دوچرخه برقی

آموزش تصویری تعویض لاستیک دوچرخه برقی

اگر برای حمل و نقل، رفت و آمد، ورزش و … دوچرخه برقی خریده‌اید به شما تبریک می‌گوییم. دوچرخه برقی بهترین وسیله نقلیه‌ای است که به شما پیشنهاد می‌دهیم. این وسیله نقلیه دوستدار سلامتی شما و محیط زیست پاک است. در این متن قصد داریم به صورت تصویری تعویص لاستیک دوچرخه برقی را به شما دوستدار محیط زیست آموزش دهیم.

پس از خواندن این متن به راحتی ‌می‌توانید بدون مراجعه به تعمیرکار و متخصص آن لاستیک‌های دوچرخه برقی خود را تعویض کنید.

نحوه تعویض لاستیک دوچرخه برقی

به طور کلی دوچرخه‌های برقی همانند دوچرخه‌های کلاسیک و معمولی هستند. شاید تنها تفاوت دوچرخه‌های برقی با دوچرخه‌های کلاسیک وجود باتری و موتور در آن است. بسیاری تصور می‌کنند که دوچرخه‌های برقی همانند موتورها هستند و هیچ فایده خاصی برای سلامتی ندارند. این در حالی است که دوچرخه سواری با دوچرخه‌های الکترونیکی نوعی  ورزش محسوب می‌شود. برای آشنایی با فواید این وسیله نقلیه به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله ” 9 فایده دوچرخه برقی که باید بدانید” را  بخوانید.

آیا با نحوه تعویض لاستیک دوچرخه برقی آشنا هستید؟

لاستیک جلوی بیشتر دوچرخه‌های برقی شبیه لاستیک‌هایی است که در دوچرخه‌های معمولی یافت می‌شود، بنابراین برداشتن و تعویض آن فرآیندی آسان است که شامل مراحل زیر می‌شود:

  • دوچرخه را وارونه کنید که روی صندلی و فرمان قرار بگیرد.
  • اهرم یا مهره‌های نگهدارنده محور به قاب را باز کنید.
  • به آرامی چرخ را از قاب خارج کرده و مطمئن شوید که ترمز دیسکی بدون خم شدن از محفظه بیرون می‌رود.
  • لوله را کاملاً خالی کنید.
  • مهره‌های لاستیک را با فشردن لاستیک روی هم از دور رینگ باز کنید.
  • از یک اهرم لاستیک (یا قاشق یا یک جسم صاف) استفاده کنید و آن را در زیر رینگ چرخ قرار دهید و لبه لاستیک را با اهرم خارج کنید.

اغلب دوچرخه‌های برقی در لاستیک عقب با دوچرخه‌های کلاسیک متفاوت هستند. این تفاوت به دلیل وجود موتور در لاستیک عقب است. از این رو برای تعویض لاستیک عقب باید نکاتی را رعایت کنید. در ادامه به طور کامل نحوه تعویض چرخ عقب ( چرخی که موتور روی آن قرار دارد) را به صورت تصویری توضیح داده‌ایم.

مرحله اول: مراقب دنده دوچرخه برقی باشید!

در مرحله اول برای تعویض لاستیک دوچرخه برقی باید اطمینان حاصل کنید که در دوچرخه شما در بالاترین دنده قرار دارد. به طوری که زنجیر از هاب عقب دورتر باشد.

در مرحله اول تعویض لاستیک دوچرخه برقی باید اطمینان حاصل کنید که دنده در بالاترین درجه قرار دارد.

مرحله دوم: دوچرخه برقی‌تان را با احتیاط وارونه کنید

در این مرحله دوچرخه خود را روی پایه قرار دهید یا آن را وارونه کنید که روی دسته و صندلی یا قفسه باتری قرار گیرد. ( نکته مهم: مراقب باشید که به کنسول LCD یا سایر اجزای روی فرمان آسیب نرسانید، با وارونه کردن دوچرخه به راحتی به تایر آن دسترسی پیدا می‌کنید.)

دوچرخه برقی خود را روی پایه قرار دهید و سپس آن را وارونه کنید.

مرحله سوم: موتور الکتریکی را از دوچرخه برقی جدا کنید

در این مرحله از تعویض لاستیک دوچرخه برقی باید با استفاده از دو دست، دو طرف کابل موتور الکتریکی را که در زیر محافظ زنجیر قرار دارد، جدا کنید. (باید زیپ‌های دو طرف کانکتور را از یکدیگر جدا کرده و پس از ان مرحله بعدی را انجام دهید.)

مطابق تصویر فوق و با توجه به توضیحات مطرح شده موتور الکتریکی را از دوچرخه برقی جدا کنید.

مرحله چهارم: درپوش را بردارید

در این مرحله لازم است که درپوش لاستیکی را که روی پیچ و مهره قرار دارد و چرخ را به قاب نگه می‌دارد را  بردارید. این مرحله را با دقت مطابق تصویر زیر انجام دهید.

مطابق تصویر فوق در این مرحله از تعویض لاستیک دوچرخه برقی باید درپوش را بردارید.

مرحله پنجم: به کمک آلن یکی از پیج‌های مهم دوچرخه برقی را باز کنید

در طرف مقابل توپی همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده است، یک کلید آلن بردارید و 2 پیچ که مجموعه ترمز را در جای خود نگه می دارند باز کنید.

مطابق تصویر فوق با استفاده از آلن پیچ نمایش داده شده را باز کنید.

مرحله 6: ترمز را جدا کنید

در این مرحله از تعویض لاستیک دوچرخه برقی لازم است که مجموعه ترمز را بردارید و بگذارید به پهلو آویزان شود.

در این مرحله از تعویض لاستیک دوچرخه برقی با توجه به تصویر فوق ترمز را به طور کلی از آن جدا کنید.

مرحله 7: نصب مجدد چرخ

به سمت دیگر هاب برگردید و به محل قرارگیری محور نسبت به قسمت داخلی قاب توجه کنید. وقتی نوبت به نصب مجدد چرخ می‌رسد، باید در همان مکان قرار گیرد. به طور معمول این کار با زبانه روی واشر قفل کننده انجام می شود که در انتهای قسمت داخلی قاب قرار گرفته است.

برای نصب مجدد چرخ به هاب برگردید و به قاب داخلی آن توجه کنید

مرحله 8: دو پیج اتصال چرخ به توپی را باز کنید

در این مرحله لازم است که با استفاده از یک آچار، دو پیچ اتصال چرخ را به توپی باز کنید. (یکی در دو طرف چرخ وجود دارد.)  در این مرحله به نحوه قرارگیری واشرها توجه کرده، زیرا باید دوباره آن‌ها را به همان روش نصب کنید.

در این مرحله از تعویض لاستیک دوچرخه برقی مطابق تصویر فوق باید دو پیچ اتصال چرخ به توپی را باز کنید.

مرحله نهم: لاستیک را از دوچرخه جدا کنید

در این مرحله باید لاستیک را به آرامی از هاب بلند کنید و زنجیر را به عقب بکشید که از حلقه زنجیر جدا شود.

مطابق تصویر فوق لاستیک را به آرامی جدا کنید.

نکته بسیار مهمی که در هنگام  قرار دادن لاستیک روی قاب باید توجه داشته باشید این است که مطمئن شوید که دم واشر (در تصویر پایین نشان داده شده) در داخل قاب قرار دارد. هنگامی که چرخ عقب خاموش شد، می‌توانید لاستیک را بردارید و با لاستیک دیگری جایگزین کرده یا لوله لاستیکی داخلی را تعمیر یا تعویض کنید. 

مطابق با تصویر فوق در هنگام قرار دادن لاستیک روی قاب مطمئن شوید که دم واشر در داخل قاب قرار دارد.

کلام آخر

در متن فوق به طور کامل و به صورت تصویری نحوه تعویض لاستیک دوچرخه برقی را توضیح دادیم. در صورتی که موتور شما روی چرخ جلویی قرار دارد نیز از این دستور العمل می‌توانید استفاده کنید. در صورتی که با توجه به نکات مطرح شده امکان تعویض آن برای شما مقدور نبودبه تعمیرکار حرفه‌ای و متخصص مراجعه کنید.

دوچرخه برقی همانند سایر وسایل نقلیه به نگهداری و مراقبت احتیاج دارد. از این رو در حین استفاده از آن رعایت نکات مراقبتی بسیار اهمیت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا