دوچرخه برقی

هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی چقدر است؟

دوچرخه‌های برقی وسایل نقلیه جدیدی برای رفت و آمد درون شهری و برون شهری محسوب می شوند. امروزه افراد بیشتری دوچرخه‌های معمولی خود را به منظور خرید دوچرخه الکتریکی کنار می‌گذارند. این وسایل برای جابجایی در سطح شهر، ورزش و دوچرخه‌سواری کاربرد دارند. با این وجود سرمایه‌گذاری روی یک دوچرخه برقی جدید پرهزینه است. از این رو بسیاری از افراد این سوال برایشان مطرح است که هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی چقدر می‌شود؟

خوشبختانه برای اشخاصی که به دنبال پیدا کردن راه ارزان‌تری برای داشتن یک دوچرخه الکتریکی هستند، کیت‌های تبدیل وجود دارد. این کیت‌ها با تغییر دوچرخه‌های معمولی به برقی، تجربه استفاده از یک دوچرخه جدید را به شما هدیه می‌دهند. در مقاله پیش رو لوازمی که برای این منظور نیاز است و هزینه استفاده از این کیت‌ها شرح داده شده ‌است.

هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی و خرید کیت چقدر است؟

اکنون با نحوه تبدیل دوچرخه معمولی به برقی با استفاده از کیت تبدیل آشنا شدید. حال این سوال باقی می‌ماند که برای خرید چنین کیتی چقدر هزینه باید پرداخت کرد؟ 

به طور معمول یک کیت تبدیل دوچرخه برقی بین 8.500.000 تومان تا 40.000.000 تومان قیمت دارد. این مبلغ پولی است که برای یک کیت اولیه می‌پردازید، اگرچه گزینه‌های بسیار ارزان‌تری نیز یافت می‌شوند. توجه داشته باشید که کیت‌های تبدیل با کیفیت، بهتر است؛ زیرا ارزش پول شما را برمی‌گرداند.

قیمت کیت‌های تبدیل، به موتوری که در آن گنجانده شده‌است، بستگی دارد. همچنین قصد شما از استفاده دوچرخه، نیز بر محدوده قیمتی کیت موثر است. برخی از کیت‌ها ممکن است که دارای قابلیت تنظیم کنترل هنگام دوچرخه‌سواری در زمین‌های ناهموار باشند. در صورتی که کیت‌های دیگر روی سرعت تمرکز می‌کنند که برای عاشقان سرعت که قصد شکستن محدودیت‌ها را دارند، گزینه‌های ایده‌آلی هستند. بنابراین هنگام خرید جدا از قیمت کیت تبدیل، به نوع موتور و کاربرد موردنظر دوچرخه نیز توجه داشته باشید.

به طور کلی تمام دوچرخه‌های برقی در اصل دوچرخه‌های معمولی هستند که یک موتور و باتری به آن اضافه شده ‌است. همه اجزای دیگر از جمله قاب، لاستیک، چرخ، دستگیره، دنده، ترمز، پایه صندلی، زین و سایر موارد در این دو نوع دوچرخه با یکدیگر دقیقا یکسان هستند. تنها بخش منحصر به فرد دوچرخه برقی باتری و موتور آن است، بنابراین تنها کافی است که این قطعات را با چند ترفند به دوچرخه معمولی خود اضافه کنید.

با این حال بهتر است به جای برقی کردن دوچرخه، در صورتی که امکان و هزینه تهیه یک دوچرخه برقی را دارید، با کمی تحقیق و جستجو یک دوچرخه برقی خوب و باکیفیت را خریداری کنید. زیرا، در این صورت مطمئن هستید که تمام قطعات دوچرخه شما با یکدیگر هماهنگی لازم را دارند. همچنین دیگر دردسر کارهای فنی، هزینه نصب، هزینه مکانیک و …را نمی‌پردازید.

باترو، اولین تولیدکننده دوچرخه برقی با موتور میانی در ایران است که در این مسیر شما را به بهترین شکل راهنمایی می‌کند. برای خرید از باترو، اینجا را کلیک کنید.

هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی چقدر می‌شود؟

انتخاب باتری دوچرخه برقی

در حالی که اکثر کیت‌های کاهش‌دهنده هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی شامل قطعات الکتریکی هستند، اما باید یک باتری نیز برای دوچرخه جدید خود بخرید. کیت‌های خریداری شده شامل باتری نیستند، بنابراین شما باید برای تهیه آن اقدام کنید. (ممکن است بعضی کیت‌ها شامل باتری باشند.)

معیار اصلی برای انتخاب باتری دوچرخه برقی مناسب ظرفیت و ولتاژ آن است. ولتاژ باتری دوچرخه الکتریکی معمولا بیش از 12 ولت محدوده بین 12 تا 72 ولت دارد. به طور کلی هر چه ولتاژ بیشتر باشد، قدرت و سرعت دوچرخه نیز بیشتر می‌شود.

دوچرخه‌های ۱۲ ولت و ۲۴ ولت نسبتاً ضعیف هستند و برای سرعت‌های پایین در زمین‌های نسبتا صاف انتخاب مناسب‌تری به شمار می‌روند. همچنین باید ظرفیت مناسب باتری خود را نیز اندازه‌گیری کنید. ظرفیت باتری نیز با واحد وات ساعت یا آمپرساعت اندازه‌گیری می‌شود. ظرفیت اساساً محدوده باتری دوچرخه برقی را مشخص می‌سازد.

به طور معمول بیشتر باتری‌هایی با ظرفیت 10 آمپرساعت یافت می‌شود و با افزایش این میزان به 20 آمپرساعت زمان دوچرخه‌سواری بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.

سایر لوازم کیت کاهش‌دهنده هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی چیست؟

مراحل تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه الکتریکی

پس از خرید کیت تبدیل به منظور کاهش هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی به طیف وسیعی از اجزای مورد لزوم برای تبدیل نیاز دارید. این قطعات شامل یک موتور الکتریکی، دریچه گاز، دستگاه‌های سیم‌کشی، اهرم‌های قطع‌کننده موتور و یک LCD با کنترل از راه دور می‌شوند. برای تبدیل دوچرخه خود مراحل زیر را دنبال کنید:

  • با جدا کردن براکت‌های پایین، پدال‌ها و میل‌لنگ شروع کنید. زیرا در موتور جدید نیازی به این قطعات ندارید. ابتدا پدال‌ها را بردارید، چرا که با شل شدن میل‌لنگ خلاص شدن از شر پدال‌ها دشوارتر می‌شود؛
  • زنجیر را روی دوچرخه خود قرار دهید و آن را محکم کنید. معمولا برای انجام این کار فقط به پنج پیچ نیاز دارید که در کیت تبدیل گنجانده شده ‌است. پیچ‌ها را به محافظ زنجیر و سپس روی دوچرخه خود پیچ کنید؛
  • با کشیدن موتور روی براکت پایین به نصب آن روی دوچرخه ادامه دهید. قبل از اتصال هر وسیله دیگری موقعیت موتور را تست کنید. این ارزیابی برای این است که مطمئن شوید که تناسب موتور درست است. سپس حلقه قفل و صفحه نصب را برای محکم کردن آن روی دوچرخه مورد استفاده قرار دهید؛
  • مرحله بعدی اتصال سنسور است. سنسور سرعت را بردارید و آن را روی پایه زنجیری محکم کنید. همچنین مطمئن شوید که آهنربا روی هر پره چرخ عقب محکم شده ‌است؛
  • باتری را روی دوچرخه خود نصب کنید. باتری روی یک صفحه ثابت روی لوله پایین قاب دوچرخه قرار می‌گیرد. سپس باتری را با استفاده از کلیدی که در داخل کیت تبدیل وجود دارد، روی بدنه قفل سازید؛
  • آخرین کاری که باید انجام دهید، این است که سیستم را آزمایش کنید. همچنین اطمینان یابید که نمایشگر به درستی فعالیت دارد. هنگامی که از نحوه صحیح راه‌اندازی و اجرای عملیات مطمئن شدید، محکم پیچ شدن تمام بیت‌های ایمن شده را مورد ارزیابی قرار دهید.
مراحل نصب کیت کاهنده هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی چیست؟

آیا کیت‌های تبدیل دوچرخه برقی ارزش خرید دارند؟

کیت‌های تبدیل دوچرخه الکتریکی قطعاتی ارزان نیستند. اما ممکن است که آن‌ها هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی را در مقایسه با خرید یک دوچرخه برقی کوهستان یا جاده‌ای با کیفیت خوب کاهش دهند. توجه داشته باشید که به غیر از هزینه خرید کیت هزینه‌های اضافی دیگری نیز به شما تحمیل می‌شود.

برای مثال اگر تصمیم دارید که دوچرخه خود را برای تبدیل به مکانیک بسپارید، در حدود 5.000.000 تومان برای شما هزینه دارد. این هزینه یک نرخ معمولی است که توسط تکنیسین‌ها تعیین می‌شود.

همچنین به یاد داشته باشید که کیت‌های تبدیل با باتری همراه نیستند. بنابراین هزینه خرید باتری را نیز باید به مبلغ بودجه خود لحاظ کنید. در پایان ممکن است که در حدود 20.000.000 تومان خرج کرده باشید که این مبلغ تقریبا معادل قیمت خرید یک دوچرخه برقی ارزان است.

این سوال که آیا کیت‌های تبدیل ارزش خرید دارند یا خیر، در نهایت به نیازها و شرایط خریدار بستگی دارد.

برخی از خطرات کیت‌های تبدیل دوچرخه برقی چیست؟

هنگامی که دوچرخه معمولی خود را به دوچرخه برقی ارتقا می‌دهید، ممکن است که برخی مشکلات با کیت تبدیل پیش بیاید. این موارد شامل توزیع وزن و افزایش میانگین سرعت است.

به یاد داشته باشید که دوچرخه معمولی که شما تبدیل کرده‌اید، برای تحمل وزن اضافی طراحی نشده‌ است. همچنین این دوچرخه‌ها برای سرعت بالا کارایی ندارند.

در ضمن دوچرخه‌سواری با دوچرخه جدید بدست آمده قبل از اینکه به آن عادت کنید، پیچیده‌تر و به نوعی خطرناک است. همچنین این فرآیند تبدیل فشار بیشتری را بر اجزای شکننده دوچرخه مانند چنگال، بدنه، ترمزها و چرخ‌های دوچرخه وارد می‌سازد. در نهایت عملکرد باتری در دراز مدت ممکن است که تحت تاثیر قرار گیرد، به خصوص اگر باتری به درستی روی قابل قفل نشده باشد.

یک اتفاق رایج در هنگام نصب کیت به منظور کم کردن هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی این است که باتری بیش از حد در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد. در این شرایط باتری حتی احتمال دارد که برای دوچرخه‌سوار ناامن شود. در بدترین حالت حتی ممکن است که دریابید، برای تعمیر و نگهداری دوچرخه باید هزینه بیشتری صرف کنید. به همین دلیل است که باید همیشه دوچرخه خود را نزد یک تکنسین با تجربه ببرید.

برخی از خطرات نصب کیت کاهش‌دهنده هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی

چه کسی باید کیت تبدیل بخرد؟

برای دوچرخه‌سوارانی که به دوچرخه خود وابستگی عاطفی دارند، خرید یک کیت تبدیل به جای خرید یک دوچرخه برقی جدید بهترین گزینه است. کیت تبدیل به منزله هوای تازه برای دوچرخه شما است. این قطعات همچنین زمانی که بودجه محدودی دارید و قادر به خرید دوچرخه الکتریکی نیستید، یک جایگزین عالی به شما ارائه می‌دهد.

کلام آخر

اگر احساس می‌کنید که خرید یک دوچرخه برقی جدید فشار مالی زیادی را برای شما به همراه دارد، پس خرید یک کیت تبدیل را نیز مدنظر داشته باشید. با خرید این قطعه هزینه تبدیل دوچرخه معمولی به دوچرخه برقی کاهش می‌یابد. با استفاده از این کیت‌ها همچنان از تجربه دوچرخه‌سواری الکتریکی لذت می‌برید.

در این مقاله توضیح داده شده‌ است که چگونه دوچرخه معمولی را به برقی تبدیل سازید. همچنین در مورد هزینه خرید کیت‌های تبدیل نیز صحبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا