دوچرخه برقی

کیت تعمیر دوچرخه شامل چه مواردی می‌شود؟

فرقی نمی‌کند که شما دوچرخه سوار مبتدی هستید یا حرفه‌ای در هر صورت حادثه برای هر فردی با هر میزان تخصصی رخ می‌دهد. از این رو باید همیشه یک کیت تعمیر دوچرخه به همراه داشته باشید، ولی این کیت شامل چه ابزاری می‌شود. در این متن قصد داریم موارد مورد نیاز در کیت تعمیر دوچرخه را به شما معرفی کنیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

 ابزارهای ضروری کیت تعمیر دوچرخه

زمانی که دوچرخه سواری می‌کنید، باید خود را برای هر گونه تعمیر و سانحه‌ای آماده کنید. اتفاقاتی از قبیل پنچری لاستیک، شکسته شدن زنجیر و شل شدن پیچ برای هر فردی ممکن است رخ دهد. یک مجموعه ابزار به خوبی به شما کمک می‌کند که تنظیماتی را برای بهبود عملکرد دوچرخه انجام دهید، در صورت خرابی آن را تعمیر کرده و در نهایت سواری راحتی را تجربه کنید. اینکه چه ابزار خاصی نیاز دارید بستگی به سختی جاده، مسیری که می‌پیمایید، نزدیک بودن مسیر به شهر و مهارت‌های مکانیکی شما دارد. اگر یک دوچرخه سوار مبتدی هستید، فقط با ابزار اولیه شروع کنید، سپس با کسب تجربه بیشتر و شروع برنامه ریزی برای سواری‌های پرماجرا، به تدریج ابزارها را اضافه کنید.

ابزارهای کیت تعمیر دوچرخه

کیت لوله یدکی و پچ

رایج‌ترین مشکل دوچرخه سواران پنچر شدن لاستیک است.از این رو همیشه یک لوله یدکی یا یک کیت پچ همراه خود داشته باشید. اگر پنچر شدن لاستیک شما به دلیل پنچری مختصری باشد، احتمالاً می‌توانید از کیت پچ برای تعمیر آن استفاده کنید. برای سوراخ‌ها و برفک‌های بزرگ تعویض لوله بهترین گزینه است.

اهرم تایر

اهرم‌های لاستیک به شما کمک می‌کنند که لاستیک خود را زمان تعمیر آن از لبه چرخ‌تان جدا کنید. آن‌ها مخصوصاً هنگام درآوردن و تعویض لاستیک دوچرخه جاده‌ای مفید هستند، برخلاف لاستیک دوچرخه کوهستان، چرا که لاستیک‌های جاده معمولاً بسیار محکم روی رینگ قرار می‌گیرند.

پمپ دوچرخه

اگر در حین بیرون رفتن در جاده لاستیک پنچر شد، پس از وصله یا تعویض تیوب به راهی برای باد کردن لاستیک نیاز دارید. همیشه یک پمپ دستی کوچک یا بادکننده CO 2 که در کوله پشتی یا قاب دوچرخه شما قرار می‌گیرد  را برای چنین مواقعی به همراه داشته باشید.

سایر ابزار مورد نیاز

یک ابزار چندگانه می‌تواند به طرز شگفت‌آوری از تعمیرات متنوعی برخوردار باشد و تطبیق پذیری آن است که باعث می‌شود ارزشمند شود. منظور از اندازه کوچک این است که به راحتی در یک بسته زین دوچرخه یا یک کوله پشتی قرار می‌گیرد. این ابزارهای کوچک ولی کاربردی شامل موارد زیر می‌شوند.

انواع آچار آلن

یک آچار قابل تنظیم یا آچار باز یا شش گوش است که شامل موارد زیر می‌شود: (8، 10، 15 میلی متر رایج‌ترین آن‌ها هستند، اما اندازه مورد نیاز بسته به نوع دوچرخه متفاوت است)

 • یک ابزار زنجیره‌ای
 • یک پیچ گوشتی فیلیپس
 • یک پیچ گوشتی سر صاف
ابزار مورد نیاز و اساسی کیت تعمیر دوچرخه شامل چه مواردی می‌شوند؟

ابزار کیت تعمیر دوچرخه برای سواری طولانی‌تر

در سفرهای طولانی یک روزه و سفرهای چند روزه، به ویژه در مناطقی که تعمیرگاه و سایر امکانات در دسترس نیست عاقلانه است که مقدار بیشتری ابزار دوچرخه همراه داشته باشید. خوشبختانه بیشتر دوچرخه‌های مدرن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند از تعداد نسبتاً کمی ابزار ساده برای انجام تعمیرات و تنظیمات معمول استفاده کرد.

هیچ لیست واحدی از ابزارها برای هر سواری وجود ندارد. برای تکمیل چند ابزار خود، می توانید تمام یا برخی از ابزارهای فهرست شده در متن زیر را تهیه و در کیت تعمیر دوچرخه خود قرار دهید.

 • آچار آلن (اندازه‌هایی که با اجزای دوچرخه شما مطابقت دارد)
 • آچارهای باز (یا یک آچار قابل تنظیم)
 • ابزار زنجیر
 • فیلیپس و پیچ گوشتی استاندارد
 • انبردست (ترجیحاً سوزنی)
 • آچار
 • نوار چسب
 • زیپ بند

لوازم روغنکاری

در سواری‌های چند روزه و سواری‌هایی که شامل جاده‌ها یا مسیرهای خاکی با مسافت طولانی می‌شوند، ممکن است بخواهید برای حفظ عملکرد خوب خود هر از گاهی برخی از اجزای دوچرخه را تمیز و روغن‌کاری کنید. در این حالت یک ظرف کوچک از روان کننده زنجیر و چند پارچه تمیز همراه خود داشته باشید که دوچرخه خود را  به خوبی روغن‌کاری کار کنید.

لوازم یدکی برای تورهای طولانی مدت

اکثر دوچرخه سواران جاده، کوهستان و شهر به قطعات یدکی نیاز ندارند. با این حال، دوچرخه سوار تور باید موارد زیر را در نظر بگیرد (البته تنها در صورتی که می‌دانید چگونه آن‌ها را تعویض کنید، این وسایل را در کیت تعمیر دوچرخه خود قرار دهید):

لوازم یدکی مورد نیاز در کیت تعمیر دوچرخه برای تورهای طولانی مدت

لاستیک زاپاس: لاستیک‌هاها نیازی به تعویض مکرر ندارند، اما در تورهای مناطق دورافتاده، حمل یدکی ممکن است آسان‌تر از یافتن جایگزین مناسب باشد. حتماً لاستیک‌های تاشو بخرید، چرا که نگهداری و حمل آن در تورها بسیار راحت‌تر از تایرهای غیر تاشو است.

کابل ترمز یدکی/کابل خروج از ریل: کابل‌ها به طور مکرر پاره نمی‌شوند، اما هنگامی که آن‌ها دچار پارگی شوند، آن‌ها را باید بلافاصله جایگزین کرد. قبل از خروج از خانه، کابل‌ها را به طول بکشید. با این کار از مشکلات جاده‌ای جلوگیری خواهید کرد.

پیچ و مهره یدکی: دوچرخه سواری معمولی می‌تواند حتی محکم‌ترین مهره‌ها و پیچ‌ها را به مرور زمان شل کند. اگر تازه وارد تور شده‌اید، قبل از سفر با تعمیرگاه دوچرخه محلی خود مشورت کنید که بدانید کدام مهره‌ها و پیچ ها را باید در کیت تعمیر دوچرخه خود قرار دهید.

پیوندهای زنجیر جایگزین: اگر در حین سواری زنجیر شما پاره شد، باید یک حلقه زنجیر جایگزین داشته باشید. آن‌ها کوچک و سبک هستند، پس یکی از آن‌ها را در کیت خود قرار دهید.

پره‌های یدکی: این پره‌ها زمانی مفید خواهند بود که نحوه نعویض آن‌ها را به درستی بدانید. قطعات یدکی باید در یک فروشگاه دوچرخه اندازه‌گیری شوند، سپس تا زمانی که لازم شود آن را قاب یا قفسه دوچرخه خود نگهدارید.

پول و سایر ملزومات برای دوچرخه سواری

در دوچرخه سواری، به خصوص در جاده، عاقلانه است که در صورت تصادف، مقداری پول، کارت شناسایی، کارت بیمه و تلفن همراه را به همراه خود داشته باشید. پول همچنین در یک توقف وسط سواری در فروشگاه برای خوردن یک میان وعده یا نوشیدنی خنک در زمانی که انرژی شما رو به کاهش است مفید خواهد بود.

برخی از تعمیرات به ابزار و دانشی نیاز دارند که ممکن است نداشته باشید. اگر دوچرخه‌تان خراب شد و نتوانستید آن را تعمیر کنید، که تلفن همراهتان به کار می‌آید و به کمک آن می‌توانید با یکی از دوستان یا اعضای خانواده تماس بگیرید که به کمک شما بیایند.

یک گوشی هوشمند همچنین می‌تواند برای تماشای نقشه یا ردیابی سواری خود با یک برنامه دوچرخه سواری مفید باشد. قاب‌های زیادی برای نصب گوشی هوشمند روی فرمان وجود دارد که مشاهده آن را به هنگام سواری راحت‌تر می‌کند.

‌نحوه حمل لوازم ضروری کیت تعمیر

پس از تعیین موارد ضروری برای سوار شدن، به راهی برای حمل آن‌ها نیاز دارید. این وسایل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بسته‌های زین
 • بسته‌های فرمان
 • صندوق‌های قفسه‌ای
 • کیف‌های قاب
 • کیسه‌ها
 • و کوله‌پشتی‌ها

برای سواری‌های تفریحی کوتاه‌تر، یک بسته زین کوچک که متناسب با یک لوله یدکی، کیت پچ و چند ابزار باشد، احتمالا کافی است. در سفرهای طولانی‌تر و رفت‌وآمدها بسته‌های فرمان، صندوق عقب، کیف‌های قاب و کوله‌پشتی که لوازم ضروری کیت تعمیر شما را در خود جای می‌دهند و فضایی برای غذا، لباس و موارد دیگر باقی می‌گذارند، مفید خواهند بود.

برای حمل کیت تعمیر دوچرخه از چه وسایلی می‌توان استفاده کرد؟

کلام آخر

کیت تعمیر دوچرخه وسیله‌ای ضروری برای دوچرخه سوار است که در مواقع احتمالی وقوع اتفاقی به کار می‌آید. در این متن سعی کردیم بسته به نوع دوچرخه و دوچرخه سواری ضروری‌ترین ابزار مورد نیز کیت تعمیر دوچرخه را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا