دوچرخه برقی

جنس بدنه دوچرخه برقی چقدر اهمیت دارد؟

اگر قصد ساخت یک دوچرخه برقی یا خرید آن را دارید، تصمیم‌گیری در مورد بدنه مورد استفاده یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از دوچرخه‌سواران ترجیح می‌دهند که زمان خود را صرف تحقیق درباره موتورها، باتری‌ها و قطعات مکانیکی دوچرخه کنند. درحالی‌که بدنه دوچرخه برقی بیشتر از هر قطعه دیگری روی دوچرخه‌سواری تاثیر دارد.  

نوع طراحی بدنه و جنس آن میزان ثبات، پشتیبانی از وزن، جذب تکان‌ها و چندین عوامل عملکردی دیگر را تعیین می‌کند. 4 نوع ماده رایج برای ساخت بدنه دوچرخه استفاده می‌شوند. در مقاله پیشرو هر یک از این مواد و ویژگی‌های آن‌ها شرح داده شده‌است. مقایسه ویژگی‌های این مواد با یکدیگر به شما در تصمیم‌گیری و انتخاب قاب مناسب یاری می‌دهد.

بهترین جنس برای بدنه دوچرخه برقی کدام است؟

به‌طورکل پاسخ این سوال بستگی به این دارد که می‌خواهید دوچرخه‌سواری چه حسی به شما منتقل کند. برای مثال در هنگام خرید یا ساخت دوچرخه برقی باید به این مسئله فکر کنید که قصد طی کردن چند کیلومتر را دارید.

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوچرخه‌هایی با بدنه‌های آلومینیومی، فولاد، تیتانیوم و فیبر کربن با ما همراه شوید. 

دوچرخه‌های برقی با بدنه آلومینیومی

فریم‌های آلیاژی آلومینیومی محبوب‌ترین مواد اولیه‌ای هستند که در ساخت دوچرخه برقی استفاده می‌شوند. برخی برآوردها نشان می‌دهند که 80 تا 90 درصد از بازار را دوچرخه‌های برقی با بدنه آلومینیومی پر کرده‌اند. دلیل این اتفاق ساده است، بدنه‌های آلومینیومی محکم، مقرون‌به‌صرفه و سبک هستند. همچنین کار با این مواد در حین طراحی آسان‌تر است.

درحالی‌که سایر متریال فریم دوچرخه دارای عملکرد بهتری هستند، بدنه‌های آلومینیومی نیز به اندازه کافی کارایی مناسبی برای جلب رضایت دوچرخه‌سواران ارائه می‌دهند.

با این وجود در مورد قاب‌های آلومینیومی چند نکته منفی نیز وجود دارد. این قاب‌ها به سرعت دچار خوردگی می‌شوند. بنابراین معمولا بسته به میزان مراقبت از دوچرخه باید بعد از 3 الی 5 سال دوچرخه جدید دیگری تهیه کنید. همچنین این نوع بدنه از نظر جذب تکان‌های طبیعی عملکرد خوبی از خون نشان نمی‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید احساس راحتی بیشتری داشته باشید، دوچرخه‌ای از جنس دیگر را برگزینید. 

درصورتی‌که در شهر یک تصادف جزئی کنید، قاب‌های آلومینیومی با مشکل جدی روبرو می‌شوند. حتی احتمال دارد که در هنگام دوچرخه‌سواری در مسیرهای سخت و بدون پشتیبانی کافی سیستم تعلیق دوچرخه‌های برقی آلومینیومی بشکنند.

دوچرخه‌های الکتریکی با بدنه آلومینیومی برای افرادی که قصد خرید قابی مقرون‌به‌صرفه را دارند، مناسب است. همچنین این نوع قاب‌ها برای افرادی که می‌خواهند دوچرخه برقی شهری یا کروزر معمولی بخرند، انتخاب خوبی محسوب می‌شوند.  

به یاد داشته باشید که دو نوع آلیاژ آلومینیوم وجود دارد. آلیاژ آلومینیوم 6061 رایج‌ترین نوع آلیاژ این ماده است که در ساخت دوچرخه برقی استفاده می‌شود. این ماده در مقایسه با آلومینیوم 7005 مقرون‌به‌صرفه‌تر، سبک‌تر و کار با آن آسان‌تر است.

آلیاژ آلومینیوم 7005 کمتر رایج است، اما این ماده بیشتر در ساخت دوچرخه‌های برقی خاص و برتر بکار می‌رود. این آلیاژ از نوع آلومینیوم 6061 مقاوم‌تر و سخت‌تر است. همچنین 7005 در برابر خوردگی نیز عملکرد بهتری نسبت به آلیاژ 6061 دارد.

آلومینیوم ماده‌ای برای ساخت بدنه دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی با بدنه فولادی

قاب‌های فولادی در گذشته بیشتر مورد توجه بودند، اما علاقه مردم به این نوع بدنه دوچرخه برقی با مرور زمان و بهبود سایر مواد جایگزین کمتر شده‌است.

فولاد از آلومینیوم دوام بیشتری دارد. همچنین این ماده به اندازه فیبر کربن و تیتانیوم گران نیست و کار با آن راحت‌تر است. در واقع فولاد به راحتی قابل تعمیر است و در مقایسه با آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر خوردگی و ضربه از خود نشان می‌دهد.

بدنه فولادی همچنان در بین دوچرخه‌سواران مسابقات دوچرخه‌سواری کراس- کانتری محبوبیت دارد، زیرا این نوع قاب تکان‌های طبیعی را حتی بدون پشتیبانی اضافی سیستم تعلیق جذب می‌کند. از این رو دوچرخه‌های فولادی سواری آرام‌تری را برای دوچرخه‌سواران فراهم می‌سازند.

نقطه ضعف اصلی دوچرخه‌های فولادی این است که این نوع مواد سنگین‌ترین مواد برای دوچرخه برقی هستند. این نوع دوچرخه‌ها به دلیل موتور، سیم‌کشی برق، باتری و سایر قطعات موردنیاز به اندازه کافی وزن بالایی دارند. بسته به مدل، دوچرخه‌های برقی با قاب فولادی وزنی معادل 36 تا 40 کیلوگرم دارند. گاهی اوقات وزن این وسایل نقلیه فولادی به 45 کیلوگرم نیز می‌رسد.

وزن زیاد به دلیل سختی در جابجایی و بلند کردن دوچرخه برای دوچرخه‌سوار معمولی مناسب نیست. ممکن ممکن است که با خرید قاب فولادی مبلغی کمتر پول خرج کنید. اما این صرفه‌جویی در مقایسه با عملکرد و وزن سبک‌تر دوچرخه‌های برقی با قاب فیبر کربن یا تیتانیوم ناچیز است.

با توجه به دلایل ذکر شده بدنه دوچرخه برقی از جنس فولاد فقط برای افرادی مناسب است که به دوچرخه‌سواری راحت و بدون تکان زیاد نیاز دارند. با این وجود به دلیل عدم محبوبیت فولاد احتمالا مجبور باشید که خودتان یک دوچرخه برقی فولادی بسازید.

احتمال دارد که تولیدکنندگان دوچرخه‌های برقی با سبک‌تر شدن ساختار فولاد و پایین آمدن قیمت آن مجددا از این ماده در ساخت بدنه محصولات خود استفاده کنند.

فولاد ماده‌ای برای ساخت بدنه دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی با بدنه تیتانیومی

تیتانیوم ماده‌ای است که هنوز در صنعت تولید دوچرخه‌های برقی چندان محبوب نشده‌است. اما این ماده گزینه‌ای رایج در بین سازندگان دوچرخه‌های سفارشی به شمار می‌رود.

تیتانیوم از نظر عملکرد بسیار نزدیک به فولاد است. اما این ماده در برابر خوردگی مقاومت بیشتری نسبت به فولاد دارد. همچنین تیتانیوم بهترین نسبت مقاومت به وزن را در بین 4 ماده رایج در ساخت بدنه دوچرخه برقی را دارد.

تعمیر و نگهداری تیتانیوم نیز از آلومینیوم و فیبر کربن آسان‌تر است و به دوچرخه‌سوار سواری نرم‌تری را نسبت به هر دو این مواد ارائه می‌دهد. همچنین این ماده مقاومت و دوام بالایی نیز دارد. به‌طوری‌که تعدادی از تولیدکنندگان دوچرخه‌های فولادی به مشتریان خود وارانتی مادام‌العمر ارائه می‌دهند. این امر نشان از اطمینان سازندگان از طراحی و عملکرد این نوع دوچرخه‌ها دارد.

بزرگترین نقطه ضعف دوچرخه‌های برقی با بدنه تیتانیوم این است که پیدا کردن این نوع دوچرخه‌ها دشوار است. دوچرخه‌های برقی تیتانیومی از جمله گران‌ترین دوچرخه‌ها به حساب می‌آیند.

تیتانیوم از نظر کیفیت نیز تنوع زیادی دارد. بنابراین اگر دوچرخه الکتریکی دست دوم یا دوچرخه سفارشی را بدون هیچ نظارتی خریداری کرده‌اید، ممکن است که بدنه ضعیف‌تری نسبت به مدل آلومینیوم استاندارد داشته باشد. همچنین این ماده در برابر سیم‌کشی برق نیز بیشتر از سایر مواد از خود مقاومت نشان می‌دهد که این مسئله باعث افزایش قیمت دوچرخه‌های تیتانیومی می‌شود.

با توجه به مطالب بیان شده دوچرخه‌های برقی تیتانیومی برای افرادی که قصد خرید دوچرخه‌های کوهستان یا باری دارند، انتخاب مناسبی هستند. برای خرید این نوع دوچرخه‌ها نیز نسبت به دوچرخه‌های آلومینیومی و فولادی باید مبلغ بیشتری بپردازید. با این وجود وسایل نقلیه تیتانیومی ثبات، دوام و وزن بهتری دارند. همچنین این نوع قاب‌ها دارای طول عمر عملکردی بالاتری هستند.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که برای خرید دوچرخه برقی تیتانیومی حتما از تولیدکننده و مراکز معتبر خرید کنید.

تیتانیوم ماده‌ای برای ساخت بدنه دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی با بدنه فیبر کربنی

فیبر کربن به عنوان ماده نهایی قاب در نظر گرفته می‌شود. این ماده در صنعت تولید دوچرخه‌های برقی در ساخت قاب‌های سفارشی و ویژه بکار می‌رود. فیبر کربن به جای استفاده از فلز از ورق های کربنی ساخته شده‌است که با قالب رزین در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. 

این ماده دوام و استحکام بیشتری از آلومینیوم، فولاد و تیتانیوم دارد. با این وجود فیبر کربن نسبت به سایر مواد رایج در ساخت بدنه دوچرخه برقی وزن سبک‌تری دارد. قاب‌های فیبر کربنی در کنار دو ویژگی وزن سبک و دوام بالا امکان بیشتری برای سفارشی‌سازی دارند. این ویژگی به تولیدکنندگان کمک می‌کند که طرح‌های خلاقانه‌ای را به وجود آورند که در سایر قاب‌ها امکانپذیر نیست.

استفاده از فیبر کربن برای ساخت قاب دوچرخه برقی چند نکته منفی نیز دارد. بنابراین همه دوچرخه‌های برقی رده بالا از آن استفاده نمی‌کنند. یک دلیل مهم برای این تصمیم هزینه بالای این ماده است. البته امروزه تا حدودی هزینه خرید آن کاهش یافته است، اما در گذشته فیبر کربن گران‌ترین ماده برای ساخت قاب محسوب می‌شد.

بدنه فیبر کربن از آلومینیوم محکم‌تر است. اما این نوع قاب‌ها نسبت به بدنه‌های فولادی یا تیتانیوم راحت‌تر می‌شکنند. علاوه بر این دوچرخه‌های با وزن سبک ممکن است که منجر به مشکلات عملکردی در حین سواری در جاده بدون پشتیبانی تعلیق مناسب شوند.

برخی از دوچرخه‌سواران معتقد هستند که دوچرخه‌های برقی فیبر کربنی راحت‌ترین تجربه سواری را برای آن‌ها به همراه داشته‌اند. اما برخی دیگر این نوع دوچرخه‌ها را در مقایسه با سایر دوچرخه‌ها بسیار ناملایم و نامناسب می‌دانند.

بنابراین دوچرخه‌های برقی با بدنه فیبر کربن به افرادی توصیه می‌شود که دوچرخه کوهستان سبک وزن، دوچرخه مسابقه‌ای یا دوچرخه توریستی برای مسافت طولانی می‌خواهند. این نوع دوچرخه‌های فیبر کربنی دارای طیف مختلف چگالی کربن هستند. میزان چگالی بر دامنه حرکت، عملکرد و تجربه دوچرخه‌سواری تاثیر می‌گذارد.

فیبر کربن ماده‌ای برای ساخت بدنه دوچرخه برقی

نکات قابل توجه در حین خرید قاب برای دوچرخه برقی

برای خرید قابی مناسب برای دوچرخه برقی خود توجه به یک سری نکات و تصیم‌گیری در مورد آن‌ها بسیار مهم است. در ادامه برخی از این موارد مهم مطرح شده‌است.

بودجه 

قاب‌های آلومینیومی ارزان‌ترین قاب‌های موجود در بازار دوچرخه‌های برقی هستند. این نوع بدنه‌ها برای افرادی که بودجه کمی برای خرید دارند، انتخابی عالی به شمار می‌روند. با این وجود فریم‌های آلومینیومی معمولا فقط برای چند سال دوام می‌آورند، بنابراین بهترین ارزش را در مقایسه با پول شما ارائه نمی‌دهند.

اگر امکان پرداخت مبلغ بیشتری دارید و دوچرخه‌ای با عملکرد بهتر و طولانی‌تر می‌خواهید، خرید یک قاب تیتانیوم برای دوچرخه الکتریکی انتخاب بهتری برای شما محسوب می‌شود.

دوچرخههای شهری

قاب‌های آلومینیومی و فیبر کربن رایج‌ترین نوع بدنه دوچرخه‌های برقی شهری هستند. هر دوی این مواد ساختار سبکی دارند و به دوچرخه سوار هنگام تردد در سطح شهر عملکرد فوق‌العاده و شتاب سریعی را ارائه می‌دهند.

اگر قصد خرید دوچرخه‌ای ساده و مقرون‌به‌صرفه را دارید، قاب آلومینیومی برای دوچرخه‌سواران معمولی به اندازه کافی مناسب است. همچنین اگر می‌خواهید، بهترین عملکرد را داشته باشید یا سواری چالش برانگیز و طولانی در پیش دارید، با خرید دوچرخه‌های برقی فیبر کربن انتخابی درستی انجام می‌دهید.

به جنس بدنه دوچرخه برقی شهری توجه کنید.

دوچرخه‌های کوهستان

تیتانیوم و فیبر کربن دو مورد از رایج‌ترین مواد بدنه دوچرخه برقی کوهستان به شمار می‌روند. تیتانیوم بهترین تجربه دوچرخه‌سواری را به شما ارائه می‌دهد، اما یافتن آن بسیار دشوار است. همچنین این ماده برای بودجه در نظر گرفته شده دوچرخه‌سواران معمولی بسیار گران تمام می‌شود.

فیبر کربن در رتبه دوم قرار دارد و به دوچرخه‌سوار کمک می‌کند که در مقایسه با استفاده از دوچرخه الکتریکی با بدنه تیتانیوم زمان بهتری را سپری کند.

دوچرخه‌های برقی کوهستان فولادی یا آلومینیومی با کیفیت خوب و حتی عالی نیز وجود دارند، اما آنها با قاب‌های تیتانیوم یا فیبر کربن اصل و اختصاصی مطابقت ندارند.

توجه به جنس بدنه دوچرخه برقی کوهستان مهم است.

دوچرخه‌های مسابقه‌ای/ کراس- کانتری

فیبر کربن بهترین گزینه برای دوچرخه‌های مسابقه‌ای یا کراس- کانتری است. این ماده سبک‌ترین نوع مواد برای ساخت قاب دوچرخه محسوب می‌شود. از این رو فیبر کربن بهترین شتاب و برد را برای باتری دوچرخه برقی فراهم می‌کند.

یکی از مشکلات فیبرکربن این است که برخی از دوچرخه‌های برقی ساخته شده با این ماده بسیار سبک هستند، بنابراین توانایی حمل دوچرخه‌سوارانی با بیش از 90 کیلوگرم وزن را ندارند. اگر فردی قد بلند یا سنگین وزن هستید، احتمالا باید به جای بدنه دوچرخه برقی فیبر کربن قاب فولادی یا آلومینیومی را در نظر بگیرید.

دوچرخه‌های کروزر

فولاد و تیتانیوم دو گزینه بسیار مناسب برای قاب دوچرخه‌های کروز هستند. فولاد ماده‌ای ارزان‌تر است. اما تیتانیوم تکان‌های جاده‌ای را بهتر جذب می‌کند و برای دوچرخه‌سوار تجربه دوچرخه‌سواری نرم‌تری را فراهم می‌سازد.

اگر دوچرخه‌سواران کروزر ساحلی قاب دوچرخه فولادی را انتخاب کنند، وزن این وسیله نقلیه برقی تحت تاثیر ماسه‌های ساحل قرار می‌گیرد. درحالی‌که اگر کروزرهای شهری از قاب تیتانیوم داشته باشند، زمان بهتری خواهند داشت.

دوچرخه‌های خانوادگی/ باری

تیتانیوم و آلومینیوم هر دو گزینه‌هایی هستند که باید در مورد دوچرخه‌های خانوادگی و باری مورد توجه قرار گیرند. فولاد به دلیل سنگینی زیاد برای ساخت ‌قاب این نوع دوچرخه‌ها مناسب نیست. همچنین فیبر کربن به دلیل ساختار سبک خود گزینه‌ای مناسب و کاربردی برای دوچرخه‌های خانوادگی و باری محسوب نمی‌شوند.

برای ساخت بدنه دوچرخه برقی خانوادگی یا باری بهترین گزینه تیتانیوم است. اما این نوع دوچرخه‌ها با قاب تیتانیوم از گران‌ترین دوچرخه‌های موجود در بازار هستند. همچنین ساخت این وسایل نقلیه نیز برای دوچرخه‌سوار گران تمام می‌شود.

حتی دوچرخه‌های خانوادگی یا باری از دوچرخه‌های شهری معمولی با فیبر کربن نیز قیمت بالاتری دارند. بنابراین اگر قصد خرید یک دوچرخه خانوادگی اختصاصی یا دوچرخه الکتریکی باری را دارید، بودجه خود را متناسب با آن برنامه‌ریزی کنید.

توجه به جنس بدنه دوچرخه برقی باری مهم است.

کلام آخر

پیش از خرید دوچرخه هدف خود از دوچرخه‌سواری را در نظر بگیرید. اینکه شما باید کدام نوع ماده را برای بدنه دوچرخه برقی خود انتخاب کنید، به قصد شما از استفاده از این وسیله و تجربه شخصیتان بستگی زیادی دارد.

همچنین مکان دوچرخه‌سواری و نحوه انجام آن نیز در انتخاب قاب دوچرخه مهم است. آیا می‌خواهید یک دوچرخه اختصاصی داشته باشید که قادر به عبور از مسیرهای چالش برانگیز باشد؟ آیا قصد تردد در مسیرهای شهری را دارید؟ پاسخ به این سوالات نوع متریال بدنه وسیله نقلیه را تعیین می‌کند.

در این مقاله در مورد اهمیت جنس قاب دوچرخه برقی و ویژگی‌های هر ماده بحث شده‌است. این اطلاعات و ده‌ها عامل دیگر را باید در هنگام خرید بدنه برای دوچرخه خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا