دوچرخه برقی

نگهداری و استفاده از دوچرخه برقی در زمستان

زمستان به سرعت در حال نزدیک شدن است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در زمستان چگونه از دوچرخه برقی خود استفاده یا نگهداری کنم؟ ممکن است تمایل به ادامه تمرینات خود در زمستان یا عدم استفاده از آن در این مدت سه ماهه داشته باشید، ولی چگونه چنین چیزی امکان پذیر می‌شود؟

در این متن قصد داریم به طور کامل به بررسی ترفندها و راه‌حل‌های ساده برای نگهداری دوچرخه برقی بپردازیم. همچنین تجهیزات لازم برای سواری دوچرخه برقی در زمستان را به طور کامل معرفی خواهیم کرد. از این رو منت بر چشمان ما نهید و تا انتهای متن ما را همراهی کنید.

ذخیره و نگهداری دوچرخه برقی در زمستان

ذخیره سازی دوچرخه‌های الکترونیکی در طول زمستان به این معنی است که شما قصد دارید آن را برای مدت طولانی نگهدارید، نه فقط 4 تا 5 روز! مثل همیشه زمستان با باران یا برف طولانی مدت و درجه حرارت بسیار پایین همراه است. هنگام در نظر گرفتن ذخیره سازی دوچرخه برقی در زمستان همه این عوامل باید در نظر گرفته شوند. در ادامه برخی از بهترین شیوه‌ها برای ذخیره و نگهداری دوچرخه‌های‌ برقی در زمستان را شرح داده‌ایم.

قبل از ذخیره سازی دوچرخه برقی خود را تمیز کنید

دوچرخه شما درست مانند ماشین‌تان نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و باید مرتباً تمیز شود. شما باید تمام آلودگی‌های قاب دوچرخه برقی خود را تمیز کرده و سپس آن را با یک پارچه خشک پاک کنید. اطمینان حاصل کرده که اتصالات باتری تمیز و خشک هستند. از این طریق از خوردگی آن جلوگیری می‌شود. پس از آن زنجیر را برای محافظت چرب کنید. سپس پدال را بچرخانید. با این کار زنجیر می چرخد و به موجب آن روغن به طور یکنواخت به تمام زنجیر می رسد.

چگونه دوچرخه برقی خود را ذخیره کنیم؟

وسایل برقی و اجزای دوچرخه‌های الکترونیکی به دما شدیداً حساس هستند. در حالت ایده‌آل دوچرخه برقی در زمستان باید در یک مکان خشک و خنک دور از رطوبت بالا ذخیره شود. برای این کار از گاراژ سر بسته، سوله در فضای باز یا پارکینگ استفاده کنید.

دمای ایده‌آل برای نگهداری دوچرخه برقی بین دمای انجماد تا دمای اتاق است. البته برخی از دوچرخه‌های برقی را در -22 درجه سانتیگراد نیز می‌توان ذخیره کرد. با این حال چنین دمایی در مدت زمان طولانی برای اجزای دوچرخه برقی مضر است.

ذخیره سازی باتری دوچرخه برقی در زمستان

بهترین راه برای ذخیره لوازم جانبی دوچرخه برقی مانند باتری این است که آن‌ها را از دوچرخه خود جدا کنید. باتری‌ها قلب تپنده دوچرخه‌های برقی هستند و مانند قلب انسان، حساس‌ترین عضو آن به شمار می آیند. با گذشت زمان، همه باتری‌های دوچرخه برقی ظرفیت خود را از دست می‌دهند. یعنی مقدار شارژ مورد نیازشان پس از مدت زمانی به طور کل  خالی می‌شود. مراقبت مناسب از باتری از ظرفیت شارژ آن محافظت می‌کند. همچنین نحوه شارژ و مراقبت استاندارد و صحیح از باتری دوچرخه برقی طول عمر آن را به حداکثر می‌رساند.

باتری‌ها باید در جای خشک و خنک که یخ نمی زنند، نگهداری شوند. یک سطح چوبی در گاراژ یا پارکینگ با دمای متعادل برای نگهداری باتری توصیه می‌شود. با این حال اگر در جایی بسیار سرد زندگی می‌کنید، باتری خود را به داخل خانه ببرید و آن را در جایی امن قرار دهید.

بهتر است باتری‌ها در نزدیکی دمای اتاق در 50-77 درجه سانتیگراد ذخیره شوند. این نکته را به خاطر داشته باشید که باتری‌های لیتیوم یونی را هرگز در حالی که میزان شارژ آن‌ها به طور کامل تخلیه شده است، نباید ذخیره کرد، زیرا پس از ذخیره سازی قابلیت شارژ دوباره ندارد. باتری شما باید در حالت کاملاً شارژ ذخیره شود. میزان شارژ باتری دوچرخه برقی را به صورت ماهانه بررسی کنید و مطمئن شوید که درصد آن کمتر از 75 نرسد. با این کار به افزایش عمر باتری خود کمک می‌کنید.

همچنین باتری‌ها نباید روی شارژر خود ذخیره شوند یا به دوچرخه برقی شما متصل باشند؛ بنابراین هنگامی که باتری خود را برای نگهداری در زمستان قرار می‌دهید، مطمئن شوید که کاملاً شارژ شده ، شارژر خاموش است و جایی خنک، اما سرد و خشک قرار نگرفته .

پس از ذخیره سازی زمستانی

پس از ذخیره کردن دوچرخه برقی در زمستان مهم است که آن را برای فصل جدید دوچرخه سواری آماده کنید. بهترین و راحت‌ترین راه مراجعه به فروشگاه و تنظیم مجدد آن در نمایندگی است. در نمایندگی‌ها از محکم بودن و کارکرد صحیح خطوط ترمز و دنده اطمینان حاصل می‌شود. آن‌ها لنت ترمز، روغن زنجیر، تعویض دنده و سایر موارد را بررسی می‌کنند که هنگام استفاده دوباره از آن و دوچرخه سواری، یک دوچرخه ایمن و بی نقص داشته باشید.

پس از تنظیم، دوچرخه خود را برای یک تست کوتاه بیرون بیاورید که مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می‌کند. ترمزها و دنده‌ها را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که همه چیز آنطور که دوست دارید پیش رفته است. در صورت بروز مشکل، تنها به نمایندگی دوچرخه سواری بازگردید و مشکلات آن را رفع کنید.

فقط در شرایط آب و هوایی ایمن سوار شوید

تنها در شرایطی از دوچرخه برقی استفاده کنید که شرایط آب و هوایی ایمن و مطلوب است. یعنی شرایط جوی به گونه ای باشد که از کنترل خود بر دوچرخه اطمینان داشته باشید. ایمنی در سواری اهمیت بالایی دارد که در سلامت شما و دوچرخه تاثیر می گذارد.

اهمیت ترمز در سواری زمستانی

هرچه یک دوچرخه سنگین‌تر و سریع‌تر حرکت کند، مدت زمان بیشتری برای ترمز نیاز دارد.این قانون فیزیک است که چنین چیزی را به اثبات می‌رساند. دوچرخه‌های برقی معمولاً سنگین‌تر و سریع‌تر از دوچرخه‌های معمولی هستند؛ بنابراین طبیعی است که توقف آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. پس در دوچرخه برقی باید زودتر ترمز گرفت. نیاز به زود ترمز کشیدن دوچرخه برقی در زمستان بیشتر حس می‌شود؛ چرا که لغزندگی زمین در این فصل بیشتر است. 

هنگامی که آب در جاده وجود دارد، اصطکاک لاستیک با زمین به شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین فاصله و زمان توقف شما افزایش می‌یابد. از این رو در باران یا هر زمان که آب در جاده وجود دارد، باید زودتر ترمز کنید.

مراقب دما باشید

دوچرخه برقی در زمستان حتی در دماهای کمتر از صفر درجه سانتی گراد نیز امکان پذیر است، اما این ایده‌آل یک دوچرخه برقی نیست. وسایل الکترونیکی حساس هستند و حتی اگر در این درجه حرارت کار کنند، شما نباید از آن در چنین شرایط آب و هوایی استفاده کنید.

در زیر دمای مناسب دوچرخه‌های برقی اجزا الکترونیک به خوبی کار نمی‌کنند. حتی باتری سریع‌تر شارژ خود را از دست می‌دهد. در نتیجه مسافت پیموده شده کاهش پیدا می‌کند.در صورتی که دوچرخه برقی خیلی سرد شود، سلول‌های باتری آن از بین می‌روند. در این حالت تا زمانی که به خانه برسید، بدون باتری هستید. حتی ممکن است نیاز به تعویض و خرید باتری جدید داشته باشید.

این جمله و قانون خوب را برای همیشه به خاطر بسپارید : اگر هوا برای شما خیلی سرد است، به احتمال زیاد برای باتری دوچرخه برقی‌تان بسیار سردتر خواهد بود!

پوشش شما فاکتوری مهم در دوچرخه سواری در زمستان

برای سواری با دوچرخه برقی در زمستان احتیاج به یک پوشش استاندارد دارید. پوشش مناسب شما برای این کار لباس‌های سنگین و محدود کننده نیست. بلکه شما باید از لباس‌های سبک، ولی گرم برای سواری در زمستان استفاده کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که پوشیدن چند دست لباس نازک گزینه‌ای ایده‌آل تر برای دوچرخه سواران محسوب می‌شود. البته در لایه آخر از لباس‌هایی با رنگ روشن و ترجیحاً نئونی استفاده کنید. این لباس‌ها به دیده شدن شما در جاده در شرایط بد آب و هوایی کمک خواهد کرد.

با استفاده از چراغ‌های جلو دید را بهبود بخشید

روزهای زمستان بسیار کوتاه‌تر هستند و با توجه به اینکه به احتمال قوی به سواری در تاریکی علاقه ندارید، بهتر است از چراغ‌های جلو و عقب استفاده کنید. با این کار ایمنی سواری خود را به طور قابل توجهی افزایش داده‌اید.

چراغ‌های چشمک زن هم به دیده شدن شما توسط سایر راننده‌های جاده کمک می‌کنند و هم دید شما را بهتر خواهند کرد. از این رو برای ایمنی سواری با دوچرخه برقی در زمستان نصب چراغ در جلو و عقب دوچرخه را فراموش نکنید.

با بازتابنده‌ها بهتر دیده شوید

بازتابنده ها برای منعکس کردن چراغ‌های دیگر وسایل نقلیه وجود دارند که به آن‌ها حضور شما را اطلاع می دهند. بازتابنده‌ها جایگزین چراغ‌ها نیستند، اما آن ها یک ابزار عالی برای جلب توجه دیگران به شمار می آیند . این چراغ ها در بین پره‌های چرخ شما قرار می‌گیرند.

بازتاب کننده‌ها الزاماً فقط روی دوچرخه شما قرار نخواهند گرفت. برای جلب توجه بیشتر می‌توانید از لباس‌های فلورسنت و منعکس کننده – از جوراب گرفته تا کلاه و برچسب‌های بازتابنده_ استفاده کنید. همه موارد ذکر شده ایمنی شما را تضمین می‌کنند و موجب دیده شدن بهتر شما توسط دیگران می‌شوند.

کلاه ایمنی بپوشید

کلاه ایمنی از جمله الزاماتی است که در هر شرایطی باید از آن استفاده کرد. البته این الزام در هوای سرد و زمستانی بسیار بیشتر و جدی‌تر می‌شود. هیچ‌گاه با فکر این که اتفاقات ناگوار برای دیگران است نه شما، سلامتی خود را به خطر نیندازید. شما همیشه چشم انتظارانی در خانه دارید.

پدهای زانو و آرنج

از دیگر مواردی که هر دوچرخه سوار برای حفظ ایمنی خود باید رعایت کند، استفاده از پدهای زانو و آرنج هستند. استخوان‌های زانو و آرنج از مهم‌ترین استخوان و بافت‌های بدن بوده که در صورت آسیب و برداشتن جراحت دوران نقاهت سخت و طولانی دارند.

از این رو مصرف و استفاده از پدهای زانو و آرنج توصیه می‌شود. البته این پدها نیز به تبعیت از کلاه ایمنی در سواری‌های زمستانی بیشتر توصیه شده‌اند. سواری با دوچرخه برقی در زمستان به شرط رعایت نکات ایمنی است که لذت بخش می‌شود.

لاستیک‌های خود را بررسی کنید

در شرایط نامساعد، دوچرخه برقی شما باید در بهترین حالت ممکن باشد. لاستیک‌های دوچرخه برقی عامل اتصال آن با زمین هستند، بنابراین آن‌ها باید در بهترین حالت ممکن باشند. آج روی لاستیک‌های دوچرخه اهمیت بالایی دارد. از این رو این نکته را به خاطر داشته باشید که باید لاستیک‌های خود را به طور دوره‌ای در طول سال و به ویژه در زمستان بررسی کنید.

با Fenders از خود و دوچرخه خود محافظت کنید

فندرها تجهیزات کاربردی در دوچرخه برقی هستند که روی لاستیک‌ها قرار می گیرند. اگر دوچرخه شما فندر ندارد، آن‌ها را برای سواری زمستان تهیه کنید. فندرها از شما، لباس‌ها، دوچرخه و باتری دوچرخه برقی در برابر آلودگی محافظت می‌کنند. آن‌ها علاوه بر محافظت از موارد گفته شده، سواری را برای شما راحت‌تر خواهند کرد.

دوچرخه خود را تمیز نگه دارید

بعد از هر بار دوچرخه سواری در زمستان یا در هوای بارانی لازم است که آن را تمیز کنید. به احتمال قوی دوچرخه برقی بعد از یک سواری در روز بارانی یا برفی خیس و آلوده می شود. از این رو با تمیز و خشک کردن آن طول عمر آن را افزایش می‌دهید. همچنین از زنگ زدگی و خوردگی در آن جلوگیری می‌کنید.

هنگام انجام این کار مطمئن شوید که محل اتصال باتری به دوچرخه را خشک کرده و هیچ رطوبتی روی آن وجود ندارد. نگهداری و مراقبت صحیح از دوچرخه یک کار منطقی و هوشمندانه است که هر دوچرخه سوار باید آن را انجام دهد.

کلام آخر

اگر در زمستان‌ها تمایل دارید که یک آخر هفته خوب و خارق‌العاده را با سواری با دوچرخه برقی بسازید، اصلا نگران نباشید. تنها کافی است که نکات مطرح شده در متن بالا را برای ذخیره کردن صحیح آن رعایت کنید. همچنین سواری با دوچرخه برقی در زمستان و هوای سرد تنها در حالتی میسر خواهد شد که نکات ایمنی به طور کامل و صحیح رعایت شود.

در حقیقت با رعایت نکات و ترفندهای مطرح شده در متن بالا عمر دوچرخه خود را افزایش می‌دهید و با خاطره‌ای شیرین از آن در فصول بارانی و سرد نیز استفاده می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا