دوچرخه برقی

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ثابت یکی از بهترین دستگاه‌های هوازی به منظور رسیدن به تناسب اندام است. این دستگاه ورزشی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها نیز قابلیت‌های خاص خود را دارند. شما باید با توجه به نیاز خود و شناخت ویژگی‌های آن‌ها بهترین گزینه را برگزینید.

این وسیله ورزشی علاوه بر افزایش توان بدنی افراد و کمک به کاهش وزن آن‌ها لحظاتی شاد و فرح‌بخش را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. در مقاله پیشرو برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دوچرخه‌های ثابت شرح داده شده‌است. آشنایی با این مزایا و شناخت انواع این دستگاه‌های ورزشی به شما در انتخاب محصولی مناسب یاری می‌دهد.

دوچرخه ثابت چیست؟

امروزه به دلیل مشغله زیاد و همچنین بحران پاندمی کرونا بسیاری از افراد تمایل ورزش کردن در باشگاه ندارد و ترجیح می‌دهند که دوچرخه سواری راحت در منزل داشته باشند. یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌های ورزشی هوازی به خصوص برای افراد ساکن در آپارتمان دوچرخه ثابت است. این دستگاه برای همه سنین مناسب است و تأثیر شگفت‌انگیزی در سوزاندن کالری در بدن دارد.

به‌طورکلی رکاب زدن چه با دوچرخه‌های معمولی و چه با دوچرخه‌های ثابت راهی موثر برای سوزاندن کالری و چربی، تقویت قلب، دستگاه تنفسی و ماهیچه‌های بدن به ویژه پاها محسوب می‌شود. از طرفی این دستگاه با فراهم کردن شرایط تمرینات هوازی فشار کمتری را نسبت به برخی از تجهیزات دیگر به مفاصل بدن وارد می‌کند.

این دستگاه ورزشی فضای کمی را به خود اختصاص می‌دهد، همچنین در حین کار با این وسیله سروصدای کمی ایجاد می‌شود. این وسیله کاربردی با توجه به تمامی ویژگی‌های مطرح شده برای مکان‌های کوچک و آپارتمانی انتخاب بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

در حین خرید به این نکته توجه داشته باشید که دوچرخه با گارانتی اصالت و مرغوبیت کالا خریداری کنید که استانداردهای لازم را رعایت کرده باشد.

دوچرخه ثابت تاثیر زیادی بر رسیدن به اندام ایده‌آل شما دارد.

انواع مدل‌های ارائه شده دوچرخه‌های ثابت

این وسیله ورزشی در انواع گوناگون تولید شده‌است و هر کدام از آنها کاربرد جداگانه‌ای دارند. در ادامه هر یک از این انواع مختلف از دوچرخه‌های ثابت معرفی شده‌است.

دوچرخه‌های ثابت نشسته

دوچرخه ثابت نشسته برای افرادی که با بیماری‌هایی مانند MS و ضعف حرکتی درگیر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این وسیله برای اشخاصی که کمردرد و زانو درد دارند و حرکت کردن برای آن‌ها دشوار است، انتخاب مناسبی است.

نوع نشسته این دستگاه ورزشی بیشتر از دو نوع دیگر آن موجب تقویت عضلات بدن می‌شود. استفاده مداوم و اصولی از این وسیله کاربردی به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می‌کند.   

دوچرخه‌های ثابت ایستاده

این نوع دوچرخه با قابلیت تنظیم زین به تقویت ماهیچه‌های پا و کمر کمک می‌کند. این دستگاه ورزشی شرایطی مشابه دوچرخه‌سواری را در منزل برای شما فراهم می‌سازد. استفاده از این وسیله حرکتی منجر به لاغری، تقویت عضلات و کاهش وزن افراد می‌شود.

دوچرخه‌های ثابت اسپینینگ

حرفه‌ای‌ترین نوع دوچرخه‌های ثابت ساخته شده نوع اسپینینگ آن است. این دوچرخه ثابت از لحاظ ظاهری و عملکرد بسیار مشابه دوچرخه‌های کورسی است. برای افرادی که دوچرخه‌سواری در شرایط کاملا نزدیک به واقعیت را دوست دارند، دوچرخه‌های ثابت اسپینینگ انتخاب مناسبی به شمار می‌آید.

در مدل اسپینینگ امکان رکاب زدن به صورت نیم‌خیز فراهم است که در مدت کوتاهی اثرات این حرکت را روی عضلات خود مشاهده خواهید کرد.

انواع مختلف دوچرخه ثابت

مزایای ورزش کردن با دوچرخه‌های ثابت چیست؟

دوچرخه‌های ثابت ورزشی عالی برای عضله‌سازی و تقویت پاها و ران‌ها در هنگام کاهش وزن هستند. اما آیا می‌دانید که ورزش با این دستگاه‌های ورزشی فواید بسیاری بر بدن و سلامت انسان‌ها دارد؟

این تمرینات بدنی از طریق ترشح هورمون‌های خاصی باعث ایجاد حس شادی و نشاط در افراد می‌شود. همچنین این وسیله در افزایش اعتمادبه‌نفس و کاهش استرس و اضطراب در افراد موثر است. در ادامه مزایای ورزش کردن با دوچرخه‌های ثابت برای سلامتی ذکر شده‌است. 

دورچرخه‌های ثابت برای قلب مفید هستند

قلب یک ماهیچه است و مانند هر ماهیچه دیگری برای تقویت خود نیاز به تمرین منظم دارد. قلبی سالم و قوی تعداد ضربان کمتری را در حالت استراحت و هنگام ورزش ایجاد می‌کند. بنابراین تقویت ماهیچه‌های قلب باعث می‌شود که قلب تپش و استرس کمتری داشته باشد. همچنین در این حالت از آنجایی‌که در هر انقباض عضلات قلب حجم بیشتری خون خارج می‌شود، میزان فشار خون نیز پایین می‌آید.

این اثرات مفید ورزش با دوچرخه‌ به کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی کمک می‌کند. افرادی که به طور منظم فعالیت بدنی انجام می‌دهند، کمتر دچار سکته یا بیماری‌های دیگر می‌شوند.

بهتر است که حداقل 2 الی 3 بار در هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه در هر جلسه ورزش کنید. مزایای سلامتی مطرح شده تنها پس از چند هفته کار با این دستگاه ورزشی ظاهر می‌شود. دوچرخه‌های ثابت به عنوان یک تمرین استقامتی عالی برای تقویت قلب بسیار ایده‌آل هستند.

دوچرخه‌های ورزشی ظرفیت تنفسی ریهها را افزایش میدهند

استفاده مداوم از دوچرخه ثابت باعث افزایش عملکرد ماهیچه‌ها می‌شود. درنتیجه ماهیچه‌های قوی در حین تمرین به اکسیژن کمتری نیاز دارند و دی‌اکسید‌کربن کمتری تولید می‌کنند. وقتی ظرفیت تنفسی افزایش می‌یابد، در هنگام استراحت مشابه زمان ورزش از نفس نمی‌افتید.

همچنین تمرین منظم با این وسیله ورزشی ظرفیت تنفسی شما را بهبود می‌دهد، زیرا در حین ورزش یاد می‌گیرید که چطور تعداد تکرار و شدت نفس کشیدن خود را در طول تمرین بهتر مدیریت کنید.

برای مثال افرادی با مشکلات ریوی، آسم یا COPD علائم بیماری خود را از طریق فعالیت بدنی بهبود می‌دهند. در این گونه مواقع پیش از انجام هرگونه تمرینات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

تاثیر دوچرخه ثابت بر افزایش ظرفیت تنفسی ریه‌ها

دوچرخه‌های ثابت عضلات پا را تقویت می‌کند

تمرین کردن با دوچرخه‌های ثابت برای افزایش استقامت پاها، ران‌ها و باسن موثر است. همچنین این ورزش ماهیچه‌های بازوها، شکم و پشت شما را تقویت می‌کند.

تمرین با دوچرخه‌های ثابت با سرعت پایین برای گرم کردن و بهبود استقامت بدن موثر است. در حین فعالیت با این وسیله ورزشی عضلات بخش‌های پایینی بدن شامل عضله همسترینگ، عضله چهارسر و ساق پا به صورت دائمی روی دوچرخه کار می‌کنند. ماهیچه‌های شکمی و پشت نیز به حفظ حالت بدن کمک می‌کنند.

اما در حین تمرین با این دستگاه ورزشی  ماهیچه‌های دست کمتر از عضلات پایین تنه فعالیت دارند. عضلات دوسر بازو و سه‌سر بازو به شما این امکان را می‌‌دهند که فرمان دوچرخه را نگه‌دارید. ماهیچه‌های دست زمانی بیشتر کار می‌کنند که به واسطه فعالیت شدیدتر بخواهید که فرمان را محکم‌تر در دست بگیرید.

هنگامی که به صورت نیم‌خیز رکاب می‌زنید، ماهیچه‌های دست ( دوسر و سه‌سر) و عضلات پایین تنه ( ران، چهارسر و باسن) فعالیت بیشتری می‌کنند.

دوچرخههای ثابت در کاهش وزن موثر هستند

ورزش کردن با دوچرخه‌های ثابت به کالری‌سوزی بیشتر در بدن و کاهش وزن کمک می‌کند. پدال زدن با شدت بالا و برای طولانی مدت هر چند کار دشواری است، موجب از بین رفتن چربی و کالری‌ بیشتری در بدن می‌شود.

این بستگی به شما دارد که نوع و شدت تمرینات خود را انتخاب کنید. آیا یک تمرین هوازی طولانی مدت با شدت کم یا متوسط را برای 2 الی 3 بار در هفته انجام می‌دهید یا یک بار در هفته تمرینی با شدت بالا را برمی‌گزینید.

به‌طورکلی برای کاهش وزنی معادل یک کیلوگرم باید 3 بار در هفته به مدت یک ساعت روی دوچرخه‌های ثابت رکاب بزنید.

دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر کاهش وزن

دوچرخه‌های ثابت خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهند

ورزش‌های استقامتی مانند تمرین با دوچرخه ثابت فواید بسیاری برای بیماران دیابتی دارد. در حین تمرین ماهیچه‌ها گلوکز را به عنوان سوخت استفاده می‌کنند، درنتیجه سطح قند خون بدن کاهش می‌یابد.

مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد که فعالیت‌های بدنی باعث کاهش سطح گلوکز و تنظیم سطح انسولین در خون می‌شود. انسولین هورمونی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و تنظیم میزان گلوکز خون را برعهده دارد. این هورمون همچنین قند خون را پس از مصرف مواد غذایی کاهش می‌دهد. در بیماران دیابتی این هورمون به درستی وظیفه خود را ایفا نمی‌کند و درنتیجه قند خون بالا می‌رود.

تمرینات ورزشی باعث می‌شود که اثر انسولین طولانی‌تر باشد و سطح گلوکز خون کاهش یابد. انجام فعالیت‌های بدنی با استفاده از دوچرخه‌های ثابت در تنظیم قند خون موثر است.

تمرین با دوچرخه‌های ثابت باعث ایجاد حس خوب در فرد می‌شود

هنگام تمرین با دوچرخه‌های ثابت هورمون‌های مختلفی مانند آندروفین و سروتونین ترشح می‌شود. هر کدام از این هورمون‌ها حس و حال خوبی را به شما هدیه می‌دهند. این هورمون‌های معروف به هورمون شادی به افزایش روحیه و کاهش استرس و اضطراب فرد کمک می‌کنند.

با ورزش کردن حس شادی و نشاط در فرد متبلور می‌شود و این عمل به زودی اثرات ضد استرس و ضد افسردگی خود را روی فرد نشان می‌دهد.

توصیه می‌شود که برای داشتن حس خوشحالی و رضایت روزانه حداقل 1 الی 2 ساعت روی دوچرخه رکاب بزنید. تمرین با استفاده از این دستگاه ورزشی باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می‌شود.

دوچرخه ثابت ایستاده

ورزش سبک با دوچرخه‌های ثابت برای مفاصل مفید است

ورزش کردن با دوچرخه‌های ثابت تمرینی سبک برای توان‌بخشی مفاصل به شمار می‌رود. این تمرینات به ویژه پس از پیچ‌خوردگی زانو یا مچ پا مفید هستند.

دوچرخه سواری در منزل یک ورزش بدون فشار است که مفاصل را به آرامی و بدون وارد کردن ضربه به آن‌ها به حرکت درمی‌آورد. اما پیش از انجام این تمرینات حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دوچرخه‌های ثابت سطح چربی خون را کاهش می‌دهند

سطح مناسبی از چربی خون یا کلسترول برای بدن به خودی خود بد نیست. اما افزایش بیش از حد میزان کلسترول خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را بیشتر می‌کند. همچنین کلسترول دو نوع دارد که چربی خون خوب از نوع بد آن متمایز است.

ورزش کردن باعث افزایش سطح کلسترول خوب و کاهش میزان چربی خون بد می‌شود. براساس مطالعات صورت گرفته تمرین و فعالیت‌های بدنی مداوم به بهبود وضعیت جسمی افرادی که چربی خون دارند، کمک می‌کند. پدال زدن روی دوچرخه ثابت سطح چربی خون را پایین می‌آورد.

دوچرخه‌های ثابت برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون موثر هستند

ورزش کردن با دوچرخه‌‌های ثابت جزو تمرینات سبکی به شمار می‌روند که هر فردی با هر سنی توانایی انجام آن را در خانه دارد. بسیار مهم است که افراد پس از 65 سالگی نیز خود را فعال نگهدارند و به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهند.

برطبق مطالعات انجام شده درصورتی‌که تمرینات ورزشی به صورت منظم انجام شود، ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را به تعویق می‌اندازند. همچنین این دستگاه‌های ورزشی احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را در افراد کاهش می‌دهند. به‌طورکلی انجام حرکات بدنی مختلف برخی نواحی مغز را تحریک می‌کند و آن بخش‌ها را فعال نگه‌می‌دارد.

برای ورزش کردن هیچ وقت دیر نیست و فعالیت‌های بدنی همواره فواید بسیاری برای بدن دارند. این حرکات راهی موثر برای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از کهولت سن محسوب می‌شوند.

افزایش حس و حال خوب با استفاده از دوچرخه ثابت

دوچرخه‌های ثابت برای حفظ سلامتی و افزایش طول عمر مفید هستند

ورزش با استفاده از دوچرخه ثابت امید به زندگی را در افراد افزایش می‌دهد. این تمرینات ورزشی خطر بروز بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد و علائم آن‌ها را به تعویق می‌اندازد. همچنین تمرینات بدنی انجام شده با این دستگاه ورزشی سیستم ایمنی بدن را به خصوص در افراد مسن تقویت می‌کند.

مطالعات صورت گرفته روی 400 هزار نفر نشان داده است که 15 دقیقه فعالیت روزانه در افراد بالای 12 سال میزان امید به زندگی را در آن ها به اندازه 3 سال افزایش داده‌است.

در واقع تمرین با دوچرخه‌های ورزشی ثابت مزایای بسیاری روی بدن، سلامت و روحیه عمومی افراد دارد. حرکات ورزشی کمک می‌کند که حال خوبی داشته باشید و تاثیرات شگفت انگیز آن علاوه بر جسم بر حالات روانی افراد نیز  موثر است.

دوچرخه‌های ثابت از دوچرخه‌های معمولی ایمن‌تر هستند

رکاب زدن با دوچرخه معمولی یا دوچرخه برقی در جاده ورزشی عالی است، اما در هنگام انجام این ورزش چالش‌های خاصی مانند تصادف، سطوح جاده‌ای ناهموار و دید کم را پیشروی افراد قرار می‌دهد.

همچنین شرایط نامساعد آب و هوایی مانند گرما و سرمای بیش از حد ممکن است که شما را از دوچرخه سواری در بیرون از منزل منصرف کند.

با استفاده از دوچرخه‌های ثابت دیگر نگرانی بابت ترافیک، مشکلات جاده‌ای و شرایط نامساعد جوی وجود ندارد. همچنین هر زمان که تمایل داشته باشید، به سهولت امکان انجام تمرینات ورزشی در خانه میسر است.

دوچرخه ثابت ایمن‌تر از دوچرخه‌های معمولی

کلام آخر

ورزش با دوچرخه ثابت یکی از روش‌های عالی برای رسیدن به وزنی ایده‌آل و تقویت قوای بدنی است. فعالیت بدنی کم خطر ابتلا به بسیاری بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و استفاده از این دستگاه ورزشی به راحتی این مشکلات را حل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا