دوچرخه برقی

راهنمای جامع خرید دوچرخه برقی

دوچرخه برقی از جمله وسایل ورزشی و نقلیه به شمار می‌آید. در سال‌های اخیر استفاده از این نوع دوچرخه رونق گرفته است. در صورتی که قصد خرید دوچرخه برقی دارید، ما را تا انتهای این متن همراهی کنید که به طور کامل با انواع، برندها و هر آن چه باید در مورد دوچرخه‌های برقی بدانید، آَشنا شوید.

دوچرخه برقی چیست؟

دوچرخه برقی که با عنوان E-Bike در سطح جهان شناخته می‌شود، همان دوچرخه معمولی است. در حقیقت تنها تفاوت این دوچرخه با دوچرخه‌های معمولی وجود موتور الکتریکی و باتری در آن است. این نوع دوچرخه به خاطر طراحی فوق‌العاده‌ای که دارد، تمامی افراد با سن‌های مختلف را ترغیب به استفاده از آن می‌کند. استفاده راحت و آسان، این دوچرخه را به بهترین و ایده‌آل‌ترین گزینه برای کسانی تبدیل کرده است که تا به حال تجربه دوچرخه سواری نداشته‌اند.

نحوه کار دوچرخه برقی

بسیاری از افراد به اشتباه گمان می‌کنند که دوچرخه‌های برقی نوعی موتور سیکلت کوچک با سرعت پایین هستند. در صورتی که این نوع از دوچرخه‌ها کاملا برقی نیستند و تنها به نوعی موتور الکتریکی مجهز هستند که به راندن دوچرخه کمک می‌کند.

در حقیقت در این دوچرخه نوعی موتور “کمک پدال” در نظر گرفته‌اند که رکاب‌زنی را برای دوچرخه سوار راحت‌تر کرده و فشار کمتری را به پاهای او وارد می‌کند. دوچرخه سواری با دوچرخه‌های برقی لذت بخش‌تر و آسان‌تر می‌شود.

موتور نصب شده روی این دوچرخه تنها زمانی روشن می‌شود که سرعت دوچرخه از حدی پایین‌تر رود. در واقع تنها زمانی موتور الکتریکی به کمک شما می‌آید که به دلایل مختلفی از جمله خستگی یا قرارگیری در سر بالایی سرعت‌تان کم شده باشد.

البته برخی از دوچرخه‌های برقی مجهز به دسته گاز هستند که در این حالت دیگر نیازی به رکاب زدن وجود ندارد. برخی مدل‌های دیگر این دوچرخه‌ هم دسته گاز و هم سیستم پدال دارند. در کل دوچرخه‌های برقی در 3 نوع وجود داشته که در بخش بعدی به طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

انواع دوچرخه‌های برقی

با توجه به توضیحات مطرح شده در متن بالا در ادامه قصد داریم به صورت کامل به معرفی مدل‌های متنوع دوچرخه برقی بپردازیم.

دوچرخه برقی مدل کمک پدال (Pedal Assist/Pedelec)

این دوچرخه دقیقا همانند دوچرخه‌های معمولی است و تنها زمانی موتور کمک پدال آن روشن می‌شود که سرعت دوچرخه سوار از حد معینی کمتر شود. در واقع این دوچرخه وسیله‌ نقلیه‌ای مناسب برای افرادی است که تمایل دارند از جنبه ورزشی آن نیز استفاده کنند.

تنها در سراشیبی‌ها یا زمان‌هایی که خسته هستید، موتور کمک پدال دوچرخه‌های برقی روشن می‌شود و سرعت دوچرخه سواری را ثابت نگه می‌دارد. این نوع دوچرخه همراه با دسته گاز یا بدون آن موجود است. حداکثر سرعت آن 32 کیلومتر بر ساعت بیان شده که احتیاجی به گواهی‌نامه ندارد. استفاده از این دوچرخه بدون محدودیت سنی است.

دوچرخه برقی مدل دسته گاز (Throttle)

موتور این دوچرخه با دسته گاز کنترل می‌شود، بنابراین برای استفاده از این دوچرخه نیازی به رکاب زدن نیست. زمان‌هایی که احساس خستگی می‌کنید یا به هر دلیلی نیاز به کمک دارید، تنها دسته را فشار دهید که سرعت حرکت‌تان بیشتر شود.

البته همیشه این نکته را به یاد بسپارید که استفاده بیش از حد موتور موجب خالی شدن زود هنگام باتری آن می‌شود. حداکثر سرعت این دوچرخه در حدود 32 کیلومتر است که برای استفاده از آن هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. همچنین گواهی‌نامه‌ای برای راندن آن در نظر گرفته نشده است.

دوچرخه برقی کمک پدال سرعتی (Speed Pedelec)

این نوع دوچرخه بدون دسته گاز طراحی شده است که تنها پدال دارد. سرعت این دوچرخه در حدود 45 کیلومتر بر ساعت اندازه گیره شده. با توجه به سرعت بالای دوچرخه‌های برقی کمک پدال سرعتی در برخی از کشورها استفاده از کلاه ایمنی ضروری است.

برای راندن این نوع دوچرخه نیازی به اخذ گواهی‌نامه نیست، ولی محدودیت سنی برای آن در نظر گرفته شده که طبق آن تنها افراد بالای 17 سال اجازه سوار شدن بر آن را دارند.

تفاوت حسگرهای Cadence و گشتاور(Torque)  در چیست؟

قبل از بیان تفاوت، لازم می‌دانیم که به طور کلی به معرفی این دو مولفه بپردازیم. اکثر دوچرخه‌های کمک پدالی به حسگر Cadence و حسگر گشتاور مجهز هستند، البته در برخی از مدل‌ها تنها از یکی از دو حسگر استفاده می‌کنند. این دو حسگر به دوچرخه سوار در کنترل و نظارت سرعت و رکاب‌زنی کمک خواهند کرد.

وظیفه حسگر Cadence اطلاع رکاب زنی دوچرخه سوار به واحد کنترل است که به دنبال آن توان موتور را در محدوده‌ای که روی نمایشگر از قبل تعیین شده ، افزایش می‌دهد. غالب دوچرخه‌های مجهز به حسگر Cadence دسته گاز نیز دارند.

حسگر گشتاور از دیگر مواردی است که در این دوچرخه‌ها به کار می‌رود. این حسگر مقدار سختی در گشتاور را بررسی می‌کند. مقدار سختی محاسبه شده به واحد کنترل کننده فرستاده می‌شود. در نهایت موتور با توجه به بررسی انجام شده توسط حسگر میزان نیرو و توان مورد نیاز برای رکاب‌‌زنی را فراهم‌ می‌کند. در حقیقت با استفاده از این دو حسگر دوچرخه سواری راحت در دوچرخه‌های برقی میسر می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که سرعت دوچرخه توسط حسگر Cadence اندازه گیری می‌شود و با کمک واحد کنترل سرعت آن در محدوده از پیش تعیین شده توسط شما قرار می‌گیرد. همچنین حسگر گشتاورتوان و نیروی مورد نیاز دوچرخه را با توجه به میزان سختی در رکاب زنی تامین ‌می‌کند.

در صورتی که تمایل دارید هنگام دوچرخه سواری در سراشیبی و ناهمواری‌ها میزان سختی کمتری را حس کنید، در هنگام خرید به مجهز بودن دوچرخه برقی به دو حسگر نامبرده دقت داشته باشید. البته در قبال چنین امکاناتی هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.

انواع موتورهای دوچرخه‌ برقی

موتور دوچرخه‌های برقی از جمله مهم‌ترین فاکتورهایی است که در عمر مفید آن تاثیر می‌گذارد. در سال‌های اخیر موتور این دوچرخه‌ها با پیشرفت بسیاری رو به رو شده‌اند که در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. در متن زیر قصد داریم سه نوع موتور قابل اعتماد را معرفی کنیم. در حقیت تنها دوچرخه‌ای را تهیه کنید که مجهز به یکی از این نوع موتورها باشد.

موتور توپی جلو (Front Hub)

موتور الکتریکی توپی جلو در چرخ جلو دوچرخه قرار می‌گیرد. در حقیقت این موتور به جای توپی آن نصب می‌شود. به موجب مقدار نیروی تولیدی، وجود آهنربا، وجود سیم مسی کمتر و سادگی در ساخت از جمله موتورهای مقرونه به صرفه به شمار می‌آید. مقدار نیروی تولیدی این موتور در حدود250 تا 350 وات است، البته موتورهای توپی جلو با میزان نیروی بیشتر نیز در بازار موجود هستند که به دلیل وزن و قیمت بالا بسیار مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

تنها و بزرگ‌ترین عیب چنین موتورهایی نیروی آن است. در واقع موتورهای توپی جلو نیرو و گشتاور پایینی را تولید می‌کنند که باعث ایجاد نوعی فشار در حین دوچرخه سواری می‌شود. چنین فشاری طبیعی نیست و تاثیر منفی روی حرکت آن می‌گذارد. دوچرخه‌هایی که مجهز به چنین موتورهایی هستند، نیازی به دنده خلاص کن نخواند داشت.

اگر زمان کافی برای مراقبت از دوچرخه خود ندارید و به دنبال دوچر‌خه‌ای با مراقبت‌های کم هستید، ما دوچرخه مجهز به موتور توپی جلو را پیشنهاد می‌دهیم.

موتور توپی عقب (Rear Hub)

این موتور در چرخ عقب قرار می‌گیرد و در مقایسه با موتور توپی جلو نیرو و گشتاور بیشتری تولید می‌کند. گشتاور تولید شده در این موتور در حدود 500 تا 750 وات اندازه‌گیری می‌شود. موتور توپی عقب برای دوچرخه‌ برقی کمپ پدال سرعتی طراحی گشته‌اند و مناسب دوچرخه‌های نوع کمپ پدال با سرعت پایین یا نوع اول نیست.

موتورهای توپی عقب دارای دنده خلاص هستند و پیچیدگی و قیمت بالاتری نسبت به موتور توپی جلو دارند. به طور کلی این موتورها برای افرادی طراحی شده‌اند که از دوچرخه‌های برقی مجهز به دسته گاز استفاده می‌کنند یا نیروی بیشتری را از دوچرخه‌شان انتظار دارند.

در سال‌های اخیر دوچرخه‌های برقی با موتور توپی عقب تولید شده‌اند که تنها 250 وات نیرو دارند. چنین موتورهایی باتری داشته و ظاهر دوچرخه همانند دوچرخه‌های معمولی حفظ می‌کنند.

دو مدل موتور همزمان

دوچرخه برقی مجهز به هر دو نوع موتور توپی جلو و توپی عقب نیز در بازار موجود هستند. در این نوع دوچرخه‌ها موتور عقب نیروی بیشتری نسبت به موتور جلو تولید می‌کند. گشتاور و سرعت دوچرخه‌های دو موتوره برخلاف دوچرخه‌های تک موتوره تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند.

میزان گشتاور تولید شده در موتور عقبی به صورتی تعبیه شده که به سرعت گرفتن موتور جلویی کمک کند. مصرف باتری در دوچرخه‌های دو موتوره بیشتر از دوچرخه‌های تک موتور است که موجب طول عمر بیشتر آن می‌شود.

وزن و قیمت این نوع دوچرخه‌ها از دوچرخه‌های تک موتور بیشتر است. دوچرخه‌های دو موتوره برای حمل بار مناسب بوده. برخی از آن‌ها برای دوچرخه سواری در کوهستان طراحی می‌شود. چرخ دوچرخه‌های کوهستانی دو موتوره کشش بهتری دارند، البته وزن بالای این دوچرخه‌ها بسیاری از ورزشکاران را از خرید آن منصرف می‌کند.

موتور وسط (Mid-drive)

مناسب‌ترین و بهترین موتور برای دوچرخه برقی موتور وسط است. این نوع موتور مزیت‌های بسیاری دارد که افزایش کارایی انرژی مهم‌ترین آن محسوب می‌شود. با توجه به اینکه موتور وسط حرکت میل لنگ دوچرخه را موجب شده، حس سواری دوچرخه‌های معمولی را به افراد می‌دهد.

برای دوچرخه سواری مسافتی در حدود 120 کیلومتر نیاز به هر بار شارژ دارد. دوچرخه‌هایی که به این نوع موتور مجهز هستند، قیمت بالایی دارند. از مهم‌ترین مزایای این موتور کارایی بالا و وزن مناسب آن است. تنها عیب آن حساس بودن و نیاز به مراقبت بالا را می‌توان نام برد.

انواع باتری‌های دوچرخه برقی

بدترین اتفاقی که هیچ دوچرخه سواری تمایل به رخ دادن آن ندارد، خالی شدن باتری است. مخصوصاً زمانی که در مسیر سر بالایی قرار دارند. از این رو نوع باتری و طول عمر آن دو فاکتور مهم برای هر دوچرخه‌ای محسوب می‌شود که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید.

باتری‌های سربی_ اسیدی

ارزان‌ترین باتری‌های شارژی باتری‌های سربی_ اسیدی هستند که وزن بالا و انرژی کمی دارند. باتری‌های سربی_ اسیدی ظرفیت کمتری نسبت به سایر باتری‌ها داشته که برای استارترهای موتورهای خودرو نیز کاربرد دارند. با این حال به دلیل وزن بالا و تولید انرژی کم استفاده از آن‌ها در خودروها توصیه نمی‌شود.

وزن این باتری‌ها به نسبت وزن باتری‌های لیتیومی و نیکلی به ترتیب 3 و 2 برابر بیشتر است.  همچنین میزان ظرفیت آنها نصف ظرفیت دو باتری نام برده اندازه گیری شده.

باتری‌های نیکل-کادمیوم

باتری‌های نیکل_ کادمیم باتری‌هایی قوی هستند که به شرط مراقبت صحیح طول عمر بالایی دارند. ظرفیت این نوع باتری‌ها از باتری سربی_ اسیدی بیشتر و از باتری لیتیومی کمتر است. این باتری‌های فشاری که دسته گاز وارد می‌کند را به راحتی تحمل خواهند کرد.

مهم‌ترین عیب این باتری خالی شدن یکباره شارژشان است. همچنین اگر این باتری را با صد درصد شارژ بدون استفاده برای مدت 24 ساعت نگه دارید در کمال ناباوری خواهید دید که در حدود 30 درصد از شارژ خود را از دست داده است.

قیمت بالا و خطرناک بودن کادمیوم برای محیط زیست این باتری را به گزینه‌ای نامناسب برای دوچرخه‌های برقی تبدیل می‌کند.

باتری نیکل– هیدرید فلز

ظرفیت باتری‌های نیکل- هیدرید فلز از دو باتری نام برده بیشتر است و به میزان 45 درصد بیش از دو باتری قبلی شارژ می‌شوند. مهم‌ترین عیب این باتری دوام پایین و خالی شدن شارژ به صورت یکباره، ولی با سرعتی کمتر نسبت به باتری نیکل_ کادمیوم است.

این باتری از سایر باتری‌ها گران قیمت‌تر بوده و خروجی محدودی دارد. به هر حال به خاطر وجود باتری‌های لیتیوم_ یونی حضور این نوع باتری در بازار کمرنگ‌تر است.

باتری‌های لیتیوم-یونی

بهترین نوع باتری برای دوچرخه برقی باتری لیتیوم- یونی است که تقریبا انرژی 90 درصد دوچرخه‌ها را تامین می‌کند. دوام بالاتر، طول عمر و تولید نیروی بیشتر از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مز‌یت‌های این باتری به شمار می‌آید. باتری لیتیوم_ یونی باتری‌های کوچکی هستند که برای جلوگیری از آتش گرفتن به اجزا دیگری نیاز دارند.

با این وجود جای هیج نگرانی نیست، چرا که طراحان و سازندگان این نوع باتری از قبل تمهیداتی را در نظر گرفته‌اند که از آتش سوزی آن جلوگیری می‌کند.

کارایی و کیفیت مطلوب این باتری قیمت بالای آن را توجیه می‌کند. ما نیز به شما پیشنهاد می‌دهیم که تنها دوچرخه برقی که به این باتری مجهز است را خریداری کنید. باتری‌های لیتیوم_یون به کار رفته در دوچرخه‌ها ظرفیت 8 تا 14 آمپر ساعت و ولتاژ 24 تا 36 ولتی دارند.

طول عمر باتری به کار رفته با توجه به نوع و مدل دوچرخه برقی متفاوت است. با این حال رایج‌ترین آن 36 ولتی و 10 آمپر ساعت بوده که برای دوچرخه‌های برقی کمک پدال تا 50 کیلومتر را دوام می‌آورد. باتری‌های لیتیوم_ یون در سه نوع موجود هستند. این سه مدل عبارت‌اند از:

 • باتری لیتیوم-منگنز
 • باتری لیتیوم-کبالت
 • باتری لیتیوم-پلیمر

به طور کل قبل از خرید به نوع کارایی و مسیری که از آن قصد استفاده دارید را مشخص کنید و در نهایت با توجه به مسیر، مدت زمانی که از آن استفاده می‌کنید و وزن خود دوچرخه مناسب را انتخاب و تهیه کنید. اکثر باتری‌ها تا 500 دفعه شارژ دوام می‌آورند. هر چند که هر سه سال یکبار باید آن‌ها را تعویض کرد.

دیگر تجهیزات دوچرخه‌های برقی

از دیگر تجهیزات دوچرخه‌های برقی که در هنگام خرید باید به ان توجه کرد به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

چراغ: از مهم‌ترین وسایلی است که ایمنی دوچرخه سوار را تامین می‌کند. قبل از خرید به وجود چراغ روز دوچرخه اطمینان حاصل کنید.

سبد حمل بار: این وسیله که بیشتر در دوچرخه‌های باری برقی نصب می‌شود، به قدری باید محکم باشد که بارهای سنگین را به راحتی تحمل کند. در صورتی که دوچرخه مدنظرتان این سبد را نداشت، آن را از مراکز خرید تجهیزات دوچرخه می‌تواندی تهیه کنید.

نمایشگرهای LCD روی فرمان : نمایشگرها وسایلی کاربردی هستند که شما را از میزان شارژ باقی‌مانده باتری، مسافت طی شده، وضعیت کمک پدال، سرعت دوچرخه و … مطلع می‌کند.

قفل: به طور کلی دونوع قفل برای دوچرخه‌های برقی در نظر گرفته‌اند. نوع اول به چرخ غقب وصل می شود و نوع دوم در باتری دوچرخه قرار دارد.

کیفیت اجزای دوچرخه

قبل از خرید بیشتر از آن که به تجهیرات جانبی دوچرخه دقت کنید، کیفیت اجزای آن را مورد بررسی قرار دهید. اجزایی همچون باتری‌ها، لاستیک، دستگاه دنده، دنده خلاص کن و ترمز‌ها را به دقت بررسی و پس از اطمینان از کیفیت آن‌ها دوچرخه مدنظرتان را خریداری کنید.

دقت داشته باشید که همیشه قیمت پایین نشان‌دهنده کیفیت پایین دوچرخه نیست. بسیاری از دوچرخه‌ها تنها به دلیل دارا نبودن امکاناتی مثل قابلیت اتصال به تلفن همراه قیمت پایین‌تری دارند..

انواع دوچرخه‌ برقی از نظر کارکرد

دوچرخه‌های برقی از لحاظ کارکرد به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • کروز
 • کوهستان
 • تاشو
 • باری
 • شهری
 • جاده
 • دونفره
 • Fat Bike

با توجه به نوع نیاز یکی از مدل‌های نامبرده را بعد از بررسی موارد گفته شده، انتخاب کنید.

کلام آخر

با در نظر گرفتن تمامی فاکتورهای گفته خاطره ای شیرین از خرید دوچرخه برقی را برای خود به ارمغان آورید. تنها در صورتی دوچرخه ایده‌آل خود را انتخاب خواهید کرد که نسبت به دوچرخه‌های برقی اطلاعات صحیحی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا