دوچرخه برقی

اصول نصب دوچرخه

مطمئناً دوچرخه‌ای که متناسب با قد، انعطاف پذیری و سبک سواری شما باشد، دوچرخه‌ای ایده‌آل است که شما را عاشق خودش می‌کند، اما دوچرخه‌ای که تناسب درستی نداشته باشد، نه تنها شما را از سواری زده می‌کند، بلکه ناراحتی‌های عضلانی را به همراه خود خواهد داشت. از این رو در این متن قصد داریم در خصوص اصول نصب دوچرخه مطالبی را بازگو کنیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

نحوه اصولی نصب دوچرخه

برای خرید هر گونه دوچرخه‌ای نیاز است که ملاحظاتی در نظر گرفته شود. در صورتی که دوچرخه سوار حرفه‌ای هستید باید بیشتر در خصوص تناسب آن دقت داشته باشید. برای خرید اصولی دوچرخه و متناسب بودن آن موارد زیر را حین خرید در نظر داشته باشید.

نحوه اصولی نصب دوچرخه

دوچرخه خود را نحوه رانندگی فعلی خود متناسب کنید

مهمترین قدم این است که نصب دوچرخه شما با توجه به توانایی‌های فعلی‌تان صورت گیرد. همان طور که روی انعطاف، قدرت و استقامت کار می‌کنید، تناسب اندام خود را نیز در نظر داشته باشید.

اندازه قاب صحیح را برای دوچرخه خود انتخاب کنید

در صورتی که در هنگام خرید دوچرخه به اندازه قاب آن دقت نداشته باشید، در آینده‌ای نزدیک با آن به مشکل خواهید خورد.

تنظیمات اجزای دوچرخه

برخی از تنظیمات دوچرخه برای رسیدن به تناسب با اجزای آن به راحتی میسر می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید به راحتی ارتفاع صندلی، زاویه آن و وضعیت جلو یا عقب بودنش را می‌توان تنظیم کرد.

اجزای قابل تعویض را شناسایی کنید

برخی از اجزای دوچرخه قابل تعویض هستند. به عنوان مثال با تعویض صندلی می‌توانید سواری بهتر و راحتتری را برای خود فراهم آورید.

تناسب گیره

این نکته را به خاطر داشته باشید که تناسب گیره روی کفش دوچرخه نیز می‌تواند موجب متناسب شدن دوچرخه برای شما شود. در صورتی که گیره خیلی جلوتر قرار بگیرد، ممکن است باعث زانو درد، ناراحتی آشیل، بی حسی یا نقاط داغ شود. همچنین اگر آن را خیلی عقب قرار دهید، انتقال قدرت بهینه از ماهیچه‌های خود به دوچرخه را نخواهید داشت. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم که با یک متخصص دوچرخه صحبت کنید که مطمئن شوید که گیره‌های شما به درستی قرار گرفته‌اند.

 نحوه نصب دوچرخه متناسب با هر فرد

برای نصب دوچرخه باید موارد زیر در نظر داشته باشید.

نحوه نصب دوچرخه متناسب با هر فرد

انواع سایز دوچرخه‌ها با توجه به نوع آن‌ها

دوچرخه‌ها در انواع مختلفی موجود هستند که تناسب آن‌ها با یکدگیر کمی متفاوت است. از این رو در ادامه به طور کامل در این خصوص مطالبی را ارائه کرده‌ایم.

دوچرخه‌های جاده

دوچرخه‌های جاده در اندازه‌های استاندارد S, M و K موجود است. اندازه‌های هر یک از دوچرخه‌ها در سایزهای گفته شده در برندهای متنوع متفاوت است. در حقیقت ممکن است دوچرخه سایز 54 برند Cannondale از لحاظ اندازه و سایز متفاوت از دوچرخه برند Diamondback در سایز 54 باشد.

دوچرخه‌های کوهستان

این دوچرخه‌ها نیز در سایزهای S, M و K موجود هستند. جالب است بدانید که دوچرخه‌های کوهستان در سایزهای کوچک محبوبیت و کارایی بیشتری دارند.

دوچرخه‌های هیبریدی

این دوچرخه‌ها ترکیبی از دو دوچرخه مطرح شده هستند که اندازه قابل قبول‌تری از دوچرخه‌های جاده‌ای دارند، ولی به اندازه دوچرخه‌های کوهستان انعطاف پذیر نیستند.

قاب دوچرخه ارتفاع ایستاده

در ابتدا اطمینان حاصل کنید که به راحتی می‌توانید در خالت ایستاده روی دوچرخه پای خود را روی زمین بگذارید. هنگام ارزیابی سایز دوچرخه متناسب با قد خود حتما کفش دوچرخه سواری خود را بپوشید، زیرا با پوشیدن کفش قد شما بلندتر خواهد شد. در این خصوص نیز باید نوع دوچرخه را در نظر گرفت. از این رو در ادامه به بررسی دوچرخه‌ها متنوع خواهیم پرداخت.

دوچرخه جاده‌ای

اگر دوچرخه یک لوله معمولی مستقیم دارد که موازی با زمین است، زمانی که دوچرخه را بلند می‌کنید باید تقریبا 1 اینچ (در حدود 2.5 سانتی‌متر) فاصله بین زمین و لاستیک‌ها وجود داشته باشد. اگر دوچرخه دارای لوله بالایی شیبدار (طراحی نیمه فشرده یا جمع و جور) باشد، انتظار می رود که با زمین فاصله 2 اینچی یا بیشتر (بیشتر از  سانتی‌متر) داشته باشد. دوچرخه‌های مردانه و زنانه هر دو در فریم فشرده موجود هستند.

انتخاب و نصب دوچرخه جاده‌ای متناسب با هر فرد

دوچرخه‌های کوهستان

زمانی که دوچرخه را بلند می‌کنید، حداقل فاصله 2 اینچی ( سانتی‌متر) بین لاستیک‌ها و زمین باید وجود داشته باشد. اگر دوچرخه شما دارای سیستم تعلیق کامل است، اشکالی ندارد که فاصله اولیه کمتری داشته باشد (1 تا 2 اینچ)، زیرا سیستم تعلیق به محض اینکه شما روی دوچرخه می‌نشینید فشرده می‌شود. با این حال، میزان فاصله تا حد زیادی تحت تأثیر شیب لوله بالایی به سمت پایین و به سمت چرخ عقب است. به طور مثال اگر شیب چشمگیر باشد، احتمالاً فاصله زیادی وجود خواهد داشت. به این دلیل برای تعیین اینکه آیا دوچرخه مناسب است یا خیر تنها نمی‌توان به فاصله ایستاده آن توجه داشت.

دوچرخه‌های هیبریدی

در صورتی که دوچرخه هیبریدی شما شهری است، از دستورالعمل های دوچرخه جاده استفاده کنید. اگر این یک رزمناو ساحلی یا یک سبک گام به گام است، واقعاً لازم نیست نگران ارتفاع ایستاده باشید. اکثر این لوله‌ها دارای شیب تند لوله‌های بالایی هستند که به شما اجازه می‌دهد به راحتی از آن رد شوید و هنگام نشستن پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید.

ارتفاع ایستاده دوچرخه (نکات خرید آنلاین)

اکثر وب‌‌سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین دوچرخه نمودارهای اندازه دوچرخه دارند که به صورت آنلاین ارائه می‌شود. به دنبال ارتفاع‌های ایستاده لیست شده باشید و آن عدد را با inseam خود مقایسه کنید. تفاوت بین درز و ارتفاع ایستاده باید در محدوده هدف قرارگیرد. عنوان مثال اگر 30 اینچ inseam دارید، یک دوچرخه جاده با ارتفاع ایستاده 29 اینچ را خریداری کنید.

برای اندازه گیری درز دوچرخه خود بک یک متر احتیاج دارید. پس از آن مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • کنار دیوار بایستید (با کفش دوچرخه).
  • ستون فقرات را بالا ببرید، انگار روی زین نشسته اید.
  • با استفاده از مداد محل برخورد ستون فقرات با دیوار را مشخص کنید.
  • سپس تا زمین اندازه گیری کنید. مقدار حاصل شده  inseam شماست.
  • اندازه گیری را یک یا دو بار دیگر تکرار کنید که از صحت آن مطمئن شوید.

تناسب دوچرخه: نصب دوچرخه متناسب با وضعیت بالا تنه

برای نصب دوچرخه به صورت استاندارد تنها دانستن قدتان کافی نیست. دومین فاکتوری که باید اندازه گیری کنید ETT است. ETT فاصله افقی بین لوله سر و لوله صندلی را صرف نظر از اینکه لوله بالایی مستقیم دارید یا شیبدار توصیف می‌کند. داشتن دوچرخه‌ای با ETT صحیح به شما کمک می‌کند که بعداً موقعیت بالایی بدن خود را با تنظیمات  دوچرخه تنظیم کنید.

نصب دوچرخه متناسب با وضعیت بالا تنه

ارزیابی وضعیت بالای بدن شما

برای ارزیابی وضعیت بدن‌تان بهتر است از یک متخصص یا فروشنده کمک بگیرید. با این حال موارد زیر را نیز در هنگام نصب دوچرخه به یاد داشته باشید.

موقعیت مناسب: موقعیتی را در نظر بگیرید که میزان کمی خمیدگی ضربه‌گیر را در بازوها به شما بدهد بدون اینکه مجبور شوید برای ترمز کردن بیش از حد فاصله بگیرید. اگر می‌توانید به راحتی کلیدهای روی دوچرخه را لمس کنید، پس بازوهای شما در موقعیت خوبی قرار دارند.

برای دوچرخه‌های جاده نیم تنه شما با باسن‌تان باید در زاویه 45 درجه قرار گیرد. هچنین باید با بازوی شما زاویه 90 درجه تشکیل دهد. اگر همسترینگ تنگ یا بازوهای کوتاهی دارید،  می‌توانید ساقه را تعویض کنید که فرمان نزدیک‌تر شود. با این کار فشار از روی کمر و شانه‌هاتیان دور خواهد شد.

دوچرخه‌های کوهستانی و هیبریدی: دوچرخه سواری با این نوع دوچرخه‌ها راحت‌تر و آرام‌تر است. مخصوصاً با دوچرخه‌های کوهستان زمان بیشتری از زین خارج می‌شود، بنابراین شماره‌گیری در موقعیت مناسب پدال زدن نشسته چندان مهم نیست.

ارتفاع صندلی دوچرخه (زین)

با تنظیم ارتفاع و موقعیت صندلی، بهترین شانس برای پدال زدن موثر و قدرتمند با استفاده از عضلات اصلی پای خود را دارید. برای بررسی وضعیت صندلی خود از یکی از همکاران فروش یا دوست خود بخواهید که دوچرخه را در حالت عمودی نگه دارد در حالی که شما روی زین می‌پرید.

موقعیت مناسب

در حالی که پای خود را در پایین حرکت پدال قرار دهید، باید خمیدگی جزئی در ساق پا مشاهده کنید که به حدود 80 تا 90 درصد کشش کامل پا می‌رسد. این در مورد دوچرخه‌های جاده‌ای، کوهستانی و هیبریدی صادق است.

اگر انتظار دارید با دوچرخه کوهستان خود به سرعت پیشرفت کنید، به دنبال دوچرخه‌هایی با پایه صندلی‌های قابل تنظیم ارتفاع نیز بگردید. این دوچرخه‌ها به شما امکان می‌دهند که با فشار دادن یک دکمه صندلی را بالا یا پایین بیاورید و به شما کمک می‌کنند که فوراً با تغییر زمین سازگار شوید.

انتخاب و نصب اصولی دوچرخه

تنظیم ارتفاع صندلی

اهرم باز شدن سریع روی پایه صندلی را شل کنید (یا اگر پیچ کلاسور وجود دارد از آچار استفاده کنید) و در صورت نیاز میله را بالا یا پایین بیاورید. مراقب باشید که پست را فراتر از “حداقل علامت درج” حک شده در کنار آن قرار ندهید.  درصورتی که ارتفاع صندلی را به طور چشمگیری می‌خواهید تغییر دهید، می‌توانید قاب دوچرخه خود را عوض کنید.

قبل از سوار شدن اهرم یا پیچ بایندر را دوباره سفت کنید. مراقب باشید که پیچ چسب را بیش از حد سفت نکنید. از آچار گشتاور برای سفت کردن پیچ طبق مشخصات سازنده استفاده کنید یا از مکانیک بخواهید که این پیچ را به درستی ببندد. به ویژه در مورد قاب فیبر کربنی و/یا پایه صندلی مراقب این موضوع باشید.

وضعیت صندلی جلو / عقب دوچرخه

برای نصب دوچرخه و تنظیم صندلی آن موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید.

وضعیت مناسب: وقتی پای راست شما در موقعیت ساعت 3 حرکت پدال قرار دارد، زانوی شما باید روی جلوی پای شما قرار گیرد. یک شاقول که در پایین کاسه زانو شما قرار دارد باید مستقیماً به سمت توپ پای شما و در وسط پدال قرار گیرد. در این حالت ساق پا کمی به جلو متمایل می‌شود.

تنظیم موقعیت جلو / عقب: تنظیمات را با شل کردن پیچ صحافی زین (که گاهی اوقات پیچ ثابت صندلی نامیده می‌شود) انجام دهید. در صورت لزوم زین را به جلو یا عقب بکشید  به طور کلی این مسئله در مورد دوچرخه‌های جاده‌ای، کوهستانی و هیبریدی صدق می‌کند، اما به یاد داشته باشید که این تنظیمات فقط یک نقطه شروع است. به مرور و با استفاده بیشتر متوجه می‌شوید که زین خود را چگونه تغییر دهید.

تنظیم و نصب صندلی دوچرخه متناسب برای هر فرد

حالا شیب زین خود را بررسی کنید. به استثنای چند مورد زین باید موازی با زمین باشد. برای انجام تنظیمات شیب زین، به سادگی پیچ زین را در بالای پایه صندلی خود (مستقیم زیر زین خود) باز کرده و در صورت نیاز تنظیم کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که پیچ کلاسور زین با پیچ کلاسور پایه صندلی متفاوت است. قبل از سوار شدن پیچ(های) زین را دوباره ببندید.

نصب دوچرخه مناسب بانوان

زنان اغلب شانه‌های باریک‌تر و پاهای بلندتری نسبت به مردان دارند. از این رو دوچرخه‌هایی مخصوص زنان برای رفع این نیازها طراحی شده است. دوچرخه‌های زنانه اغلب دارای دسته‌های باریک‌تر و ابعاد قاب کوتاه‌تر یا فشرده‌تر هستند. برخی از زنان متوجه می‌شوند که دوچرخه‌های مردانه مناسب و راحت هستند، اما دوچرخه‌های مخصوص زنان ممکن است تناسب دقیق‌تری را برای برخی ارائه دهند.

نصب دوچرخه مناسب برای بانوان

نصب دوچرخه‌های مناسب کودکان

اگر برای یک دوچرخه سوار مبتدی دوچرخه می‌خرید و به دنبال گزینه‌ای هستید که با وجود رشد کودکانتان باز هم مورد استفاده قرار گیرد، موارد زیر را به دقت مطالعه کنید.

قد و سایز دوچرخه :مانند دوچرخه‌های بزرگسال، ابتدا ارتفاع ایستاده را بررسی کنید.

ارتفاع صندلی: بیشتر دوچرخه‌های کودکان به گونه‌ای طراحی می‌شود که در حالت عمودی سوار شوند. آن‌ها باید بتوانند راحت بنشینند، اطراف خود را به راحتی ببینند و با خم شدن جزئی در آرنج، فرمان را بگیرند. همچنین پاهای آن‌ها باید در پایین حرکت پدال کمی خم شود.

کلام آخر

نصب دوچرخه و انتخاب گزینه استاندارد با رعایت نکاتی باید صورت گیرد. در این متن سعی کردیم که نصب دوچرخه‌ برای سنین و شرایط مختلف را به طور کامل توضیح دهیم. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده شما قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا