برای منطقه تپه‌ای ایده آل نیست؛ اگر برای استفاده در شهر و مناطق کم شیب دوچرخه برقی را خریداری می‌کنید، موتور هاب برای شما مناسب خواهد بود.

با همه این تفاسیر بسیاری از موتورهای درایو هاب بزرگ، ظرفیت پیمودن تپه‌ها را به طور شگفت انگیزی در خود جای داده‌اند! به عنوان مثال موتورهای تکنولوژی BionX «محصولی از کمپانی کشور همیشه حاضر در صحنه، یعنی آلمان، به نام کمپانیLeisger »، با گشتاور بالا به خوبی از پس تپه‌های بالا برمی‌آید.

می‌توان یک واقعیت را تضمین کرد و آن هم این است که این تکنولوژی موجود در دوچرخه برقی «که در سری‌های جدید و پیشرفته دوچرخه‌ برقی موتور هاب از کمپانی Leisger به خوبی از آن استفاده شده است»، می‌تواند طوری شما را بالا بکشد که احساس کنید دوچرخه تبدیل به عضوی از بدن شما شده است!

اگر شما هم علاقه‌مند به این صنعت هستید، تجربه استفاده از این نوع تکنولوژی می‌تواند از بهترین لحظه‌های زندگی شما باشد. در کنار بررسی این مدل موتور هاب، نباید از مدل 350 واتی برندBH  به نامBH Easy Motion Neo City  هم غافل شد.      

موتور مناسب برای افراد میانسال در دوچرخه برقی، چه نوعی از دوچرخه الکتریکی است؟

تفاوت انواع موتورهای دوچرخه برقی

با وجود تشابه بین سیستم و فناوری دوچرخه‌های برقی، موتورهایی که امروزه در دوچرخه برقی استفاده می‌شوند، در سه مدل در بازار موجود است. موتور میانی یا موتور میل‌ لنگ که در وسط اسکلت دوچرخه قرار دارند و موتور هاب که بر روی چرخ عقب یا جلو بسته می‌شوند.

موتور میانی

موتورهای میانی بین دو میل لنگ دوچرخه قرار دارند. این موتور برقی گشتاور تولید می‌کند و همراه به اصطلاح شفت که به یک زنجیر متصل است، به حرکت درمی‌آید. بنابراین مکانیزم، موتور به جای تولید نیروی اضافی، انرژی حاصل از پدال زدن شما را به انرژی مضاعف تبدیل می‌کند. همچنین، در این مجموعه سیستمی به عنوان سیستم کاهش دهنده سرعت نیز وجود دارد.

برای تکمیل عملکرد موتور میانی به موتور آلمانیBOSCH  می‌پردازیم که در دوچرخه‌های برقی موتور میانی در دقیقه صدها بار چرخش دارد «صدها برابر بیشتر از سرعت پدال زدن انسان» و می‌تواند دور موتور را به 50 تا 80 دور در دقیقه برساند.

موتور هاب

موتور هاب هم تا حدودی مثل موتور میانی کار می‌کند، با این تفاوت که در موتور هاب یک موتور برقی وجود دارد که عملکرد آن به غیر از تبدیل کردن انرژی به انرژی مضاعف است و همچنین سرعت بالایی هم در این زمینه دارد. در کل موتور هاب به دو صورت وجود دارد، موتور هاب مستقیم و موتور هاب دنده‌ای.

در مورد اول موتور ثابت بوده و در داخل توپی به اصطلاح شفت در حال چرخش است. در مورد دوم شفت به دور توپی نمی‌چرخد؛ داخل موتور چرخ‌ دنده‌هایی وجود دارد که انرژی حاصل را به دوچرخه منتقل می‌کند و باعث حرکت می‌شود. در ادامه مقاله انواع موتورهای دوچرخه برقی به ساختار موتور برقی می‌پردازیم.

 

در نگهداری دوچرخه برقی رسیدگی برای جلوگیری تعمیرات از مسائل مهم است.

ساختار فنی موتورهای پیشرفته

از نظر فنی سه نوع موتور برقی وجود دارد:

  1. موتور جریان مستقیم یا DC motors
  2. موتور جریان مستقیم بدون جاروبک «زغال» یا Brushless DC motor    
  3. موتورهای جریان مستقیم بدون جاروبک بدون حسگر یا به اصطلاح Sensorless Brushless DC motors

موتور جریان مستقیم DC

موتورهای  DCبسیار رایج هستند. آن‌ها در مخلوط‌کن، مته برقی و سایر وسایل خانگی شما وجود دارند و به همین علت، مورد اعتماد مصرف کننده نیز واقع شده است. با این حال، نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، مثل قطعه زغالی موجود در موتور «Brush» که فرسوده می‌شود و نیاز به سرویس دارد.

یکی از مشکلاتی که در این موتور‌ها وجود دارد، مبتنی بودن آن‌ها روی باتری است و تا زمانی که باتری سالم است، شما قادر به حرکت با دستگاه خود خواهید بود.

موتور جریان مستقیم بدون جاروبک

موتورهای بدون جاروبک یا زغالی، پیچیده‌تر هستند و از سنسور‌ها استفاده می‌کنند. این حسگر‌ها اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و به واحد کنترل،ECU  موتور، ارسال می‌کند و بعد از آن اطلاعات به شکل جریان درمی‌آید و باعث حرکت موتور می‌شود؛ این موتورها می‌تواند بسیار آسیب‌پذیر باشند، مواظب این مسئله باشید.

موتور جریان مستقیم بدون جاروبک و بدون سنسور

این دسته از موتورها کمی پیشرفته‌تر هستند، ولی رایج نیستند. از مزایای این قبیل موتور‌ها می‌توان به سبکی، جمع و جور بودن و سیم‌کشی معقول اشاره کرد. این موتورها در ابتدای حرکت بسیار می‌توانند دلسرد کننده باشند و تا زمانی که موتور گرم نشود، شتاب دلخواه را به مصرف کننده نمی‌دهد و در کل زیاد رایج نیستند.

 چک کردن و استفاده از موارد ایمنی قبل از استفاده دوچرخه برقی از دیگر مسائل مهم است.

 

دوچرخه مناسب برای افراد با سنین بالا

در ابتدای مقاله انواع موتورهای دوچرخه برقی به بررسی کامل چند نوع مناسب موتور دوچرخه برقی برای افراد بالای 35 سال پرداختیم که در زیر به صورت لیست به شما عزیزان ارائه می‌شود. باید توجه داشت که هر دوچرخه با توجه به وزن، حداکثر سرعت، ظاهر، سلیقه و قیمت می‌تواند مختلف باشد، همه این موارد بستگی به نیاز و سلیقه مصرف‌کننده دارد.

  • ·          Haibike Xduro Trekking Pro
  • Cube Elly Ride 400
  • 350  W BH Easy Motion Neo City
  • Bionx (Voilamart Rear-Wheel E-Bike Conversion Kit)

نتیجه‌گیری

در گذشته خرید دوچرخه خلاصه به انتخاب از میان چند مدل ساده می‌شد. ولی با گذشت زمان نه تنها برندها و شرکت‌ها در ساخت زیادتر شد، بلکه تکنولوژی برقی کردن وسیله‌ها شاخه‌های مختلف در این عرصه به وجود آورد و امروزه شاهد پیشرفت این صنعت هستیم. به همین دلیل قبل از ورود به بازار دوچرخه برقی اطلاعات ما باید کامل شود که دید بازتری در این زمینه داشته باشیم. کاری که در مقاله انواع موتورهای دوچرخه برقی سعی شد که برای شما به انجام برسد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا