دوچرخه برقی

نحوه انتخاب ابزار دوچرخه مسافرتی

مقرون به صرفه بودن، سلامتی و تندرستی، تناسب اندام و حفظ محیط زیست دلایلی  قانع کننده و منطقی برای استفاده روزمره از دوچرخه الکتریکی و دوچرخه معمولی است. حتی می‌توان دوچرخه‌ها را جایگزین خودروها و وسایل حمل و نقل عمومی کرد. در این متن قصد داریم به همه آنچه که قبل برای مسافرت با دوچرخه برقی نیاز دارید بپردازیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید که با ابزار دوچرخه مسافرتی آشنا شوید.

انتخاب دوچرخه مسافرتی

اولین گام انتخاب یک دوچرخه مسافرتی مناسب است. برای این کار در ابتدا باید فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید.

اولویت‌های خود را بشناسید

هیچ نوع دوچرخه‌ای بهترین گزینه برای مسافرت و رفت و آمد نیست. در حقیقت بهترین دوچرخه برای مسافرت مشروط به فاکتورهای زیر است:

 • نوع زمین
 • شرایط جاده
 • مسافت
 • ظاهر و سلیقه شما

در صورتی که دوچرخه‌ای دارید و برای مدت زمانی سوار آن نشده‌اید، به نزدیک‌ترین فروشگاه و تعمیراتی نزدیک خانه خود مراجعه کرده و تنظیمات آن را چک کنید. در صورتی که قصد خرید دوچرخه برای مسافرت دارید می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

نحوه انتخاب ابزار دوچرخه مسافرتی

دوچرخه شهری

در صورتی که به دنبال یک دوچرخه مناسب در قالب دوچرخه مسافرتی هستید، می‌توانید دوچرخه شهری را انتخاب کنید. استفاده از دوچرخه‌های شهری مزایا و البته ملاحظاتی را دارد که در متن زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

مزایا: بر اساس هندسه دوچرخه کوهستان برای یک موقعیت سواری آرام و عمودی مناسب است. قاب آلیاژی برای به حداقل رساندن وزن و به حداکثر رساندن بهره‌وری انرژی؛ اغلب شامل قفسه پشتی یا صندوق عقب است.

ملاحظات: دوچرخه‌های شهری به اندازه دوچرخه کوهستان ناهموار نیستند ولی به اندازه دوچرخه جاده براق و سبک نیز نیستند.

دوچرخه برقی

در سال‌های اخیر استفاده از دوچرخه‌های برقی بسیار رواج پیدا کرده است. وجود مزیت‌هایی از قبیل ارزانی تردد با آن، عدم ایجاد آلودگی در محیط زیست، امکان حفظ سرعت ثابت در سواری، کمک به گذراندن ناهمواری‌ها و شیب‌ها و … موجب این رواج شده است. در ادامه به بررسی مزیت‌ها و ملاحظات دوچرخه برقی پرداخته‌ایم.

مزایا: انتخاب خوبی برای رفت و آمد برای کسانی است که نیاز دارند مسیرهای تپه‌ای، مسافت‌های طولانی را بپیمایند. با استفاده از دوچرخه‌های برقی به راحتی می‌توان بارهای سنگین‌تری را حمل کرد و حمل مواد غذایی یا انجام امور را در طول روز آسان می‌کند. همچنین با استفاده از دوچرخه برقی می‌توان سواری نرم و راحتی را تجربه کرد.

ملاحظات استفاده از دوچرخه برقی به شرح زیر است:

 • وزن سنگین‌تر
 • حمل چالش ‌برانگیزتر برای عبور از پله‌ها
 • نیاز باتری برای شارژ
یکی از گزینه‌های دوچرخه مسافرتی دوچرخه برقی است.

دوچرخه جاده

گزینه دیگر برای دوچرخه مسافرتی دوچرخه جاده است که قبل از انتخاب آن باید با مزایا و ملاحظات استفاده از آن آشنا شد.

مزایای استفاده از دوچرخه جاده به شرح زیر است:

 • وزن سبک
 • دارای لاستیک‌های باریک که موجب کاهش مقاومت غلتشی می‌شود
 • مناسب برای رفت و آمد

ملاحظات استفاده از این دوچرخه نیز به شرح زیر هستند:

لاستیک‌های جاده‌ای بیشتر مستعد صاف شدن هستند. سواری سفت از نظر انرژی کارآمد است، اما به اندازه برخی از گزینه‌های دیگر آرام و راحت نیست. اگر رفت و آمد شما شامل سوار شدن در مسیرهای سنگفرش نشده یا تک مسیر باشد، این دوچرخه گزینه مناسبی برای شما نیست.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان نیز منساب برای مسافرت است که در ادامه به بررسی مزایا و ملاحظاتی در خصوص آن پرداخته‌ایم.

مزایا: این دوچرخه لاستیک‌های پهن‌تری برای سواری پایدار و متعادل دارد.همچنین  دسته‌های مسطحی داشته که موقعیت سواری راحت‌تر و قائم را برای راننده خود محیا می‌کند. لاستیک‌های این دوچرخه به طور کلی در برابر صافی مقاوم‌تر از لاستیک‌های دوچرخه جاده‌ای هستند. همچنین این دوچرخه به راحتی با هر جاده یا شرایط رفت و آمد خارج از جاده سازگار است.

اما برای انتخاب و سواری با دوچرخه کوهستان باید ملاحظاتی را در نظر داشت که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

 • وزن بالا
 • مقاومت غلتشی بیشتر نسبت به دوچرخه‌های جاده‌ای
یکی از دوچرخه‌های مناسب برای مسافرت دوچرخه کوهستانی است.

 پوشش مناسب دوچرخه مسافرتی

 برای مسافرت با دوچرخه لازم است که موارد زیر را در نظر داشته باشید.

راحت باشد

برای مسافرت با دوچرخه نیاز به لباس خاصی ندارید، اما اگر رفت ‌و آمدتان طولانی است، سرمایه‌گذاری روی برخی شورت‌های دوچرخه‌سواری با روکش چوبی می‌تواند سواری را بسیار لذت‌بخش‌تر کند. شورت‌های آستردار گزینه‌های محبوبی هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را زیر لباس‌های خیابان یا محل کار نیز پوشید.

آن‌ها در حالی که به کنترل عرق کمک می‌کنند، نرم هستند. شورت هم در سبک مسابقه جاده‌ای براق و جذب و هم در سبک دوچرخه کوهستانی گشادتر و راحت‌تر موجود است. یک تاپ ضد رطوبت نیز انتخاب خوبی محسوب می‌شود. این به شما کمک می‌کند که در گرما احساس خنکی داشته باشید.

از سر خود محافظت کنید

هرگز بدون بستن بند کلاه ایمنی سوار دوچرخه خود نشوید. حتی باتجربه‌ترین سوارکارها نیز حوادث غیر منتظره‌ای را ممکن است تجربه کنند. استفاده از کلاه ایمنی به معنای تفاوت بین چند خراش و کبودی و صدمات جدی و حتی تهدید کننده زندگی است.

علاوه بر ایمنی استفاده از کلاه‌های ایمنی به معنای گرم نگه داشتن سر در فصل سرما است. علاوه بر این مانع غلتیدن عرق در چشمان و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌شود.

برای محافظت از سر خود زمان استفاده از دوچرخه مسافرتی باید از کلاه ایمنی استفاده کرد.

برای خیس نشدن برنامه ریزی کنید

برای اکثر مسافران سرمایه گذاری در یک ژاکت و شلوار ضد آب، تنفس و روکش کفش نئوپرن باعث می‌شود که سواری به محل کار راحت‌تر (و سالم‌تر) شود. حتی مسافرانی که فقط با دوچرخه در آب و هوای مناسب تردد می‌کنند باید برای یک باران غافلگیرکننده همیشه خود را آماده نگه دارند.

حفاظت از دست و پا

استفاده از دستکش دوچرخه سواری یک بیانیه مد نیستند. کف دست‌ها ارتعاش جاده را جذب می‌کنند و خستگی دست و بازو را کاهش می‌دهند.  همچنین دستکش‌ها از دستان شما در برابر سایش در صورت افتادن محافظت می‌کنند. در هوای گرم، دستکش‌های بدون انگشت یک گزینه محبوب هستند. با سرد شدن هوا، در صورت نیاز، به مدل‌های تمام انگشت، از جمله نسخه‌های ضد آب و عایق نیازمند می‌شوید.

نوع کفشی که انتخاب می‌کنید به نوع دوچرخه‌ای که سوار می‌شوید و گیره‌های پنجه یا پدال‌های پلت‌فرم‌دار بستگی دارد. اگر پدال‌های پلت‌فرم (تخت) دارید، هر کفشی که می‌خواهید را انتخاب کنید. کفش‌های طراحی شده برای دوچرخه سواری دارای کفی سفت یا نیمه سفت هستند. این تضمین می‌کند که انرژی ضربه پای شما از طریق پدال به چرخ منتقل شود.کفش‌هایی با کف نرم این انرژی را پخش می‌کنند و به خستگی پا و ساق کمک خواهند کرد.

محافظت از چشم

بسته به آب و هوا و زمان رفت و آمد، سوار شدن شما به محل کار ممکن است شرایط نوری متفاوتی نسبت به مسیر منزل شما داشته باشد. عینک آفتابی با لنزهای قابل تعویض به شما امکان می‌دهد مطابق با آن تنظیم کنید و دید مطلوبی از مسیر پیش رو داشته باشید.

 لنزهای با رنگ روشن‌تر به افزایش کنتراست در هوای ابری و در نور کم سحر یا غروب کمک می‌کنند. لنزهای پلاریزه تیره تابش نور خورشید و فشار چشم را کاهش می‌دهند.

وسایل ضروری رفت و آمد

برای رفت و آمد و هنگام استفاده از دوچرخه مسافرتی حمل وسایلی ضروری است که در ادامه به طور کامل به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

وسایل ضروری رفت و آمد با دوچرخه شهری

دنده تعمیر لاستیک

اگر به اندازه کافی سواری طولانی دارید، در نهایت یک لاستیک پنچر خواهید داشت. بنابراین نحوه تعویض یا تعمیر لوله را یاد بگیرید و همیشه موارد زیر را به همراه داشته باشید:

 • لوله یدکی و کیت پچ
 • مینی پمپ یا سیلندر کربن دی اکسید
 • اهرم لاستیک
 • آچار آلن

قفسه‌ها و کیف‌ها

مگر اینکه رفت و آمد شما کوتاه باشد و محیط کارتان نزدیک خانه شما قرار داشته باشد. در غیر این صورت شما به یک گزینه حمل‌کننده برای حمل وسایلی ضروری نیاز دارید.

کیف دسته و صندوق عقب

یکی از انواع کیف و قفسه‌های مورد استفاده در دوچرخه‌ها کیف‌ها و صندوق‌های عقب هستند که مزایا و معایب زیر را به همراه دارند.

مزایا: دسترسی راحت، آزاد کردن پشت و شانه‌ها از هر گونه وزن اضافی

معایب: ظرفیت محدود، این نوع از کیف‌ها برای حمل لوازم جانبی مانند چراغ، رایانه دوچرخه یا واحد GPS محدودیت‌هایی دارند. حمل وزن در جلوی دوچرخه ممکن است روی دوچرخه تاثیر منفی بگذارد.

Panniers

Panniersها گزینه دیگری هستند که برای استفاده از دوچرخه مسافرتی پیشنهاد داده می‌شوند. مزایا و معایب استفاده از این نوع قفسه‌های دوچرخه به شرح زیر هستند:

مزایا: این گونه قفسه و کیف پشت و شانه‌ها را از حمل هر گونه وزن آزادی نگه می‌دارد.به راحتی می‌توانید آن را با خود به داخل دفتر ببرید. آن‌ها به طور کلی برای ثبات بیشتر وزن وسایل شما را در گرانش مرکزی دوچرخه کمتر نگه می‌دارند.

معایب استفاده از این دوچرخه به شرح زیر است:

 • ظرفیت کمتر از کوله پشتی
 • دارا بودن وزن اضافه
 • ایجاداسترس در چرخ عقب که ممکن است مانع حرکت پدال دوچرخه شوند
 • ترکیبی از قفسه عقب و کیسه‌های تابه‌ای هستند که باعث افزایش کشش باد می‌شود.
آیا با انواع کیف‌های دوچرخه مسافرتی آشنا هستید؟

کیف زیر صندلی

نوع دیگری از قفسه‌های دوچرخه کیف زیر صندلی است که مزایا و معایب زیر را دارد.

مزایای استفاده از کیف زیر صندلی به شرح زیر است:

 • راهی مناسب برای حمل لوله یدکی
 • مناسب برای رفت و آمدهای مینیمالیستی از جمله کلید، تلفن و کیف پول
 • کیسه‌های بزرگتر آن می‌توانند یک پوسته باران سبک وزن را نگه دارند.
 • کاهش کشش باد

معایب استفاده از این کیسه نیز به شرح زیر است:

 • ظرفیت بسیار محدود
 • قابل حمل لباس یا وسایل دیگر نیست
 • پمپ باید به طور جداگانه در این کیسه متصل شود.

چراغ‌ها و بازتابنده‌ها

چراغ‌ها (جلو و عقب) در شب بسیار ارزشمند هستند و در روزهای بارانی یا سایر موقعیت‌های نور حاشیه‌ای توصیه می‌شوند. برای مسافت‌های کوتاه در امتداد خیابان‌های با نور روشن، یک سیستم نور اقتصادی ممکن است نیازهای شما را برآورده کند، اما اگر مسافت بیشتری را طی می‌کنید یا جایی که نور ضعیف یا متغیر است، یک سیستم هالوژن با کیفیت بالا ارزش سرمایه گذاری را دارد.

علاوه بر بازتابنده‌های جلو، عقب و جانبی، یک نوار بازتابنده روی کلاه خود قرار دهید و لباس‌های بازتابنده بپوشید. هرچه در شرایط کم نور بیشتر قابل مشاهده باشید، ایمن‌تر خواهید بود.

استفاده از چراغ‌ها در دوچرخه مسافرتی ضروری و الزامی است.

قفل دوچرخه

همیشه یک قفل برای امنیت دوچرخه خود به همراه داشته باشید. در صورتی که دوچرخه شما به راحتی در دسترس عموم است، یک قفل با کیفیت بالا به سبک U انتخاب کنید که برداشتن یا برش آن دشوار است. سیخ قفل کننده را در نظر بگیرید، وسیله‌ای که چرخ‌های دوچرخه را روی قاب محکم می‌کند، بنابراین فقط می‌توانید نگران قفل کردن قاب باشید. اقدام امنیتی دیگر ثبت دوچرخه و شماره سریال در یک رجیستری مانند سازمان غیرانتفاعی است.

گلگیرها

همراه با لباس‌های بیرونی ضد آب (ژاکت و شلوار)، گلگیرها برای هر کسی که در هوای مرطوب رفت و آمد می‌کند ضروری است. گزینه جایگزین این است که با یک نوار مرطوب کثیف در پشت خود وارد کار شوید. نوعی از گلگیر را انتخاب کنید که به طور کامل تایرها را بپوشاند. در این حالت شما و دوچرخه‌تان تمیزتر و خشک‌تر خواهید ماند.

کلام آخر

یکی از راه‌های مسافرت برای مسافت‌های طولانی و کوتاه استفاده از دوچرخه است. در صورتی که دوچرخه مسافرتی را برای پیمودن استفاده می‌کنید، لازم است که ابزاری را به همراه داشته باشید که در این متن به طور کامل به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا