دوچرخه برقی

تمیز کردن و نگهداری زنجیر دوچرخه

یکی از کارهایی که منجر به افزایش عمر دوچرخه می‌شود تمیز و نگهداری درست از زنجیر دوچرخه است. در این متن به طور کامل به نکات مراقبتی و تمیز کردن زنجیر دوچرخه پرداخته‌ایم.

چرایی نگهداری زنجیر دوچرخه

زنجیر و پیشرانه معمولاً کثیف‌ترین قسمت‌های دوچرخه هستند و این کثیفی خبر بدی برای طول عمر و عملکرد دوچرخه است. به طور مشخص تمیزی زنجیز دوچرخه موجب موارد زیر می‌شود»

  1. افزایش نرخ سایش زنجیر
  2. کاهش انعطاف پذیری پیوندهای زنجیره‌ای
  3. سایش اضافه شده در مجموعه‌های دنده ریل و چرخ دنده‌های پیشرانه
  4. اختلال در عملکرد تعویض دنده
تمیز کردن و نگهداری زنجیر دوچرخه

چه زمانی باید زنجیر دوچرخه تمیز و روغن کاری شود

یکی از مواردی که در نگهداری دوچرخه باید توجه داشت روغن‌کاری و تمیز کردن آن است.

تمیز کردن منظم زنجیر دوچرخه

به طور منظم، با ایستادن در کنار دوچرخه و بلند کردن چرخ عقب از روی زمین، به کل زنجیر نگاه کنید. از دست آزاد خود استفاده کنید که به آرامی نزدیکترین پدال را بچرخانید و تک تک حلقه‌های زنجیر را از نظر تجمع کثیفی، زنگ زدگی یا اتصالات سفت بررسی کنید. با گوش دادن به صدای جیر جیر هنگام سواری آن را دوباره روغن کاری کنید. اگر هر یک از این شرایط را پیدا کردید، زنجیره شما حداقل به تمیز کردن نیاز دارد.

برای تمیز کردن زنجیر موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • پیوندها را با یک برس محکم بکشید. (یک مسواک قدیمی نیز مفید است).
  • پیوندها را هر از چند گاهی با روان کننده زنجیره‌ای روغن کاری کنید.
  • روان کننده اضافی را با یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید. روغن کاری بیش از حد می‌تواند کثیفی‌های جدید را جذب کند.

برای تمیز کردن کامل‌تر، از ابزار تمیز کننده زنجیر استفاده کنید. برای تمیز کردن سریع و عمیق آن‌ها را به زنجیر خود وصل کرده.

تمیز کردن گاه به گاه دوچرخه

هر چند ماه یا بیشتر (اغلب برای دوچرخه‌های کوهستان)، زنجیر خود را با استفاده از یک ابزار حذف زنجیر به طور کامل جدا کنید. آن را به خوبی مسواک بزنید و کاملاً آن را در یک حلال زنجیره‌ای غوطه ور کنید که از چرک انباشته شده که مسواک زدن نمی تواند آن را پاک کند خلاص شود. بگذارید زنجیر خیس بخورد تا زمانی که بیشتر کثیفی ها از حلقه ها و بوش ها پاک شود. کل زنجیره را با یک پارچه تمیز خشک کنید. مطمئن شوید که حلال کاملاً تبخیر شده است، سپس زنجیر را دوباره روغن کاری کرده و دوباره نصب کنید.

یکی از نکات مهم در نگهداری زنجیر دوچرخه تمیز کردن گاه به گاه آن است.

انواع روانکننده‌ها و ویژگی مهم آن‌ها

2 ویژگی مهم و کلیدی وجود دارد که هر روان‌کننده‌ای باید دارای آن باشد. این ویژگی‌ها عبارت هستند از:

  1. تجمع کثیفی را به حداقل برساید، زیرا کثیفی باعث تسریع سایش می‌شود.
  2. بادوام باشد، زیرا کمبود روان کننده سایش زنجیر را افزایش می‌دهد.

روغن‌هایی با عنوان روان کننده‌های زنجیر دوچرخه وجود دارند که از سایر محصولات غیر تخصصی دوچرخه مناسب‌تر و بهتر هستند. این نوع روان‌کننده‌ها دارای تفلون هستند و برای دفع آب و از بین بردن کثیفی طراحی شده‌اند.

توجه: همیشه از پاک کننده و روان کننده REI طراحی شده برای پیشرانه دوچرخه استفاده کنید.  استفاده از WD-40  روی دوچرخه توصیه نمی‌شود. (این مدل یک پاک کننده است نه روان کننده)

هنگام تمیز کردن زنجیر مراقب این موارد باشید

در هنگام تمیز کردن زنجیرها لازم است که مراقب موارد زیر باشید.

پیوندهای زنجیر

پیوندهای زنجیر دوچرخه به آرامی خم نمی‌شوند. برای شناسایی آن‌ها، زنجیر خود را به آرامی به سمت عقب حرکت دهید و مراقب باشید که هر حلقه از پیچ‌های محکم دنده عقب خود عبور می‌کند.

پیوندهای تنگی در زنجیر بر اثر کثیفی یا خوردگی بین صفحات پیوند ایجاد می‌شوند. این‌ها را می‌توان با تمیز کردن، روغن کاری و کمی خم شدن به جلو و عقب برطرف کرد. برخی دیگر نتیجه نصب نامناسب پین (پینی که پیوندهای زنجیره را در کنار هم نگه می‌دارد به طور کامل از طریق پیوندها و غلطک‌ها وارد نمی‌شود) یا آسیب جدی به زنجیره است.

گاهی اوقات می‌توان پین‌های پیوندی که ضعیف نصب شده‌اند را با جابه‌جایی آن‌ها در داخل صفحه‌های زنجیره‌ای خود با استفاده از ابزار زنجیره‌ای یا دست‌هایتان به موقعیت خود بازگرداند، البته زنجیر آسیب دیده باید به طور کامل تعویض شود.

برای انتخاب روان‌کننده زنجیر دوچرخه باید نکاتی را در نظر داشت.

کشش زنجیره‌ای

با سایش زنجیر بلندتر می‌شود که به این حالت کشش می‌گویند. البته کشش نام اشتباهی برای این حالت زنجیر است. زیرا هیچ یک از اجزای زنجیر دچار کشیدگی نشده است. با ایجاد سایش بین غلتک‌ها و پین‌های پیوند، زنجیرها طولانی می‌شوند.

 این مسئله باعث ایجاد شیب یا بازی آزاد در زنجیر می‌شود که در برخی موارد منجر به “پرش” چرخ دنده نیز خواهد شد. همچنین این مشکل باعث ساییدگی و پارگی اضافی در حلقه‌های زنجیر و دندان‌های چرخ دنده عقب شما می‌شود.

کلام آخر

زنجیر دوچرخه از جمله مهم‌ترین اجزای این وسیله نقلیه به شمار می‌آید که همانند هر وسیله دیگری نیازمند نگهداری وتمیز کردن است. همیشه تمیز و مراقبت کردن از یک وسیله بهترین راه‌حل برای استفاده طولانی مدت از آن وسیله است. این موضوع در زنجیرهای دوچرخه نیز دیده می‌شود. در متن فوق سعی شده که به طور کامل در خصوص نحوه تمیز کردن و نگهداری زنجیر نکاتی مطرح شود. امیدواریم که مطالب فوق مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا