دوچرخه برقی

نحوه انتخاب قفسه و کیف دوچرخه

چه از دوچرخه خود برای رفت و آمد استفاده کنید، چه برای انجام امور یا سفرهای طولانی‌تر به راهی برای حمل وسایل ضروری از کیت تعمیر کوچک گرفته تا وسایل کمپینگ کامل نیاز دارید. یک کوله یا کیف برای سفرهای کوتاهتر خوب است، اما برخی از بهترین گزینه‌های شامل قفسه‌ها، سبدها و کیف‌هایی هستند که روی دوچرخه شما قرار می‌گیرند. در هر صورت در این متن قصد داریم به معرفی و نحوه انتخاب قفسه و کیف دوچرخه بپردازیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

انواع قفسه دوچرخه

یکی از مواردی برای حمل بار قفسه کیف است. قفسه‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی هر یک از این‌ها خواهیم پرداخت.

انوع قفسه و کیف دوچرخه

قفسه عقب

قفسه یک چارچوب پایدار برای نگه داشتن وسایل روی دوچرخه شما فراهم می‌کند. در هوای خوب، اقلام را می‌توان مستقیماً بدون درپوش درون قفسه قرار داد. برای آب و هوای نامطلوب یا توانایی نگه داشتن وسایل شل در کنار هم، کیف‌هایی مانند صندوق عقب و پنیر را می توان به راحتی به قفسه عقب وصل کرد.

قفسه‌های عقب معمولاً برای حمل بارهای بین 20 تا 50 پوند (9 تا 22 کیلوگرم) درجه بندی می‌شوند که برای اکثر مصارف کافی است. چند مدل تور سنگین قادر به حمل تا 80 پوند (36 کیلوگرم) هستند. این نوع از قفسه‌ها معمولاً سه تکیه گاه در هر طرف دارند. (سایر قفسه‌ها فقط دو پایه دارند).

قفسه‌های عقب برای اتصال به پایه‌های لحیم کاری که بسیاری از دوچرخه‌ها دارند طراحی شده‌اند. اگر دوچرخه شما پایه‌های لحیم کاری ندارد، با استفاده از گیره‌های فلزی C موجود در سخت افزار نصب اکثر قفسه ها، قفسه را محکم کنید. این گیره‌ها دور لوله‌های قاب دوچرخه شما می‌پیچند و پیچ پایینی را سفت‌تر می‌کنند.

قفسه جلو

یکی از انواع قفسه و کیف دوچرخه قفسه جلو است. یک قفسه جلو یک نقطه نصب اضافی برای دنده ارائه می‌دهد. این یک گزینه ثانویه بعد از قفسه عقب است، زیرا به چرخ جلو دوچرخه اضافه می‌شود و روی فرمان و تعادل تأثیر می‌گذارد. قفسه‌های جلو بیشتر در بین دوچرخه سواران تور که حجم زیادی از وسایل حمل می‌کنند محبوب هستند.

دو سبک قفسه جلو وجود دارد که این دو قفسه به شرح زیر هستند:

  • یک قفسهاستاندارد ظرفیت چرخ دنده را به حداکثر می‌رساند، زیرا بار را می‌توان بالای چرخ جلو حمل کرد و از کناره‌ها آویزان شد.
  • یک قفسهسواریکمارتفاع کیسه‌ها را فقط در کناره‌ها می‌پذیرد، اما برای تعادل بهتر آن وزن را نزدیک‌تر به زمین نگه می‌دارد.

مانند قفسه‌های عقب، قفسه‌های جلو برای اتصال به پایه‌های براق روی دوچرخه شما طراحی شده‌اند.

از انواع قفسه و کیف دوچرخه می‌توان به قفسه جلو و قفسه عقب اشاره کرد.

تریلر دوچرخه برای بار

اگر وسایل زیادی برای حمل دارید، یک تریلر دوچرخه برای بار در نظر بگیرید. یک تریلر فضای ذخیره سازی زیادی را برای حمل بارهای سنگین در شهر یا در تورهای طولانی مدت در اختیار شما قرار می‌دهد.

تریلرهای باری معمولاً به هاب عقب دوچرخه شما متصل می‌شوند. تریلر را می‌توان به تنهایی یا با قفسه‌های جلو و عقب استفاده کرد، بسته به اینکه چقدر باید حمل کنید. برخی از دوچرخه سواران احساس کاهش وزن از قاب دوچرخه را ترجیح می‌دهند و همچنین تمایل دارند تریلر را برای حمل هر نوع وسیله‌ای در قفسه‌های جلو و عقب قرار دهند.

انواع کیف دوچرخه

همانند قفسه‌ها کیف دوچرخه نیز در انواع متنوعی وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انواع کیف دوچرخه

Panniers

بهترین گزینه برای حمل وسایل ضروری روزمره، لباس‌های اضافی و وسایل کمپینگ در رفت و آمد با دوچرخه، سواری شهری و تورهای طولانی مدت panniersها هستند.

تابه‌ها که از واژه فرانسوی سبد نام‌گذاری شده‌اند، فضای ذخیره‌سازی جادار، محافظت در برابر آب و هوا و توانایی جدا شدن سریع از قفسه دوچرخه را ارائه می‌دهند که حمل وسایل همراه را راحت و میسر سازند. این نوع از کیف دوچرخه با استفاده از یک سیستم ساده از قلاب‌ها، گیره‌ها یا طناب‌های بانجی به قفسه‌ها متصل می‌شوند. آن‌ها را می‌توان به صورت جداگانه یا جفت استفاده کرد. به طور خاص panniersها برای قفسه‌های جلو یا عقب طراحی می‌شوند. اقلام کوچک معمولاً در قفسه‌های بزرگ گم می‌شوند، بنابراین از کیسه‌های وسایل برای سازماندهی استفاده کنید.

احتیاط: مطمئن شوید که پاشنه پای شما در طول چرخش معمولی پدال زدن با کیف تماس پیدا نکند. panniersهای خیلی بزرگ (یا آن‌هایی که به طور نامناسب خیلی جلوتر نصب شده‌اند) می‌توانند باعث این ضربه و وضعیت ناامن سواری شوند.

سبدها

بهترین گزینه برای حمل طیف وسیعی از اقلام، از جمله کیف‌های مواد غذایی، در سواری‌هایی با آب و هوای مناسب سبدها هستند. سبدها می‌توانند بارها را در جلو یا پشت دوچرخه شما حمل کنند. سبدهای عقب معمولاً در دو طرف چرخ عقب نصب می‌شوند. آن‌ها برای حمل بارهای بلند مفید هستند، زیرا درپوش ندارند.

سبدهای جلو معمولا کوچکتر از سبدهای عقب هستند. آن‌ها اغلب از فرمان آویزان می‌شوند یا با پایه‌های فلزی در چنگال قرار می‌گیرند.

سبدها یکی از انوع قفسه و کیف دوچرخه به شمار می‌آیند.

بسته‌های زین

بهترین گزینه برای حمل اقلام کوچک مانند چند ابزار، لوله یدک، اهرم لاستیک، کیت پچ یا میله انرژی بسته‌های زین هستند. در واقع بسته‌های زین نوعی از کیف دوچرخه به شمار می‌آید.

بسته‌های زین کیسه صندلی، کیف زین یا کیف زیر صندلی نیز نامیده می‌شود، این کیف در زیر صندلی دوچرخه شما قرار می‌گیرد و معمولاً به ریل‌های خود زین متصل می‌شود. مدل‌های بزرگتر می‌توانند چند مورد اضافی را حمل کنند. بسته‌های زین را روی دوچرخه خود نصب کنید که مطمئن شوید هرگز خانه را بدون وسایل ضروری ترک نخواهید کرد.

بسته‌های فرمان

بهترین گزینه برای حمل وسایلی که اغلب استفاده می‌شوند، مانند دوربین، کرم ضد آفتاب و تنقلات بسته‌های فرمان هستند که از انواع کیف دوچرخه به شمار می‌آیند.

بسته‌های فرمان با گیره یا بند به فرمان شما متصل می‌شود.  همچنین این کیف دسترسی آسان‌تر و فضای بیشتری را نسبت به کیف صندلی ارائه می‌دهد. برخی از مدل‌ها یک آستین پلاستیکی شفاف در بالا برای نمایش نقشه دارند که انتخاب محبوبی در بین دوچرخه سواران تور است.

احتیاط: مطمئن شوید که کیفی که انتخاب می‌کنید که بر توانایی شما در کار کردن با ترمز یا دنده‌ها روی دوچرخه‌تان تأثیری نمی‌گذارد. همچنین آن را بیش از حد بار نکنید، زیرا وزن اضافی حمل‌شده تا این حد می‌تواند بر تعادل دوچرخه و شما تأثیر منفی بگذارد.

 صندوق عقب

بهترین گزینه برای حمل ژاکت، ابزار و مواد غذایی در مواقعی که به یک کیف کوچکتر از یک بالکن، اما بزرگتر از یک کیف صندلی نیاز دارید، است. تنه‌های قفسه‌ای کوچک‌تر از تارتی‌ها، اما بزرگ‌تر از کیف‌های صندلی هستند و آن‌ها را به وسیله‌ای شاد برای حمل لباس‌های اضافی، ابزار دوچرخه و ناهار تبدیل می‌کند.

 بسیاری از آن‌ها ورق‌های پلاستیکی برای تقویت ناحیه پایه و حفظ شکل کیسه دارند. بسته‌بندی و تقسیم‌بندی مدل این صندوق با نوعی سیستم جیبی یا ذخیره سازی ساده می‌شود. برخی از صندوق‌ها حتی پوشش‌های بارانی یکپارچه ارائه می‌دهند.

صندوق عقب نوعی از کیف دوچرخه هستند.

کیف‌های عقب

بهترین گزینه برای نگهداری غذا، تلفن و ابزار در دسترس کیف‌های عقب هستند. اکثر کیسه‌های قاب به لوله بالایی دوچرخه شما متصل می‌شوند و اندازه آن‌ها به گونه‌ای است که غذا، تلفن، ابزار و سایر وسایل ضروری را در دسترس شما قرار می‌دهند. کیسه‌های قاب بزرگتر برای بسته بندی دوچرخه و تور می‌توانند مخازن هیدراتاسیون را در خود جای دهند.

ویژگی‌های کیف دوچرخه

حال که با انواع قفسه و کیف دوچرخه آشنا شدید، نوبت آن رسیده که ویژگی بهترین نوع کیف و قفسه دوچرخه را نیز بدانید.

قابلیت تنظیم

برخی از کیسه‌ها از طریق تسمه‌های فشرده تنظیم می‌شوند. این به شما امکان می‌دهد بارهایی با اندازه‌های مختلف را بدون تکان دادن قسمت‌های استفاده نشده کیسه‌ها در باد یا جابجایی بار در حین حرکت روی دوچرخه خود حمل کنید.

سهولت دسترسی

کیف‌های فرمان نسبت به کیسه‌ها یا صندلی در دسترس‌تر هستند، همین مزایا است که آن‌ها را به انتخابی عالی برای وسایل کوچک و پرکاربرد تبدیل می‌کند. ویژگی‌های دیگری که برای کیف دوچرخه باید در نظر گرفت شامل موارد زیر می‌شود:

  • چند روزنه در آن وجود دارد؟ 
  • زیپ یا فلپ؟ 
  • آیا جیب‌های کوچکی برای سازماندهی وجود دارد یا صرفاً یک فضای بزرگ و بدون تقسیم است؟
کیف دوچرخه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

مقاومت آب

اگر دوچرخه سواری حرفه‌ای هستید که از باران و اسپری جاده دوری نمی‌کنید، به‌جای «مقاوم در برابر آب» به دنبال کیسه‌ای باشید که دارای درجه «ضدآب» باشد. کیسه‌های ضدآب از مواد لاستیکی ساخته شده‌اند که محتویات آن را حتی در هنگام بارندگی خشک نگه دارند. بسیاری از این کیف‌ها دارای درب رول برای جلوگیری از ورود آب هستند.

گزینه‌های پیوست

اگر در مکان‌های عمومی دوچرخه خود را پارک می‌کنید، احتمالاً می‌خواهید وسایل دوچرخه را با خود ببرید.‌ panniersها با استفاده از یک سیستم ساده از قلاب‌ها، گیره‌ها یا سیم‌های بانجی به قفسه‌ها متصل شده و به راحتی نیز جدا می‌شوند. برای کیف‌های صندلی، به جای مجموعه‌ای از سگک‌ها یا تسمه های پاره و چسبان، به دنبال کیفی باشید که براکت نصب سریع دارد.

احتیاط مطمئن شوید که کیف‌های شما به طور ایمن به دوچرخه وصل شده. بارهایی که ایمن نیستند می‌توانند در طول سواری شما به طور غیر منتظره جابه جا شده و باعث از دست دادن کنترل شوند.

در حین خرید قفسه و کیف دوچرخه لازم است که ویژگی‌هایی را در نظر داشته باشید.

کلام آخر

قفسه و کیف دوچرخه در انواع مختلفی وجود دارد. هر یک از این مدل‌ها ویژگی منحصر به فردی داشته که با توجه به نیاز دوچرخه سواران طراحی و تولید می‌شوند. در این متن سعی شده که به معرفی انواع آن‌ها و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا