دوچرخه برقی

چگونه یک بازرسی قبل از دوچرخه سواری انجام دهیم

چه یک دوچرخه‌سوار تازه کار مبتدی یا یک دوچرخه‌سوار باتجربه باشید، همیشه لازم است که دوچرخه خود را قبل از سواری بررسی کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که دوچرخه شما وضعیت خوبی دارد. بررسی  برخی از چیزها مانند ABC (هوا، ترمز، زنجیر) قبل از هر سواری لازم و ضروری است. از این رو در این متن قصد داریم چگونگی بازرسی قبل از دوچرخه سواری را به شما آموزش دهیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

بررسی  ABCهوا، ترمز، زنجیر قبل از دوچرخه سواری

همان طور که در متن فوق توضیح دادیم، لازم است که هر بار قبل از سواری موارد زیر را بررسی کنید.

قبل از دوچرخه سواری چه مواردی را باید چک کرد؟

A برای هوا است

داشتن لاستیک‌های باد شده مناسب به جلوگیری از صاف شدن هوا کمک می‌کند. دیواره جانبی لاستیک خود را از نظر فشار توصیه شده بررسی کرده. در حالی که هوا را چک می‌کنید، لحظه‌ای به دنبال ترک یا فرسودگی بیش از حد لاستیک‌های خود باشید.

 همچنین از این فرصت استفاده کنید و مطمئن شوید که اهرم‌ها و محورهای عبوری (در صورت داشتن آن‌ها) که چرخ‌های شما را به قاب دوچرخه متصل می‌کنند، به درستی سفت شده‌اند. سپس، قبل از شروع دوچرخه سواری مطمئن شوید که کیت پچ و پمپ خود را همراه دارید.

 Bبرای ترمزها است

اهرم‌های ترمز جلو و عقب خود را فشار دهید که مطمئن شوید ترمزها به درستی و روان درگیر می‌شوند. 

C برای زنجیره است

به زنجیر خود و همه چرخ دنده‌ها نگاه کنید. روغن کاری کردن و تمیز نگه داشتن زنجیر باعث می‌شود دوچرخه شما راحت‌تر تعویض شود و پیشرانه (از حلقه‌های زنجیر جلو، کاست عقب، دنده عقب و زنجیر) دوام بیشتری داشته باشد. 

اندازه دوچرخه خود را بررسی کنید

اگر مدتی است که از دوچرخه سواری شما می‌گذرد، یا یکی از دوستانتان دوچرخه قرض می‌گیرید، مطمئن شوید که سایز و اندازه آن برای شما مناسب است. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که روی دوچرخه ایستاده‌اید و پاهای خود را صاف روی زمین می‌گذارید، باید حداقل 1 تا 2 اینچ (2 تا 5 سانتی‌متر) فاصله بین فاق شما و لوله بالایی (نوار) ​​دوچرخه جاده‌ای وجود داشته باشد. در دوچرخه‌های کوهستان این اندازه حداقل 2- 3 (5 تا 8 سانتی‌متر) اندازه گیری شده است.

همچنین به شما پیشنهاد می‌دهیم که برای بررسی دقیق‌تر دوچرخه خود مقاله زیر را مورد مطالعه قرار دهید:

اصول نصب دوچرخه

ارتفاع و موقعیت صندلی دوچرخه

بررسی کنید که زین (صندلی) در ارتفاع و موقعیت مناسب برای شما تنظیم شده باشد.

  • داشتن زین در ارتفاع مناسب برای رکاب زدن و فشار نیاوردن به زانوهای شما مهم است: هنگامی که پای شما در وضعیت ساعت ۶ دراز می‌شود، زانوی شما باید کمی خم شود.
  • موقعیت صحیح جلو / عقب زمانی است که زانوی شما مستقیماً روی مرکز پدال جلویی دوچرخه قرار دارد، زمانی که پاهای شما موازی با زمین هستند.
  • ترجیح و تمایل شخصی تعیین می‌کند که آیا زین باید به جلو، همسطح یا عقب خم شود.
قبل از هر بار دوچرخه سواری لازم است که ارتفاع و سایز آن را بررسی کنید.

رینگ دوچرخه

دوچرخه را بلند کنید و چرخ‌ها را بچرخانید. رینگ ها باید صاف باشند و به طور محسوسی از پهلو به پهلو یا بالا و پایین تکان نخورند. اگر این مشکل در تایرهای شما دیده شد، چرخ خود را برای سرویس دهی به تعمیرگاه ببرید، چرا که دچار مشکل شده است.

چرخ دنده دوچرخه

میل لنگ را بچرخانید و دنده‌ها را تعویض کنید. دقت داشته باشید که زنجیر به آرامی از دنده‌ای به دنده دیگر منتقل شود. اگر زنجیر بخواهد از دنده کاست عقب شما بالا یا پایین بپرد، تعویض دنده باید تنظیم شود.

لنگ دوچرخه

میل لنگ بازوهایی هستند که پدال‌ها را به دوچرخه وصل می‌کنند. برای اطمینان از سفت بودن، به هر کدام از آن‌ها فشار وارد کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه با میل لنگ شل دوچرخه سواری نباید کرد.

قاب و هدست دوچرخه

ابتدا قاب را از نظر ترک خوردگی بررسی کنید. سپس، ترمز جلو را نگه دارید و دوچرخه را به جلو و عقب تکان دهید. پخش بیش از حد به این معنی است که هدست نیاز به تنظیم دارد. توجه داشته باشید که به هیچ وجه با قاب ترک خورده یا هدست شل دوچرخه سواری نکنید.

کلام آخر

قبل از هر بار دوچرخه سواری لازم است که یک بازرسی کامل و جامعی انجام دهید. در این متن سعی شد به آموزش کامل این بازرسی پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا