باتری دوچرخه برقی

همه چیز درباره شارژ باتری دوچرخه برقی

باتری برای دوچرخه برقی مثل هوا برای حیات ما اهمیت پیدا می‌کند. باتری را به صورت پنهان یا روی دوچرخه یا قاب و قفسه آن می‌توان نصب کرد. با این حال سلول‌های داخلی و سیستم مدیریت باتری یکسان است، فقط با کمی تفاوت بسته بندی می‌شوند. مسئله‌ای که شاید ذهن هر دوچرخه سواری را به خود جلب کند، عوامل و فاکتورهای موثر بر شارژ باتری دوچرخه برقی است که در این متن به طور کامل به این فاکتورها پرداختیم. ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

عوامل موثر بر شارژ باتری دوچرخه برقی

عوامل موثری وجود دارد که مصرف شارژ باتری دوچرخه برقی تاثیر می‌گذارد. در ادامه به معرفی و توضیح این عوامل خواهیم پرداخت.

 کارایی

عواملی وجود دارد که بر عملکرد و در نتیجه برد دوچرخه الکتریکی شما تأثیر می‌گذارد. این فاکتورها شامل زمین، الگوی سواری، فشار لاستیک، وزن کاربر و دما می‌شود. زمان نیز یک فاکتور مهم است، همه باتری‌ها با گذشت زمان خراب می‌شوند، چه در حال استفاده باشند و چه نباشند!

بدیهی است که اگر زمین تپه‌ای و شیب‌دار باشد، دوچرخه برقی از قدرت بیشتری استفاده خواهد کرد. همچنین سطحی که روی آن سوار می‌شوید در مصرف باتری و شارژ آن تفاوت ایجاد می‌کند. یک سطح صاف آسفالت شده تلاش کمتری نیاز دارد.

یک سطح نرم‌تر مانند ماسه یا شن تلاش بیشتری را می‌طلبد. پمپ نگه داشتن لاستیک‌ها نیز فاکتور مهم است که تفاوت زیادی در مصرف شارژ باتری دوچرخه برقی ایجاد می‌کند، زیرا لاستیک‌های نرم مقاومت غلتشی و کشش بیشتری دارند. لاستیک‌هایی که با فشار صحیح پمپ می‌شوند، باتری آن‌ها از مایل‌های بیشتری حمایت می‌کند.

به طور کلی اگر در جایی از دوچرخه خود استفاده می‌کنید که دوچرخه‌سواری کمی سخت است، احتمالاً باتری دوچرخه برقی شما بیشتر از شرایط عادی و آسان‌تر مصرف می‌شود.

دوچرخه‌های برقی باترو، از بهترین و باکیفیت‌ترین باتری‌های موجود در بازار استفاده می‌کنند و طول عمر آنها بسیار بالاست. برای اطلاعات بیشتر در مورد دوچرخه‌های برقی باترو کلیک کنید.

شارژ باتری دوچرخه برقی

همه انواع باتری‌های دوچرخه برقی به راحتی برای شارژ داخلی جدا می‌شوند. نحوه شارژ به همان روشی است که تلفن همراه یا لپ تاپ خود را شارژ می‌کنید. هر دوچرخه با یک شارژر عرضه می‌شود. یک باتری تخت در عرض 4 تا 6 ساعت به طور کامل شارژ می‌شود.

لازم نیست باتری دوچرخه برقی قبل از شارژ مجدد به طور کامل تخلیه شود. باتری لیتیومی «حافظه» ندارد، بنابراین می‌توان آن را در هر زمانی شارژ کرد. شارژ مجدد باتری پس از یک سواری کوتاه کاملاً قابل قبول و هوشمندانه است که باتری قبل از سواری بعدی کاملاً شارژ شود.

اطلاعات مهم در مورد شارژ باتری دوچرخه برقی

باتری‌های لیتیومی و هر نوع باتری قابل شارژی تمایل به خالی ماندن ندارند. از این رو توصیه می‌کنیم که پس از خالی شدن باتری در اسرع وقت مجدداً آن را شارژ کنید. همچنین بهتر است که بعد از هر سواری نسبت به شارژ باتری دوچرخه برقی خود اقدام کنید، به این ترتیب دوچرخه برقی شما همیشه برای گردش و سواری بعدی آماده است. همچنین برای شارژ باتری دوچرخه برقی خود نکات زیر را رعایت کنید:

 • در دمای کمتر از 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) باتری دوچرخه خود را شارژ نکنید.
 • قبل از شارژ باتری را خاموش کنید. (باتری را می توان روی دوچرخه یا خارج از آن شارژ کرد.)
 • همیشه مطمئن شوید که باتری و شارژر روی سطح غیر قابل اشتعال و خشک و دور از منابع گرما، رطوبت و مواد قابل اشتعال قرار دارند.
 • هنگام شارژ، باتری یا شارژر را نپوشانید.
 • فقط از شارژر ارائه شده برای دوچرخه برقی خود استفاده کنید.
 • اگر از دوچرخه برقی خود استفاده نمی‌کنید، باتری خود را حداقل یک بار در ماه شارژ کنید.
یکی از راه‌های افزایش عمر باتری، شارژ کردن استاندارد و اصولی آن است.

مراقبت از باتری

باتری دوچرخه برقی همراه با یک باتری از کارخانه به شما تحویل داده می‌شود. اولین باری که از باتری استفاده می کنید باید شارژ آن کامل باشد. برخی از کارخانه‌ها ممکن است که از شارژ باتری دوچرخه برقی را به حالت کامل برسانند و سپس آن را به مشتری تحویل دهند.

برای آشنایی کامل با نحوه صحیح مراقبت از باتری برقی می‌توانید مقاله “5 نکته مهم برای حفظ و نگهداری دوچرخه برقی” را بخوانید

اطلاعات ذخیره سازی مهم

باتری‌ها دوست ندارند در شرایط خیلی گرم یا خیلی سرد یا در رطوبت زیاد نگهداری شوند و قرار بگیرند. همچنین آن‌ها دوست ندارند در حالت تخلیه کامل رها شوند. اگر باتری‌های لیتیومی برای مدت طولانی خالی بمانند، ممکن است دیگر کارایی نداشته باشند. همچنین در مواقعی شارژ باتری دوچرخه برقی که مدت‌ها استفاده شده ناممکن می‌شود.

بهتر است که باتری خود را بین 15 درجه سانتیگراد (59 درجه فارنهایت) تا 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) در یک منطقه خشک نگهداری کنید.

اگر باتری دوچرخه برقی شما برای مدت طولانی استفاده نشود، ضروری است که آن را قبل از ذخیره سازی شارژ کنید و سپس باتری را یک بار در ماه شارژ کرده. از این طریق از خراب شدن آن جلوگیری می‌کنید.

لیست کارهای ممنوعه!

در متن بالا تمامی نکاتی که به طولانی شدن عمر و برد باتری کمک می‌کند را به طور کامل توضیح دادیم. این نکته را به خاطر داشته باشید که نحوه و درصد شارژ باتری دوچرخه برقی نکته مهمی است که در سلامت و عمر ان تاثیر می‌گذارد. با این حال در متن لیستی از کارهای ممنوعه را تهیه کرده‌ایم. این لیست به شرح زیر است:

 • از بین بردن باتری
 • سوراخ کردن یا خرد کردن باتری دوچرخه برقی
 • در مایع غوطه ور کردن
 • قرار گرفتن در معرض دمای بیش از 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت)
 • اتصالات باتری را اتصال کوتاه کردن
 • هنگام شارژ باتری دوچرخه برقی بدون مراقبت آن را رها کردن
 • خوابیدن نزدیک باتری که در حال شارژ شدن است

علاوه بر پرهیز از نکات بالا، باتری را از کودکان دور نگه دارید و از این طریق ایمنی آن‌ها را تضمین کنید.

مراقبت از شارژر

 • تنها باتری دوچرخه برقی نیست که اهمیت بالایی دارد. شارژر نیز قطعه مهمی است که در صورت خراب شدن، تهیه دوباره آن هزینه بردار و شاید حتی سخت باشد. از این رو بهتر است که نکات زیر را برای حفظ و جلوگیری از خراب شدن آن انجام دهید.
 • قبل از روشن کردن در برق، شارژر را به باتری وصل کنید.
 • قبل از اینکه شارژر را از باتری جدا کنید، آن را از پریز بکشید.
 • شارژر را به طور دائم متصل نگذارید.
شارژ باتری دوچرخه برقی بر محدوده استفاده از آن نیز تاثیر می‌گذارد.

گارانتی باتری

قبل از خرید دوچرخه برقی نیست به گارانتی آن نیز توجه داشته باشید. باتری دوچرخه برقی دارای 3 سال گارانتی استاندارد است. گارانتی حداقل 70 درصد ظرفیت را از تاریخ خرید پوشش می‌د‌هد.

کلام آخر

استفاده از باتری دوچرخه برقی منوط به سلامت باتری آن است. عوامل و فاکتورهای بسیاری وجود دارد که بر عمر باتری تاثیر می‌گذارند. یکی از مهم‌ترین این فاکتورهای نحوه صحیح شارژ باتری دوچرخه برقی است که در متن بالا به طور کامل به آن پرداخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا