دوچرخه برقی

فواید و مشکلات استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری

استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری به عنوان راهکاری موثر برای رفع مشکلات اقتصادی، محیط زیستی و کاهش مصرف انرژی به شمار می‌رود. امروزه اقبال عمومی نسبت به این وسایل حمل‌ونقل بیشتر شده‌است. از طرفی دولت نیز سعی دارد که با افزایش تعداد ناوگان‌های مسافربری در همه بخش‌ها میزان تمایل مردم را بیشتر کند.

حمل‌ونقل عمومی فواید بسیاری برای کل جامعه دارد که در تشویق مردم به استفاده از این وسایل نقلیه تاثیر دارند. همچنین این شیوه جابجایی مسافر درون شهری مشکلاتی نیز دارد که باید رفع گردد. در مقاله پیشرو فواید و مشکلات استفاده از وسایل نقلیه عمومی مطرح شده‌است.

معرفی انواع وسایل نقلیه عمومی

امروزه انواع مختلفی از ماشین وجود دارند که وظیفه جابجایی افراد و حمل کالا را برعهده دارند. وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

  • اتوبوس؛
  • مینی‌بوس؛
  • مترو؛
  • تاکسی، آژانس و سواری؛
  • ون‌های مسافربر؛
  • خطوط ویژه BRT؛
  • دوچرخه برقی و معمولی.
حمل‌ونقل عمومی برای رفت و آمد درون شهری

فواید استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری چیست؟

وسایل نقلیه عمومی مزایای بسیاری برای افراد جامعه به همراه دارد. از جمله فواید این روش حمل‌ونقل این است که رفت و آمد درون شهری را تسهیل می‌کند. در ادامه برخی از فوایدی که حمل‌ونقل عمومی برای جامعه دارد، مطرح شده‌است.

مزایای اقتصادی برای جامعه

در کل قیمت املاکی که امکان دسترسی آسان به وسایل نقلیه عمومی را داشته باشند، بیشتر است. این امر موجب می‌شود که شهرداری‌ها نیز درآمد مالیاتی بیشتری دریافت کنند.

همچنین با افزایش استقبال مردم در استفاده از این وسایل شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی نیز درآمد بیشتری کسب می‌کنند و از این رو توانایی استخدام افراد بیشتری دارند. به همین دلیل میزان مشاغل ایجاد شده توسط بخش خصوصی گسترش می‌یابد. به‌طورکلی این شیوه رفت و آمد درون شهری فرصت‌های اقتصادی زیادی را برای بسیاری از افراد به وجود می‌آورد. 

همچنین مبلغی که باید صرف خرید و نگهداری اتومبیل‌های شخصی شود، با بکار بردن این وسایل حمل‌ونقل برای خودتان باقی می‌ماند. هزینه تعمیرات خودرو چندین برابر مبلغ استفاده از خدمات ارائه شده توسط ناوگان مسافربری عمومی است.صرف پول پس‌انداز شده در بخش‌های دیگر زندگی مانند تغذیه و خدمات پزشکی برای خانواده بسیار مثمر ثمر خواهد بود. درکل استفاده از این وسایل برای جابجایی در سطح شهر بار مالی خانواده را کمتر می‌کنند.

مبلغی که بابت استفاده از خدمات ارگان‌های حمل‌ونقل عمومی پرداخت می‌کنید، بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب قشر کم‌ درآمد جامعه است.

کاهش ترافیک جاده‌ای

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی با کاهش ترافیک جاده‌ای به میزان قابل توجهی مدت زمان رسیدن به مقصد را تسریع می‌کند.

ی

کاهش ترافیک با حمل‌ونقل عمومی برای رفت و آمد درون شهر

کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و آلودگی هوا   

برآورد شده‌است که آلودگی سالانه به اندازه تصادفات موجب مرگ‌ومیر افراد می‌شود. اگر برای رفت و آمد درون شهری از وسایل نقلیه عمومی استفاده شود، مصرف سوخت‌های فسیلی مانند بنزین و گاز به میزان زیادی کاهش می‌یابد. این امر به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و درنتیجه آلودگی هوا کمک می‌کند.

درصد بالایی از آلودگی هوا ناشی از استفاده از خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده‌ای است که به تعداد زیاد در سطح شهر در حال تردد هستند. این وسایل نقلیه شخصی باعث انتشار مونوکسید کربن و دوده در هوا می‌شوند.

همچنین خانواده‌هایی که در نزدیکی ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی زندگی می‌کنند، به طور میانگین ساعات کمتری نسبت به سایر افراد اتومبیل شخصی خود را از خانه بیرون می‌برند. درنتیجه این خانواده‌ها مصرف بنزین کمتری دارند.

ارائه فرصت‌های فردی بیشتر

دسترسی آسان‌تر به وسایل نقلیه عمومی فرصت‌های بیشتری را برای افراد به منظور یافتن شغل‌های جدید و متنوع فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از این وسایل حمل‌ونقل امکان رفتن به محل کار، مدرسه، دانشگاه و بیمارستان فراهم است.

امروزه افراد تمایل بیشتری دارند، در مکان‌هایی زندگی کنند که نزدیک به رستوران، کتابخانه، پارک و فروشگاه‌های مختلف باشد. دسترسی آسان به وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری موجب بهره‌مندی از امکانات این مراکز فرهنگی و خرید می‌شود.

از آنجایی که حمل‌ونقل عمومی امکان دسترسی به تحصیل و اشتغال را بهبود می‌دهد، منجر به ایجاد فرصت‌های اقتصادی بهتر برای افراد در بلند مدت نیز می‌شود. همچنین دسترسی به فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی را نیز فراهم می‌کند. این خدمات شهری امکان شرکت در رویدادهای مختلف را به افراد می‌دهند. علاوه بر این موارد حمل‌ونقل عمومی از طریق بهبود و ارتقا تعاملات مثبت به همسایگان و همشهریان به انسجام جامعه و کاهش سطح استرس عمومی نیز یاری می‌رساند.  

از این رو طی سال‌های گذشته با افزایش تعداد وسایل حمل‌ونقل عمومی تعداد افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، افزایش یافته‌است. این اقبال عمومی نشان‌دهنده حمایت بالای مردم از خطوط ناوگان مسافربری است.

دسترسی به همه مکان‌ها با وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری

تقویت آزادی عمل و ارتباطات اجتماعی  

در دسترس بودن وسایل حمل‌ونقل عمومی باعث افزایش سطح روابط اجتماعی افراد می‌شود. مطالعات صورت گرفته توسط رابرت پاتنام، نویسنده کتاب بولینگ تنها، نشان می‌دهد که به ازای هر 10 دقیقه تنهایی سفر کردن با ماشین شخصی ارتباطات اجتماعی نیز 10 درصد کاهش می‌یابد.

امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی به هر شخصی این آزادی عمل را می‌دهد که به هر مکانی بروید، بدون اینکه نگران جای پارک خودروی خود باشید.

همچنین بسیاری از مردم قادر به رانندگی نیستند یا خودروی شخصی ندارند. این افراد برای تردد در محدوده شهر به افراد دیگر وابسته هستند. همچنین گاهی اوقات رانندگان تمایل به راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی دارند. افزایش تعداد دستگاه‌های موجود در ناوگان شهری باعث سهولت دسترسی افراد به خدمات شهری می‌شود.

یک نظرسنجی نشان داده است که افراد بالای 65 سال که رانندگی نمی‌کنند، نسبت به افرادی با ماشین شخصی 15 درصد کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند. همچنین این افراد 59 درصد کمتر به فعالیت‌هایی مانند رفتن مراکز خرید و رستوران و 65 درصد کمتر به فعالیت‌های اجتماعی می‌پردازند. استفاده از حمل‌ونقل عمومی برای رفت و آمد درون شهری راهی است برای این افراد که به فعالیت‌های اجتماعی خود بازگردند.

امکان انجام کارهای متنوع هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی

هنگام رانندگی با اتومبیل امکان خوابیدن، مطالعه، نوشتن، استراحت و انجام هر کار دیگری را وجود ندارد. درصورتی‌که افرادی که از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری استفاده می‌کنند، به‌راحتی توانایی انجام تمامی این کارها را دارند.

مطالعه در وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری

ایمنی روش حملونقل عمومی

هنگامی که وسایل ناوگان حمل‌ونقل عمومی ایمن و تمیز باشد، افراد کمتری از خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند. از این رو سفر با حمل‌ونقل کرایه‌ای آثار زیانبار خودروهای شخصی بر جامعه مانند تعداد مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات را کاهش می‌دهد.

خودروها و موتورسیکلت‌ها به محیط زیست آسیب می‌زنند و در گرم شدن کره زمین نیز تاثیر دارند. افزایش استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری به حفظ زمین به عنوان مکان زندگی انسان‌های حال حاضر و آیندگان کمک می‌کند. این روش جابجایی به عنوان حمل و نقل پاک شناخته می‌شود.

علاوه بر ویژگی سازگاری بیشتر با محیط زیست، مناطقی از شهر که استفاده بیشتر از حمل‌ونقل عمومی دارند، امن‌تر هستند و تعداد جرم و جنایت در آن‌ها کمتر است.  

مزایای سلامتی برای جامعه

افراد برای رسیدن به ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی بیش از سه برابر سایر اشخاص مسافت بیشتری را پیاده‌روی می‌کنند. این مسئله در افزایش سلامتی و تندرستی افراد جامعه بسیار موثر است.

نتایج بیان شده در مطالعه‌ای نشان می‌دهد که شیوه زندگی سالم ارتباط مستقیمی با کاهش مرگ‌ومیر، افزایش شادی و نشاط در جامعه و افزایش میزان بهره‌وری در محل کار دارد. همچنین فعالیت بدنی بیشتر به کاهش بسیاری از بیماری‌های جدی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی و دیابت کمک می‌کند.

پیاده‌روی مستمر بر بهبود فشار خون بالا، کاهش پوکی استخوان و افسردگی تاثیر دارد. همچنین توفیق اجباری راه رفتن تا ایستگاه وسایل نقلیه عمومی در درمان مشکلات مفاصل و کمر، سرطان روده بزرگ و سینه نیز موثر است.

حفظ سلامت ذهنی

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی باعث افزایش سلامت ذهنی افراد می‌شود. ترافیک عامل مهمی در ایجاد استرس و اضطراب در افرادی است که از خودروی شخصی استفاده می‌کنند. درصورتی‌که اشخاصی که در این شرایط در وسایل نقلیه همگانی نشسته‌اند، آرامش بیشتری داشته و با دیگران تعامل دارند.

تغییر اجتماعی

افزایش میزان بکار بردن وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد درون شهری تغییراتی را نیز در جامعه به وجود می‌آورد. برای مثال حضور افراد در این مکان‌های عمومی باعث تغییر در سبک لباس پوشیدن اشخاص جامعه و زبان اجتماع می‌شود.

ناوگان تاکسیرانی برای رفت و آمد درون شهری

مشکلات استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی

بسیاری از افراد با وجود همه فواید وسایل نقلیه عمومی باز هم تمایل دارند که از خودروهای شخصی خود را استفاده کنند. این اشخاص به دلیل وجود برخی مشکلات این نوع روش حمل‌ونقل را برای خود مناسب نمی‌بینند.

یکی از مشکلات پیشروی مسافران در استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی زمانبندی نامنظم آن‌ها و تعویق در زمان شروع حرکت است. بسیاری از این ناوگان‌های جابجایی مسافر به دلیل مشکلات زیادی که وجود دارد، راس ساعت مقرر به مقصد نمی‌رسند و باعث مشکلاتی برای افراد می‌شوند.

این بی‌نظم در حرکت وسایل نقلیه به خصوص در مترو باعث عدم اطمینان افراد بسیاری به این نوع رفت و آمد شده است.

همچنین این وسایل نقلیه عمومی در برخی ساعات مانند صبح و بعدازظهر به دلیل کمبود تعداد وسایل حمل‌ونقل بسیار شلوغ و پرجمعیت هستند. ازدحام و شلوغی باعث بروز ناراحتی برای افراد می‌شود.

همچنین استفاده از وسایل نقلیه فرسوده مانند اتوبوس‌های قدیمی نیز عامل مهمی در عدم اطمینان افراد نسبت به ایمنی این وسایل است. تعداد کم ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی و سایر بخش‌های حمل‌ونقل عمومی نیز رفت‌ و آمد درون شهری را سخت می‌کند.  

مشکلات استفاده از حمل‌‌ونقل عمومی در رفت و آمد درون شهری

کلام آخر

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای رفت و آمد درون شهری مزایای بسیاری برای هر یک از افراد جامعه دارد. همچنین مردم در استفاده از این وسایل نقلیه با مشکلاتی نیز روبرو هستند. در این مقاله فواید و مشکلات این شیوه جابجایی افراد در سطح شهر بیان شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا