دوچرخه برقی

مراقبت از میل لنگ دوچرخه

یکی از قسمت‌ها  و اجزای دوچرخه که نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد، میل لنگ‌ها هستند. برای مراقبت از میل لنگ لازم است که  نکاتی را در نظر داشته باشید. در این متن قصد داریم به صورت کامل در خصوص مراقبت از میل لنگ دوچرخه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

چگونگی مراقبت از میل لنگ

دوچرخه مجموعه‌ای از قطعات است که با هم کار می‌کنند. ست میل لنگ شامل تمام قسمت‌های بین دو پدال می‌شود که به اصطلاح به آن گیربکس دوچرخه می‌گویند. میل لنگ انرژی را از پاهای شما می‌گیرد و موجب حرکت دادن پدال‌ها، زنجیر و در نهایت چرخ عقب دوچرخه می‌شود. بنابراین مراقبت از میل لنگ در مورد اطمینان از انتقال روان نیرو در دوچرخه نهاده شده است. خبر خوب در مورد مراقبت از میل لنگ این است که چندان نیاز به مراقبت ندارد. با این حال لازم است مواردی را بازرسی کرد که در ادامه به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

چگونگی مراقبت از میل لنگ دوچرخه

چه چیزی را بازرسی کنیم

میل لنگ و حلقه‌های زنجیر خود را بررسی کنید که مطمئن شوید در شرایط فیزیکی خوبی هستند. به دنبال ترک، فرورفتگی یا سایر علائم آسیب باشید. برای بررسی یکی از میل لنگ (نه پدال) را بگیرید و سعی کنید آن را عمود بر فریم خود به جلو و عقب تکان دهید. هر حرکتی ممکن است نشان دهد که یاتاقان‌ها باید تنظیم شوند، آسیب دیده‌اند یا پیچ و مهره‌های میل لنگ شل شده‌اند.

اگر در میل لنگ یا پدال شما خمیدگی وجود داشته باشد، این خم هنگام رکاب زدن احساس می‌شود. مانند یک حرکت تکان دهنده به بالا و پایین یا یک حرکت عقب و جلو میل لنگ مشکل خود را نشان می‌دهد. اگر متوجه این موضوع شدید، پدال را بردارید و آن را با پیچی که به میل لنگ متصل می‌شود نگه دارید و به پدال بچرخید.

 اگر پدال به آرامی نچرخد، آسیب دیده است و باید تعویض شود. اگر به آرامی می‌چرخد، احتمالاً میل لنگ شما خم شده است و باید تعویض شود. اگر هر یک از این شرایط وجود داشته باشد، ممکن است مشکلات میل لنگ شما جدی باشد. پس بهترین راه حل شما این است که قبل از اینکه دوباره دوچرخه سواری کنید، دوچرخه خود را برای سرویس به یک فروشگاه دوچرخه ببرید. 

مراحل تمیز کردن میل لنگ

یکی از مراحل مراقبت از میل لنگ بررسی تمیزی آن است. کثیفی و چرک به سرعت در میل لنگ جمع می‌شود و ممکن است بر عملکرد دوچرخه شما تأثیر بگذارد. از آنجایی که اکثر سیستم‌های میل لنگ مدرن حاوی بلبرینگ‌های مهر و موم شده هستند، نیازی به روغن کاری مجدد یاتاقان‌ها ندارید.

به سادگی دوچرخه را بعد از هر بار سواری بشویید. با این حال، مطمئن شوید که آب را مستقیماً در ناحیه بلبرینگ اسپری نکنید. همچنین هرگز از سمپاش برقی استفاده نکرده. برای تمیز کردن دقیق‌تر میل لنگ دوچرخه خود می‌توانید از یک برس سفت و شوینده کمک بگیرید. حتی می‌توانید از یکی از مسواک‌های کار کرده‌ای که دیگر به آن نیاز ندارید برای تمیز کردن میل لنگ استفاده کنید.

 برای ورود به آن مکان‌های صعب العبور، از یک پیچ گوشتی پیچیده شده در یک پارچه تمیز یا یک نوک Q استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که با کمی وقت گذاشتن برای تمیز کردن و نگاه داشتن دوچرخه و اجزای آن می‌توانید زمان طولانی‌تری بدون نیاز به تعمیر از آن استفاده کنید.

Park Tool | How to Remove and Install a Crank

کلام آخر

مراقبت از میل لنگ دوچرخه چندان به زمان زیادی و مهارت خاصی احتیاح ندارد، ولی به طور موثری در دوام و عمر آن تاثیر می‌گذارد. در این متن سعی شده که به طور کامل در خصوص راه‌های مراقبت و نگهداری از میل لنگ مطالبی آموزش داده شود. امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا