دوچرخه برقی

آیا تمرین کردن با دوچرخه برقی ورزش محسوب می‌شود؟

آیا تمرین کردن با دوچرخه برقی واقعا ورزش به­ حساب می­‌آید؟ بله، قطعا کار با دوچرخه برقی ورزشی واقعی محسوب می­شود. نکته جالب اینجاست که گرچه افراد با دوچرخه برقی تلاش زیادی دارند، ولی احساس سختی و فشار نمی‌­کنند.

این موضوع در دوچرخه معمولی کاملاً متفاوت است، گاهی حتی فرد را وادار به نفس نفس زدن می­کند. به همین دلیل است که اکثر اوقات افراد به اشتباه دوچرخه برقی را با بی­ تحرکی مقایسه می­‌کنند. در ادامه قصد داریم بعد از معرفی چند نوع دوچرخه برقی، شما را با مزیت­‌های استفاده از آن آشنا کنیم.

تمرین کردن با دوچرخه برقی ورزش محسوب می‌شود!

طبق مطالعه‌­ای که در دانشگاه بریگام یانگ در پروو انجام شده است، تمرین با دوچرخه برقی فعالیتی قلبی عروقی است. محققان 33 دوچرخه سوار با رنج‌­های سنی مختلف را با هم مقایسه کردند. برخی افراد دوچرخه معمولی داشتند و تعدادی نیز از دوچرخه برقی استفاده کردند.

هنگام مقایسه ضربان قلب افراد متوجه شدند که ضربان قلب دوچرخه سواران برقی با دوچرخه سواران معمولی یکسان است. از این مقایسه به این نتیجه می­رسیم که دوچرخه برقی نیز جزو نوعی از ورزش­های هوازی به­ شمار می‌­آید. داشتن دوچرخه برقی برای افراد 35 سال به بالا بسیار مفید و جذاب است.

همچنان تحقیقات روی دوچرخه­ برقی در طول سال­ها ادامه دارد. فواید تمرین کردن افراد میانسال با دوچرخه برقی به­ صورت مداوم کمک می­‌کند که در آینده جمعیت سالخورده سالم­تری داشته باشیم و در نهایت جهانی پاک­‌تر به‌وجود آید.

فردی که با استفاده از دوچرخه برقی در حال ورزش است. تمرین کردن با دوچرخه برقی

با دوچرخه برقی چقدر می‌­توانید کالری بسوزانید؟

محققان از هوش مهندسی خود برای کشف این موضوع استفاده کرده‌­اند. آن­ها مدرکی به دست آوردند که نشان می‌دهد افراد می­توانند به کمک تمرین کردن با دوچرخه برقی تقریباً به اندازه دوچرخه‌های معمولی کالری بسوزانند.

با دوچرخه معمولی می­توانید 500 کالری در ساعت بسوزانید که روشی سنتی و سخت است، به‌خصوص اگر اضافه وزن هم داشته باشید. بالعکس دوچرخه برقی فرد را برای ادامه دادن به رکاب زدن تشویق می­کند، بدون اینکه خستگی را حس کند. این موضوع می­تواند به‌خاطر این باشد که هنگام استفاده از دوچرخه برقی وقتی فرد خسته شود، موتور شروع به‌­کار کرده و به دوچرخه سوار کمک می­کند.

مقدار مصرف کالری در هنگامی که حالت کمک پدال فعال باشد، 444 کالری در ساعت است. این تفاوت فقط 20 درصد است. نکته اصلی این است که دوچرخه برقی علاوه بر راحتی به همان میزان کالری را می­سوزاند.

دوچرخه سوار برقی که در حال سوزاندن کالری است

چند مورد از بهترین دوچرخه‌­های برقی مناسب محدوده سنی 35 تا 40 سال

اگر به‌­دنبال تمرین کردن با دوچرخه برقی با عملکرد خوبی هستید، حتما دوچرخه‌­هایی با کارایی خوب را بررسی کرده و از توصیه‌­های افراد با تجربه نیز استفاده کنید. در زیر به معرفی بهترین مدل­های دوچرخه برقی مناسب افراد بالای 35 سال با عملکرد خوب پرداخته­ایم.

  • بهترین دوچرخه برقی کلی Level  Aventon
  • بهترین دوچرخه برقی تایر ضخیم Rad Power RadRover 6 Plus
  • بهترین دوچرخه برقی مسافرتی Cannondale Treadwell Neo 2 Remixte
  • بهترین دوچرخه برقی تک سرعتRadPower Bikes RadMission 1
  • بهترین دوچرخه برقی ارزان Aventon Pace 350 Step-Thru
  • بهترین دوچرخه برقی برای خانواده‌­ها  Flyer L885
  • بهترین دوچرخه برقی کاربردی  Rad Power RadRunner 2
  • بهترین دوچرخه برقی کوهستان    Santa Cruz Heckler C R 29
  • بهترین دوچرخه برقی جاده Specialized S-Works Turbo Creo SL

در ایالات متحده سه کلاس برای دوچرخه برقی وجود دارد که بر اساس نوع کمک دوچرخه برقی و سرعت حرکت موتور آن تعیین می­ شود. اکثر دوچرخه­‌های برقی با کلاس 1 یا 3 تعریف می­شوند.

برای انتخاب سبک و در نهایت تمرین کردن با دوچرخه برقی بعد از اینکه فرد سبک آن را انتخاب کرد، موضوع اصلی بعدی این است که بداند کدام کلاس دوچرخه برقی به بهترین نحو ممکن با نیاز­های او مطابقت دارد.

قدرت موتور دوچرخه­‌های کلاس 1 حداکثر 750 وات است که باعث می­شود 20 مایل در ساعت به رکاب زدن دوچرخه سوار کمک کند. دوچرخه­های کلاس 3 به­عنوان پرسرعت‌ترین دوچرخه­ها شناخته شده­اند و قدرت موتور آن حداکثر 750 وات است، اما تا 28 مایل در ساعت به دوچرخه سوار در رکاب زدن کمک می­کند. 

مدل­های دوچرخه کلاس 2 نیز وجود دارد که سال­های قبل محبوب بودند. این مدل دوچرخه‌­ها دارای دریچه گاز هستند که دوچرخه را تا 20 مایل در ساعت حرکت می­دهد و بدون نیاز به پدال زدن آن را نگه می­دارد.

دوچرخه مدل Pace 500  Aventon، از نظر فنی نوعی دوچرخه برقی کلاس 3 است. سرعت آن به 28 مایل در ساعت می­رسد. علاوه بر آن دارای دریچه گازی نیز است که حداکثر سرعت مجاز برای دریچه گاز را به 20 مایل در ساعت می­رساند.

Level  Aventonجزو یکی از بهترین دوچرخه‌­های برقی است.

مزیت­های دوچرخه برقی برای افراد 35 سال به بالا کاربردی و سرگرم‌کننده است!

در حال حاضر اکثر افراد از فواید تمرین کردن با دوچرخه برقی مطلع هستند، اما وقتی به افزایش سن و استفاده از دوچرخه توجه می­ کنیم، موضوع کمی پیچیده می­شود.

با افزایش سن شرایط مرتبط با آن مثل کم شدن تحرک، خطر ابتلا به بیماری­ها و بدتر شدن عملکردهای شناختی و حرکتی نیز افزایش خواهند یافت. افراد باید در این رنج سنی به‌طور جدی مانع بروز این مشکلات شوند. به­عنوان مثال با در نظر گرفتن برخی کارها مانند ورزش، رژیم  و غیره در سن­های بالاتر نیز باید به فکر درمان این مشکلات باشند.

همانطور که ذکر شد، دوچرخه برقی شکلی از ورزش است که فواید زیادی به­ خصوص برای افراد با رنج سنی بالاتر را به همراه دارد. در ادامه به بررسی برخی مزیت­های دوچرخه برقی می­پردازیم!

فردی که با رنج سنی 35 به بالا در حال دوچرخه سواری است.

دوچرخه سواری می­تواند به پیشگیری از بیماری­ها کمک کند

دوچرخه سواری به عنوان ورزشی هوازی در نظر گرفته می­شود که به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می­کند. به همین دلیل تمرین با دوچرخه برقی باعث پیشگیری از بیماری­های مثل دیابت نوع دوم، بیماری قلبی، سرطان و موارد دیگر می­شود.

دوچرخه برقی بهترین ورزش برای آسم محسوب می­شود، علاوه بر کم بودن سختی در عین حال چربی سوز موثری نیز است. این ورزش به­عبارتی نیز مناسب افرادی است که باید با بدنشان ملایم برخورد کنند و در عین حال به تحرک نیاز دارند. تمرین کردن با دوچرخه برقی این تعادل را فراهم می­کند.

دوچرخه برقی با کمک گرفتن در رکاب زدن همچنین باعث پیشگیری از کمردرد و حتی درمان آن می­شود.

استفاده از این دوچرخه نوعی ورزش قلبی منظم ایجاد می­کند که موجب کاهش وزن افراد می­شود، یعنی می­توان با دوچرخه سواری از مسائل مربوط به وزن مثل چاقی و شرایط مرتبط با آن جلوگیری کرد.

این تمرین برای افراد با رنج سنی 35 به بالا بسیار کاربردی و سرگرم ­کننده است.

فردی که برای پیشگیری از بیماری در حال استفاده از دوچرخه برقی است.

برای بهبود ظرفیت ریه، فشار خون و متابولیسم لازم است تمرین کردن با دوچرخه برقی به طور روزانه و مرتب انجام شود. این موضوع نه تنها برای سلامتی موارد ذکر شده مفید است، بلکه به افراد کمک می­کند که به تناسب اندام دلخواه خود برسند.

طبق مطالعه­ای که دانشگاه بازل انجام داده است، نشان می­دهد که دوچرخه برقی در بهبود تناسب اجزای قلب، حتی با ویژگی برقی بودن آن با دوچرخه معمولی قابل مقایسه است. در درجه اول این واقعیت مربوط به سرعتی که دوچرخه برقی نسبت به دوچرخه­های معمولی به فرد می­دهد مربوط است.

دوخرچه برقی می­تواند به حفظ و حمایت از سلامتی در سبک زندگی فعال در هر سنی ضروری باشد.

این وسیله به مدیریت شرایط موجود کمک می­کند

یکی از معایب دوچرخه ­های معمولی این است که همه افراد نمی­توانند از آن استفاده کنند، به­خصوص افرادی که به­دلیل بیماری یا شرایط فیزیکی امکان استفاده طولانی مدت از آن را ندارند یا به کلی نمی­توانند از آن بهره­مند شوند. استفاده از دوچرخه معمولی برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، آرتریت، دیابت یا شرایط دیگر می­تواند بسیار سخت و خسته­کننده باشد، در بعضی موارد نیز می­تواند خطر آسیب نیز به همراه داشته باشد.

دوچرخه برقی عاملی است که باعث غلبه بر موانع می­شود، به عبارتی تمرین کردن با دوچرخه برقی موانع را آسان­تر و قابل استفاده می­کند. تکیه بر پدال کمکی دوچرخه برقی از خستگی مفرط جلوگیری کرده و در نتیجه انگیزه دوچرخه سواران را برای ورزش بیشتر می­کند.

برخی تحقیقات به دوچرخه برقی به عنوان کمک به کاهش علائم بیماری پارکینسون اشاره می­کند. در سال 2003، محققی به نام آلبرتز با دوست خود که پارکینسون داشت، با دوچرخه به سفری رفتند. جی آلبرتز حین سفر متوجه شد که دوستش که پشت سر او به دوچرخه سواری مشغول است، حرکاتش به مرور در حال بهبود است.

آلبرتز سعی کرد حرکات دوستش را زیر نظر بگیرد، باز در حین سفر متوجه شد سرعت حرکت پای دوستش که کند بود، نسبت به قبل سریع­تر شده است. او دریافت که دوچرخه سواری به بهبود عملکرد بیماران پارکینسون تا 35 درصد کمک می­کند.

از آنجایی­که دوچرخه­های برقی شباهت زیادی به دوچرخه­های معمولی دارند، فقط آنها کاملا متکی به نیروی انسانی نیستند، می­توان به این نتیجه رسید که تمرین کردن با دوچرخه برقی نیز به کاهش بیماری پارکینسون کمک می­کند.

آلبرتز به این نتیجه رسید که ورزش‌هایی مانند دوچر­خه ‌سواری معمولی و ورزش­های دیگر به افراد به‌ویژه کسانی که دچار بیماری‌های عصبی هستند، حال بد آن­ها را تشدید می­کند، اما دوچرخه برقی این امکان را می‌دهد که علائم بیماری خود را با این ورزش بهبود بخشند و مدیریت کنند.

دوچرخه برقی گزینه‌­ای مطمئن و قابل اعتماد است

افراد هرچه سنشان بالاتر می­رود، باید با این واقعیت دست و پنجه نرم کنند که هم از لحاظ فعالیت بدنی و هم از نظر گزینه­های حمل و نقل محدود می­شوند. خوشبختانه دوچرخه سواری برقی ثابت کرده است که گزینه­ای مناسب برای تناسب اندام ایمن و مؤثر در افراد است.

دوچرخه‌های معمولی فشار زیادی به بدن افراد وارد می‌کنند و در نتیجه استفاده از آن را سخت می‌کنند، این ویژگی تمرین کردن با دوچرخه برقی است که در واقع به افراد کمک می‌کند که به تناسب اندام برگردند، به گونه‌ای که از ورزش کردن خود با اطمینان کامل لذت ببرند.

به­ خصوص که دوچرخه‌های برقی سبک زندگی فعال را تشویق می‌کنند، این یعنی دوچرخه‌ سواران مسن می‌توانند به دوچرخه‌های برقی به‌عنوان ورزشی قابل اعتماد تکیه کرده و همچنین به افزایش استقامت و قدرت خود کمک کنند.

انتخاب دوچرخه برقی می­تواند به این دلیل باشد که هر دو کالری تقریباً یکسانی را می­سوزانند، اما تلاش برای سوزاندن کالری با دوچرخه معمولی بسیار سخت و آزار­دهنده است. در صورتی که استفاده از دوچرخه برقی آسان و قابل اعتماد بوده که عاملی برای تشویق به رسیدن به تناسب اندامی متناسب با حداقل تلاش است.

بسیاری از گزارش‌های قدیمی‌تر بیان می­کنند که برای دوچرخه سواران معمولی در زمین­های ناهموار و تپه ­ها امکان سقوط وجود دارد که عامل اصلی منع دوچرخه سواری در آن مکان­ها می­شود. در حالی که دوچرخه برقی به آن‌ها این امکان را می‌داد که بدون هیچ مشکلی بر این موانع غلبه کنند و با ایمنی بیشتر از خطر سقوط در امان بمانند.

عملکرد شناختی می­تواند توسط دوچرخه برقی بهبود یابد

تمرین کردن با دوچرخه برقی می­تواند به بهبود عملکرد شناختی کمک کند. کارکردهای شناختی فرآیندهایی هستند که وظایف ذهنی و پردازش اطلاعات را انجام می­دهند و همچنین با حافظه مرتبط هستند و حفظ شناخت خوب برای سلامتی ما بسیار مهم است. اطمینان از سالم بودن مغز شما به پیشگیری و مدیریت بیماری­های زوال عقل مانند آلزایمر یا پارکینسون کمک می­کند.

ثابت شده است که بهبود عملکردهای ذهنی با تمرینات هوازی ارتباط مستقیم دارد، به این دلیل که ورزش هوازی باعث افزایش جریان خون سالم می­شود و در نهایت افزایش جریان خون به مغز انجام می­پذیرد. این فرآیند سلول­های مغز که به حافظه ربط دارند را بازسازی می­کند. از آنجایی­که دوچرخه سواری نوعی ورزش هوازی به‌شمار می­آید، به این معنی است که تمرین کردن با دوچرخه برقی به طور منظم در حفظ شناخت ذهنی سالم کمک موثری می­کند.

تحقیقات نشان داده است که دوچرخه ­های برقی ممکن است در واقع برای تقویت مغز مفیدتر از دوچرخه­ های معمولی باشند.

محققان فواید شناختی دوچرخه سواری در فضای باز میان 100 نفر از افراد در رنج سنی­های مختلف را امتحان کردند. سپس این شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول که سه بار در هفته به مدت 30 دقیقه در هشت هفته دوچرخه‌سواری معمولی می‌­کردند و گروه دوم با دوچرخه­ های برقی همین کار را انجام می‌دادند.

کار کردن با دوچرخه برقی عملکرد شناختی مغز را بهبود می­دهد.

در پایان این مطالعه مشخص شد که افراد هر دو گروه بهبود شناختی قابل توجهی داشتند، نکته جالب اینجا است که علی­رغم تلاش فیزیکی بیشتری که دوچرخه سواران معمولی داشتند، امتیاز دوچرخه سواران برقی با دوچرخه سواران معمولی برابر بود.

دوچرخه برقی سلامت روان را بهبود می­بخشد

دوچرخه سواری روش جایگزینی مناسب برای وسایل نقلیه دیگر است که باعث می­شود آلودگی محیط زیست به­ طور چشمگیری کاهش یابد.

تمرین کردن با دوچرخه برقی عامل حفظ محیط زیست و سلامت روان است.

مطالعات نشان داده است که تمرین با دوچرخه برقی نه تنها افراد را خوشحال­تر می­کند، بلکه بهبود فوق ­العاده ­ای در اعتماد به نفس افراد نیز به­ وجود می ­آورد. توانایی بیرون رفتن در هوای سالم حتی اگر حداقل ورزش به دلیل افزایش پدال کمکی وجود داشته باشد، باعث می­شود افراد از نظر ذهنی سالم­تر بمانند.

کلام آخر

با معرفی برخی از دوچرخه ­های برقی و اشاره به مزیت­های استفاده از آن­ها در این مقاله بیانگر این موضوع هستیم که افرادی که به تمرین کردن با دوچرخه برقی می­پردازند، در نهایت کیلومترها بیشتر از افرادی که دارای دوچرخه‌های معمولی هستند، دوچرخه‌سواری می‌کنند!

محققان دریافتند که دارندگان دوچرخه برقی 49 درصد مسافت خود را نسبت به دوچرخه سواران معمولی افزایش دادند. این موضوع باعث شده است که همچنین دارندگان دوچرخه­های برقی از خودرو و وسایل حمل و نقل عمومی کمتر استفاده کنند. در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که داشتن دوچرخه برقی منجر به تغییرات قابل ­توجهی در سبک زندگی افراد می­شود و آن­ها را به زندگی سالم­تری سوق می­دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا